Żwirek drewniany dla kota i gryzoni – dlaczego warto go używać?

Kot w czerwonej kuwecie
Fot. belchonock/ Getty Images
Żwirek drewniany to naturalny produkt do kuwety dla zwierząt. Charakteryzuje się wydajnością i większym pochłanianiem nieprzyjemnych zapachów niż ten sztuczny. Drewniany żwirek dla kota jest delikatny, lekki i nie uczula naszego czworonoga.

Żwirek drewniany jest popularnym podłożem używanym w kuwetach wielu zwierząt. Może być usuwany do toalety i wykorzystany do nawożenia organicznego. Drewniany żwirek to naturalny produkt stworzony bez dodatku związków chemicznych, który nie pyli i nie szkodzi zdrowiu pupila.

Żwirek drewniany dla kota – dlaczego warto

Żwirek drewniany to jak sama nazwa wskazuje produkt pochodzenia naturalnego. Drewniany żwir znajduje zastosowanie jako podłoże kuwety kota, królika, szczura, szynszyli, myszy, a nawet ptaków. Jego popularną cechą jest to, że doskonale pochłania nieprzyjemne zapachy odchodów zwierzęcych. Ponadto charakteryzuje go duża chłonność i wydajność. Żwirek drewniany dla kota nie przyczepia się do jego łapek i sierści, przez co jest bardziej komfortowy i delikatny. Włókna drzewne żwirku drewnianego mogą być wyrzucane do kosza lub toalety, a nawet wykorzystywane jako kompost.

>>> Zobacz też:

Legowisko dla kota – czym kierować się przy wyborze?

Żwirek drewniany jest najczęściej sprzedawany w formie zbrylającego się granulatu. Niektóre sklepy zoologiczne oferują żwirki niezbrylające się, które cechuje bardzo dobra wchłanialność cieczy i nieprzyjemnych zapachów.

Jakie drzewo wykorzystuje się do żwirku drewnianego

Żwirek drewniany jest stworzony z naturalnego surowca pochodzenia drzewnego. Najczęściej wykorzystuje się drzewa iglaste m.in. sosnę i świerk. Żwirek drewniany najczęściej nie posiada dodatków, ale niektórzy producenci udoskonalają go o zapachy leśne, cytrusowe lub lawendowe. Atutem żwirku drewnianego dla kota jest to, że nie przykleja się do łapek i futra kota, dlatego jest szczególnie polecany dla ras długowłosych tj. kotów perskich, Tiffanie, himalajskich czy brytyjskich. Pellet drewniany stworzony z trociny sosnowej jest bardziej wydajny od innych żwirków i wystarcza na kilka tygodni. Pellet drzewny charakteryzuje brak zanieczyszczeń i domieszek oraz duża lekkość.

Żwirek drewniany zbrylający i niezbrylający

Rynek zoologiczny oferuje właścicielom czworonogów dwa rodzaje żwirków drewnianych. Do najpopularniejszych należy żwirek drewniany zbrylający , a tuż za nim niezbrylający. Żwirek drewniany niezbrylający jest mniej powszechny, ponieważ sprzątanie kuwety z takim podłożem jest o wiele trudniejsze. Żwirek niezbrylający po użyciu przez zwierzaka chłonie wilgoć, a następnie opada na dno. Niektóre żwirki ciężko odchodzą od dna kuwety, co utrudnia życie zarówno zwierzętom, jak i właścicielom. Inaczej zachowuje się żwirek drewniany zbrylający , który wiąże odchody zwierzęce w kulki, które usuwamy do kosza lub toalety.

Sprzątanie i zapach żwirku naturalnego pochodzenia

Żwirek drewniany jest komfortowy zarówno dla zwierzaka, jak i jego właściciela. Sprzątanie tego rodzaju podłoża jest wygodne, ponieważ drewniany żwirek możemy wyrzucać do kosza, ubikacji lub wykorzystywać na kompost. Żwirek należy regularnie oczyszczać i wymieniać co kilka tygodni, żeby nie narazić zwierzaka na rozwój bakterii.

Żwirki drewniane nie zapychają rur kanalizacyjnych, dlatego wyrzucanie pojedynczych odchodów do sedesu jest całkowicie dozwolone.

Naturalny żwirek drewniany ma najczęściej żywiczny zapach. Niektóre wersje żwirków są dostępne w wersji zapachowej, czyli aromatyzowanej. Do najpopularniejszych aromatów przedłużających świeżość żwirku należy lawenda, cytrusy i zapach lasu. Drewniany żwirek dla kota może mieć także zapach kocimiętki lub trawy, wówczas prócz doskonałego wiązania zapachów działa również uspokajająco.

Żwirek drewniany dla królika, świnki morskiej i innych gryzoni

Drewniane podłoże nie jest przeznaczone wyłącznie dla dużych czworonogów, jakimi są koty. Naturalne włókna są popularne w przypadku większości gryzoni. Podściółki z drewna iglastego można używać do klatki królików, myszy, szczurów, chomików, świnek morskich, a nawet żółwi i dużych ptaków. Żwirek drewniany dla gryzoni może mieć mniejszą średnicę granulatu i różne warianty zapachowe. Takie podłoże jest szczególnie polecane dla zwierząt, które wykazują zainteresowanie spożywaniem żwirku. Podkład drzewny jest naturalny i bezpieczny dla każdego zwierzaka domowego, dlatego właściciel będzie miał pewność, że nie zaszkodzi zdrowiu ich pupili.

>>> Zobacz też:

Zobacz film: Petsitter – opiekun zwierząt na cały etat. Źródło: Dzień Dobry TVN. 

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości