Aranżacje wnętrz

Mezonetowiec. Brzydki budynek z lat 60. XX wieku z pięknym wnętrzem

Aranżacje wnętrz

Mezonetowiec. Brzydki budynek z lat 60. XX wieku z pięknym wnętrzem

Mezonetowiec (od francuskiego słowa maisonette) oznacza mieszkanie dwupoziomowe. Budynek, który mieści się przy ulicy Kołłątaja we Wrocławiu, to jedno z pierwszych mieszkań kondygnacyjnych w Polsce. W 2017 roku budynek został wpisany do rejestru zabytków. W najbliższym czasie planowany jest jego remont. Zobaczcie, jak swoje mieszkanie urządziła Anna Wojnar, która w mezonetowcu dostrzegła ogromny potencjał.

Pierwsze mieszkania dwupoziomowe w Polsce

Anna Wojnar mieszka we Wrocławiu, w budynku wybudowanym w latach 1958-1960. Blok został zaprojektowany przez młodych architektów: Jadwigę Grabowską-Hawryluk, Edmunda Frąckiewicza oraz Igora i Marię Tawryczewskich. Ideą powstania tego obiektu było stworzenie w centrum Wrocławia takich warunków, jakich mieszkańcy miasta szukaliby poza miastem.

>>> Zobacz też: Jak zaaranżować modny przedpokój?

Były to pierwsze dwupoziomowe mieszkania wybudowane w czasach PRL-u. Na tamten czas mieszkania kondygnacyjne były swego rodzaju luksusem. Mieszkańcy Wrocławia nazywają budynek „Mezonetowiec” (od francuskiego słowa maisonette, które oznacza mieszkanie dwupoziomowe).

>>> Zobacz też: Jak urządzić małe mieszkanie?

Miłość od pierwszego wejrzenia

Budynek do tej pory zachował się w swoim pierwotnym stanie. Jest to nieliczny budynek w Polsce tak radykalny w swojej prostocie. Jak zaznaczyła Pani Ania, mieszkanie jest również bardzo funkcjonalne.

Lubię mieszkania z historią, trudne, które wymagają ode mnie trochę pracy i kreatywności. One później oddają mi tę energię, którą ja im dałam. To taka miłość od pierwszego wejrzenia. Staram się raczej podążać za tym co już jest, nie zmieniać nic na siłę. W pewnym momencie stwierdziłam, że to mieszkanie jest na tyle dobrze zaprojektowane, jest na tyle fajna przestrzeń, że nie mogę tego zepsuć.

Zanim Anna Wojnar się wprowadziła, mieszkanie było potwornie zaniedbane. Wymagało od właścicielki gruntownej renowacji i naprawy. Pomimo dużego remontu, Pani Ania widziała w mieszkaniu potencjał. Dzięki temu, że mieszkanie nie było wcześniej remontowane, zachowały się w nim oryginalne meble z lat 60. XX wieku. W mieszkaniu Pani Ani oryginalne są parkiety, a także płytki na posadzce w łazience. Zupełnie nową zabudową jest kuchnia i nowoczesne schody.

>>> Zobacz także: Jak zaaranżować kuchnię w stylu retro?

Mezonetowiec na liście zabytków

Ponadczasowość budynku przy ulicy Kołłątaja we Wrocławiu wyjdzie dopiero na jaw wtedy, kiedy go po prostu sprzątniemy. Oczyścimy z naleciałości i brudu i odmalujemy tak, jak powinien wyglądać. I ta minimalistyczna dwukolorowa (biało-czarna) kompozycja. Myślę, że ci którzy go dziś mijają, przystaną na chwilę i zwrócą na niego uwagę.

-zdradził Michał Duda z muzeum architektury we Wrocławiu.

>>> Zobacz również: Plecionki we wnętrzach. Jak je łączyć?

>>>Jak zestawiać wzory we wnętrzach?<<<

W 2017 roku budynek został wpisany do rejestru zabytków. W najbliższym czasie planowany jest jego remont.

Co sądzisz o tym artykule?
22
2
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
8
04.04.2019
fil.a
"piękna przestrzen" ???? zwykla blokowa ciasne słabo doświetlone mieszkanie... co tu pięknego... małe okna, ok parkiet - nad starym parkietem same achy i ochy ale dony parkiet byłby o niebo piękniejszy... a zewnątrz to wogóle tragedia i do tego hałas..
19.03.2019
nieArchitekt
Nazwa nie pochodzi od słowa " maisonette" - "domek "jak mówi w materiale pani konserwator (sic!), tylko od słowa "maisonettes" czyli dwupoziomowy. Dwupoziomowe mieszkanie. Po prostu. Mówienie o założeniach architektów, że miało być "jak za miastem" jest bzdurą. Przeciwnie - miało być jak w nowoczesnym mieście. Wyłącznie funkcjonalnie, bez żadnej stylizacji i nawiązań do czegokolwiek. Modernistycznie. Sprawdzajcie lepiej wiedzę ekspertów, bo bredzą. :)
27.02.2019
Lotta
Też nie wiem czemu nazwaliscie go 'brzydkim'?!
27.02.2019
Lotta
Super fajne, zazdroszcze
23.02.2019
Architekt
Brzydka to jest wasza ignorancja
20.02.2019
Erge
W tekście jest błąd - schody z lastryka z pewnością są w mieszkaniu od początku.
20.02.2019
Beard of breslau
Jadwiga Grabowska -Hawrylak, a nie Hawryluk. Proszę poprawić
20.02.2019
berek
schody akurat w pełni oryginalne, nie nowe - a że po 60 latach ciągle wyglądają nowocześnie, to już zasługa autorów budynku
Rozwiń wszystkie komentarzy