Zwierzęta

Legowisko dla kota – czym kierować się przy wyborze?

Zwierzęta

Legowisko dla kota – czym kierować się przy wyborze?

Właściciele kotów zgodnie potwierdzą, że ich pupile uwielbiają spać. Te czworonogi w ciągu dnia ucinają sobie drzemki, których suma wynosi nawet kilkanaście godzin. Z tego powodu niezwykle istotną kwestią jest odpowiednie legowisko dla kota – na kaloryfer lub na okno. Wybór danego modelu powinniśmy uzależnić od preferencji naszego pupila. Jak wybrać te najlepsze? W studiu Dzień dobry TVN kilka wskazówek zdradziła nam Pani Gadżet - Anna Nowak-Ibisz.

Jakie argumenty przemawiają na rzecz zakupu osobnego posłania dla kota? Legowisko będzie stanowić dla czworonoga azyl, w którym może wyciszyć się po stresującej sytuacji, czy w okresie choroby. Drugą kwestią jest pozostawianie sierści w każdym zakątku, w którym kot zdecyduje się zasnąć. Zapewnienie jednego legowiska sprawi, że zwierzak chętniej wybierze to miejsce, ograniczając zbieranie się futerka.

>>>Zobacz też: Pomagają seniorom w domu opieki, ale same też potrzebują pomocy. Te psiaki szukają kochającej rodziny!

Legowiska dla kotów – rodzaje

Zakup akcesoriów dla kota jest nie lada wyzwaniem, z uwagi na fakt, że zwierzęta należą do kapryśnych osobników i mogą w każdym momencie zakwestionować nasz wybór. Aby maksymalnie ograniczyć to ryzyko, powinniśmy przed zakupami uważnie obserwować naszego pupila i miejsca, w których najczęściej zdarza się mu zasnąć. Jeśli zwierzak zwykle zasypia w pobliżu źródła ciepła, powinniśmy rozważyć legowisko na kaloryfer. Dla kota , który woli spać na twardych powierzchniach lepsze będzie z kolei legowisko na parapet . Niektóre czworonogi najlepiej czują się w wąskich i niewielkich pomieszczeniach. To ważna wskazówka dla właściciela, który powinien szukać tego typu akcesoriów do spania. Z jakimi rodzajami posłań spotkamy się w sklepach?

1. Wiklinowe legowisko dla kota – może mieć również kształt koszyka. Wyłożone jest posłaniem z koców lub niewielkim materacem. Na ogół dosyć twarde. Jego zaletą jest estetyczny wygląd, jednak sam kosz zajmuje sporo miejsca. Zwierzaki mogą wykorzystywać go również jako drapak.

2. Tunele – tego typu legowisko dla kotów jest dedykowane czworonogom, które lubią przebywać w ciasnych i wąskich pomieszczeniach. Bardzo często wykorzystują je również do zabawy. Sam tunel nie zajmuje zbyt wiele miejsca.

3. Drapak-legowisko – dla kota, który lubi odpoczywać z dala od towarzystwa, w spokoju i ciszy, polecane są budki lub domki połączone z drapakiem. Zabudowa sprawia, że zwierzak będzie czuł się komfortowo i bezpiecznie. Domki zazwyczaj są sporych rozmiarów i często mieści się w nich kilka kotów. Kluczową kwestią w tym wypadku jest stabilna konstrukcja, gdyż w przeciwnym wypadku nasz pupil nie będzie chciał z niego korzystać.

4. Poduszki i kocyki – z tego typu akcesoriów stworzymy idealne legowisko dla kota na grzejnik lub na parapet. Ich największą zaletą jest łatwość czyszczenia i możliwość ułożenia w dowolnym miejscu. Z drugiej strony, jeśli nasz kot będzie potrzebować intymności, raczej nie wybierze tego typu posłania. Poduszki są miękkie i wykonane z syntetyków. Jeśli zwierzak najczęściej zasypia na łóżku lub kanapie, poduszka powinna być dobrym rozwiązaniem.

5. Wiszące legowisko – dla kota, który najczęściej zasypia na szafie czy komodzie, najlepszą opcją będą posłania znajdujące się na wysokości. Zwierzak nie tylko poczuje się bezpiecznie, ale również wykorzysta swoje łóżko jako punkt do wskakiwania na wyższe obiekty. Mankamentem tego rozwiązania jest konieczność robienia odwiertów w ścianie. Z drugiej strony tego typu legowisko nie zajmuje zbyt wiele przestrzeni, a kot może spokojnie zwinąć się w kłębek.

6. Legowisko-budka – dla kota lubiącego zaciemnione i zabudowane miejsca, które zapewnią mu spokój i intymność, dobrym rozwiązaniem będzie domek wykonany z miękkiego materiału, na przykład pluszu. Zwierzak może wykorzystywać go również do zabawy. Domki zajmują trochę miejsca, ale bardzo często mają ładny i estetyczny wygląd.

Co jeszcze warto wiedzieć przed wyborem legowiska dla kota?

Oprócz rodzaju posłania, bardzo ważną kwestią jest miejsce jego ustawienia . Starajmy się wybierać pomieszczenia, w których nie znajdują się głośne urządzenia, zakłócające sen zwierzakowi. Jeśli zamierzamy zaopatrzyć się w legowiska na kaloryfer, sprawdźmy czy w tej okolicy nie ma przeciągów. Dla kota ważne jest, aby mógł w spokoju wygrzewać się na swoim posłaniu, a więc położenie w miejscach często uczęszczanych, takich jak drzwi wejściowe nie jest wskazane. Po zakupie nowego legowiska, należy pokazać pupilowi, że to właśnie tam znajduje się jego łóżko. Dobrym pomysłem będzie włożenie do środka ulubionej zabawki, aby kot pozytywnie skojarzył swoje lokum.

Decydując się na zakup, zwróćmy uwagę na łatwość czyszczenia. W tym aspekcie, najlepszym rozwiązaniem są poduszki ze zdejmowalną poszewką, którą regularnie możemy prać. Rodzaj posłania powinien być dopasowany do wielkości mieszkania. Legowisko wiklinowe dla kota zajmuje sporo miejsca i w niewielkim pomieszczeniu, np. typu kawalerka, ograniczy i tak niewielką przestrzeń. Rozpiętość cenowa poszczególnych modeli jest dosyć duża. Najprostsze posłania, takie jak poduszki czy koce, z reguły są najtańsze. Znacznie droższe są skomplikowane egzemplarze, takie jak budki, modele wiszące czy legowisko dla kota z drapakiem. Jeśli mamy ograniczony budżet, możemy samodzielnie wykonać budkę-legowisko na przykład z kartonu. Jak zostało już wspomniane, najważniejszą kwestią jest obserwacja pupila i dobranie posłania zgodnie z jego preferencjami.

Zobacz też:

Legowisko dla psa – podstawa dobrego samopoczucia pupila. Jak wybrać to najlepsze?

Co sądzisz o tym artykule?
58
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0