Newsy

Giełdowy debiut Allegro. "Rola branży e-commerce zdecydowanie wzrosła"

Wyniki giełdy

Igor Kutyaev/Getty Images

Newsy

Giełdowy debiut Allegro. "Rola branży e-commerce zdecydowanie wzrosła"

Wyniki giełdy

Igor Kutyaev/Getty Images

Allegro zadebiutowało na Giełdzie Papierów Wartościowych. To największe IPO w historii. Wiceminister Jarosław Gowin zabrał głos w tej sprawie.  

W poniedziałek do obrotu trafiło 1,023 mld akcji platformy e-commerce Allegro.eu. Notowanie akcji spółki rozpoczęło się o godzinie 9.15. Kurs akcji spółki na otwarciu w debiucie na Giełdzie Papierów Wartościowych wzrósł o 51,2 proc., do 65 zł. To największe IPO w historii Giełdy Papierów Wartościowych. Ponad 36 tys. inwestorów indywidualnych zaufało Allegro. 

Debiut Allegro na giełdzie

Uczestniczący na GPW w ceremonii debiutu giełdowego Allegro wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin powiedział:

Na warszawską giełdę wchodzi (...) internetowy serwis, który zatrudnia ponad 2 tys. pracowników i który wspiera ponad 4 mln sprzedających

Wyraził oczekiwanie, że w przyszłości Allegro będzie szerzej otwartym, wirtualnym oknem na świat i umożliwi polskim firmom rozwój ich biznesu za granicą. Dodał również, że w ostatnich miesiącach, "w tym czasie tak trudnym dla gospodarki polskiej, światowej, rola branży e-commerce zdecydowanie wzrosła".

Internetowe zakupy w dobie pandemii

Jarosław Gowin podkreślił, że zakupy przez internet to bezpieczna alternatywa w czasach pandemii. 

Nic dziwnego, że Allegro wciąż zatrudnia nowych pracowników. (...) mam nadzieję, że po wejściu na giełdę będziecie państwo zatrudniać jeszcze więcej osób

- tłumaczył.

Zdaniem wicepremiera, rozwój handlu internetowego pozytywnie wpływa na wiele innych branż, jak np. kurierską czy płatności elektronicznych.

Allegro będzie inwestowało

Prezes Allegro Francois Nuyts zadeklarował, że firma dalej będzie inwestować, zatrudniać kolejnych pracowników i rozwijać biznes. Jak mówił, tempo rozwoju firmy jest powodem do dumy, a jej kierownictwo cały czas zastanawia się, jak poprawić biznes.

Jest tak wiele rzeczy, które jeszcze można jeszcze poprawić w obszarze naszego biznesu i wracamy do pracy nad nimi 

-  oświadczył.

Nuyts zaznaczył, że nie będzie teraz roztaczał wielkich wizji rozwoju, ograniczy się do podziękowań. Jak podkreślał, podziękowania należą się przede wszystkim 100 tys. sprzedawców działających na platformie i 12 mln klientów. Dziękował też pracownikom firmy i wszystkim firmom zewnętrznym, zaangażowanym w IPO.

Całkowita wartość oferty publicznej Allegro wyniesie 10,6 mld zł w przypadku pełnego wykonania opcji dodatkowego przydziału lub 9,2 mld zł bez uwzględnienia opcji dodatkowego przydziału.

Oferta publiczna obejmowała emisję 23.255.814 nowych akcji, z której spółka pozyskała wpływy brutto w wysokości około 1 mld zł oraz sprzedaż 190.293.225 istniejących akcji sprzedawanych przez dotychczasowych akcjonariuszy. Środki z emisji nowych akcji mają trafić na spłatę zadłużenia spółki.

Oferta Allegro obejmowała początkowo łącznie 216 mln akcji (w tym do 15 proc. akcji, które trafią do Morgan Stanley jako opcja stabilizująca kurs po debiucie spółki na giełdzie). Po podniesieniu oferty łączna liczba oferowanych akcji wynosiła 246.857.143, razem z opcją stabilizacyjną.

Akcje Allegro 

Akcje w wolnym obrocie (free float) będą stanowić 20,9 proc. (przed wykonaniem opcji dodatkowego przydziału). Pozostałe akcje posiadane przez większościowych akcjonariuszy są objęte umową zakazującą sprzedaży tych akcji (lock-up) przez okres 180 dni od pierwszego dnia notowania na GPW.

W ramach oferty Allegro inwestorom detalicznym przydzielono łącznie 9.342.771 akcji, a instytucjonalnym łącznie 236.238.624 akcje (uwzględniając akcje dodatkowego przydziału). Średnia stopa redukcji dla zleceń kupna złożonych przez inwestorów detalicznych w ofercie Allegro wyniosła około 84,85 proc.

Grupa Allegro prowadzi największą platformę handlową w Polsce, jaką jest Allegro.pl, oraz porównywarkę cenową w Polsce – Ceneo.pl i zatrudnia ponad 2.400 osób. Zysk Allegro w pierwszym półroczu br. wzrósł rok do roku do 289,7 mln zł z 195,7 mln zł. 

Zobacz wideo: Polacy pokochali zakupy w sklepach online

Zobacz też:

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
83
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0