Finanse i Praca

Gotówkę, którą masz, zostaw w domu! Przyłącz się do akcji #ZdrowoBezgotówkowo

płatność kartą, sklep

Tom Werner/Getty Images

Finanse i Praca

Gotówkę, którą masz, zostaw w domu! Przyłącz się do akcji #ZdrowoBezgotówkowo

płatność kartą, sklep

Tom Werner/Getty Images

Wyobrażasz sobie, jaką podróż odbywa codziennie banknot, którym płacisz w sklepie? To może być kilkadziesiąt miejsc i kilkaset rąk. Taki banknot to źródło wielu patogenów. W dobie pandemii nie warto ryzykować - płać bezgotówkowo.

Dbaj o bezpieczeństwo - #zostańwdomu

W Polsce trwa walka z koronawirusem. Rząd wprowadził kolejne ograniczenia, które mają powstrzymać rozwój pandemii. Minister zdrowia poinformował o wprowadzeniu zakazu wychodzenia z domu poza potrzebnymi sytuacjami (gdy idziemy do pracy, sklepu, apteki, pomagamy innym). Nowe obostrzenia obowiązują do 11 kwietnia.

Wyjście do sklepu - zaplanuj zakupy nie tylko dla siebie

Najważniejsze, żebyś ograniczył wychodzenie z domu - także do sklepuTwórz listy zakupów, nie wychodź po jedną rzecz. Nawet zakupy spożywcze możesz zrobić teraz online. Jeśli już wychodzisz - nie zapomnij o sąsiadach, w szczególności o seniorach (dla których wirus jest najbardziej niebezpieczny). Zapytaj, czy czegoś nie potrzebują.

Fundacja Polska Bezgotówkowa zaleca: nie płać gotówką!

W związku z tym, że banknoty są źródłem wielu patogenów, zrezygnuj z płacenia gotówką. W większości sklepów możesz płacić za zakupy używając karty lub urządzenia mobilnego. W ten sposób minimalizujesz zagrożenie. Po powrocie dezynfekuj kartę lub urządzenie, którym płaciłeś.

Kupuj bez gotówki - jak zachować się w sklepie?

  • podczas zakupów zachowaj bezpieczną (ok. 1,5-metrową) odległość od innych klientów i sprzedawcy,
  • dbaj o higienę - do dokonywania płatności używaj karty lub urządzenia mobilnego (zegarka, telefonu komórkowego) ponieważ urządzenia te, zwłaszcza bezstykowe, znacznie ograniczają możliwość zarażenia,
  • po powrocie z zakupów koniecznie umyj ręce ciepłą wodą z mydłem (ok. 30 sekund) i oczyść kartę, zegarek, telefon – użyj spreju do dezynfekcji powierzchni. Po rozpakowaniu zakupów ponownie umyj ręce.

Sprzedawco - proś o płatność kartą, telefonem, zegarkiem

  • promuj płatności bezgotówkowe - zachęcaj w rozmowie z klientem, wywieś specjalną informację w widocznym miejscu,
  • pilnuj, by pracownicy sklepu regularnie i dokładne myli ręce ciepłą wodą z mydłem (przez 30 sekund) lub dezynfekowali je środkiem na bazie alkoholu (minimum 60 procent),
  • dbaj, by wszystkie miejsca wspólne w sklepie (kasy samoobsługowe, blaty, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze, wózki i koszyki, a także terminale płatnicze i klawiatury) były regularnie czyszczone środkiem dezynfekującym lub przecierane wodą z detergentem,
  • zwracaj uwagę tym, którzy nie zachowują bezpiecznej odległości od klientów i kasjera (1,5 metra). Ogranicz też w sklepie ekspozycję żywności niepakowanej.
Paweł Widawski z Fundacji Polska Bezgotówkowa był gościem w naszym studio. Zobacz wideo:

Więcej porad znajdziesz na stronie partnera akcji - Fundacji Polski Bezgotówkowej pod tym adresem.


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
52
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0