Porady

Jak wybrać poduszkę ortopedyczną do spania?

Porady

Jak wybrać poduszkę ortopedyczną do spania?

Poduszki ortopedyczne to coraz popularniejszy produkt zdrowotny. Taka poduszka powinna być właściwie dobrana, by spełniała swoje funkcje i oczekiwania użytkownika. Jak ją wybrać?

 • Dla kogo poduszka ortopedyczna?
 • Jaką poduszkę ortopedyczną wybrać?


Dla kogo poduszka ortopedyczna?

Poduszkę ortopedyczną mogą używać wszyscy powyżej 2. roku życia. Stosowanie poduszki ortopedycznej polecane jest nie tylko osobom z problemami z odcinkiem szyjnym kręgosłupa, ale również tym, które chcą zapobiegać takim schorzeniom.

Jaką poduszkę ortopedyczną wybrać?

Wybór zależy przede wszystkim od trzech istotnych czynników:

1. Pozycji, w jakiej śpimy. Jeśli śpimy na plecach, wybierajmy poduszki niższe. Nie muszą one mieć głębokiego wyprofilowania. Jeśli śpimy na boku, potrzebujemy poduszki wyższej (niż do spania na plecach), która tak podeprze głowę, by leżała ona poziomo. Dlatego poduszka nie może być ani zbyt wysoka, ani zbyt niska.

Poduszki do spania na brzuchu nie są polecane, ponieważ taka pozycja nie jest wskazana i nie ma możliwości prawidłowego ułożenia kręgosłupa w pozycji na brzuchu. Jeśli ktoś śpi na brzuchu, powinien dla własnego zdrowia nauczyć się spać na plecach lub na boku.

2. Budowy ciała. Im mocniej zbudowane mamy ciało, tym wyższej poduszki potrzebujemy. Chodzi tutaj głównie o szerokość w barkach, co ważne jest w przypadku spania na boku.

3. Twardości materaca, na którym śpimy. Element ten jest ważny głównie dla osób śpiących na boku. Im bardziej miękki materac, tym głębiej ugina się pod naciskiem barku i tym mniejszej wysokości poduszki potrzebujemy. Np. jeśli szerokość barku wynosi 14 cm, ale śpimy na miękkim materacu, nie potrzebujemy aż 14 cm poduszki, ponieważ odległość głowy od materaca jest tym mniejsza, im mocniej bark zagłębia się w materac.


Jak wybrać poduszkę ortopedyczną? Porady

 • Najważniejszą zasadą, kiedy wybieramy poduszkę ortopedyczną jest zwrócenie uwagi na to, że, kiedy na niej leżymy, każdy odcinek kręgosłupa musi być podparty.
 • Bardzo ważny jest rozmiar poduszki, dopasowany do naszego wzrostu i wagi.
 • Dzieci też mogą stosować poduszki ortopedyczne, ale musimy pamiętać, że taka poduszka powinna być mniejsza i idealnie dopasowana.
 • Pamiętajmy, że poduszka nie wyleczy nas z dolegliwości kręgosłupa. Poduszka jest elementem wspomagającym.
  Co sądzisz o tym artykule?
  12
  1
  Wybrane dla Ciebie
  Komentarze
  0