Newsy

Wynik testu na koronawirusa w 20 minut.  Polska firma opracowała innowacyjną metodę. Kiedy trafi na rynek?

Koronawirus. Próbka krwi

Peter Dazeley/Getty Images

Newsy

Wynik testu na koronawirusa w 20 minut.  Polska firma opracowała innowacyjną metodę. Kiedy trafi na rynek?

Koronawirus. Próbka krwi

Peter Dazeley/Getty Images

Wystarczy kropla materiału biologicznego, 20 minut i mamy gotową analizę. Polska firma stworzyła urządzenie, które w kilkanaście minut jest w stanie stwierdzić w organizmie obecność koronawirusa bądź jego brak. Test daje 100 procentową pewność wyniku. Kiedy trafi do użytku?

Test na koronawirusa w 20 minut?

Polska firma z Wrocławia Genomtec opracowała urządzenie, które wykryje w ludzkim organizmie koronawirusa SARS-CoV-2. Co więcej, dzięki zastosowaniu specjalnej technologii amplifikacji kwasów nukleinowych, test daje 100 proc pewność wyniku, który uzyskujemy w 15-20 minut!

Jak wykonać test?

Test stworzony przez polską firmę ma być na tyle łatwy w obsłudze, by mógł sobie poradzić z nim każdy z nas, nie tylko lekarze. Do jego wykonania wystarczy zaledwie kropla materiału biologicznego (np. kropla krwi) i po 20 minutach otrzymujemy gotową analizę próbki.

Kiedy test trafi na polski rynek?

Zanim test trafi do użytku, musi otrzymać wszystkie potrzebne certyfikaty. Najważniejszy z nich to  ISO 13485 (międzynarodowy certyfikat wymagany dla każdego wyrobu medycznego), który powinien zostać wydany jeszcze w 1. połowie tego roku. Na certyfikację na rynek europejski i amerykański polska firma będzie musiała poczekać do przyszłego roku.

Genomtec PWG/ youtube

Zobacz też:

Co sądzisz o tym artykule?
64
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0