Podstawowym elementem decydującym o rozmiarze legowiska jest wielkość psa. Najlepiej, aby legowisko było odpowiednie zarówno dla małego szczeniaka, jak i dla dorosłego już psa. Ma to duże znaczenie, ponieważ częste zmienianie legowiska ma negatywny wpływ na poczucie bezpieczeństwa zwierzęcia.
>>>Zobacz też: Pomagają seniorom w domu opieki, ale same też potrzebują pomocy. Te psiaki szukają kochającej rodziny!
Wybór legowiska dla psa – od czego zacząć?
Przede wszystkim istnieje duża różnica pomiędzy wyborem legowiska dla małego psa a legowiska dla dużego psa . Właściciel musi więc określić dokładnie, jakiej powinno ono być wielkości, żeby było dostosowane do rozmiarów zwierzęcia. W tym celu psa trzeba zmierzyć od głowy do podstawy ogona. Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniego materiału – należy pamiętać, że z jednej strony powinien być miękki i przyjemny w dotyku dla psa, ale też trwały (odporny na drapanie pazurami) i łatwy do czyszczenia oraz odporny na wilgoć i wodę. Eksperci na konstrukcję legowiska szczególnie polecają takie materiały jak suedine (ma strukturę, która w dotyku przypomina delikatny meszek), kodurę (wododporny materiał wykonany z poliestru) czy antarę (poliester pokryty teflonem). Dla komfortu naszego psa bardzo ważne jest też to, jakim materiałem legowisko będzie wypełnione. Obecnie najczęściej stosowane są kulki silikonowe – takie wypełnienie zapewnia wytrzymałość legowiska i odporność na odkształcenia. Poza tym legowisko, dzięki użyciu tego materiału, jest odpowiednio sprężyste. Legowiska dla psa mają bardzo różne rodzaje – mogą to być specjalne kanapy dla psów, legowiska-budki dla psów, legowisko ponton dla psa, legowisko wiklinowe dla psa (szczególnie dla mniejszych) czy specjalne maty dla psów.
Jak wybrać odpowiednie legowisko dla psa?
Kolejny krok to określenie wielkości legowiska. Musi być ono na tyle duże, aby pies mógł swobodnie wyciągnąć się i nadal znajdować w legowisku (to szczególnie ważne przy wyborze legowiska dla dużego psa). Psy najczęściej śpią zwinięte w kłębek, ale podczas snu często mogą zmieniać pozycję, dlatego legowisko musi zapewnić im pod tym względem komfort. Psy często też przynoszą do legowiska swoje ulubione zabawki , muszą mieć więc na tyle dużo miejsca, żeby mimo składowania swoich skarbów mogły się wyspać. Jeżeli jesteśmy właścicielem dwóch psów, które dobrze się do siebie odnoszą, to legowisko powinno być na tyle duże, aby zmieściły się w nim oba zwierzęta.
Ważne jest też miejsce, w którym planujemy usytuowanie legowiska . Musi być ono dla psa bezpieczne i zapewniające spokój, najlepiej znajdujące się w pewnej odległości od miejsc, w których jest dużo ruchu i zamieszania. W takiej sytuacji pies nie będzie mógł swobodnie wypocząć w swoim legowisku. W tym miejscu nie powinno być też zbyt ciepło, należy osłonić je od przeciągów, a także nie powinno być tam zbyt głośno. Dlatego legowisko najlepiej umiejscowić z dala od kaloryferów, okien, drzwi oraz źródeł hałasu, takich jak głośniki czy telewizor. Ważne jest również, żeby nie umieszczać legowiska w miejscach, w których często zapalane jest światło. Istotne dla komfortu zwierzęcia jest umieszczenie legowiska w takim miejscu, aby mógł swobodnie obserwować swoje otoczenie. Dzięki temu pies nie będzie czuł się odizolowany.
Legowisko dla psa trzeba regularnie czyścić . Podstawową czynnością jest odkurzanie z sierści lub innych zabrudzeń. Poza tym legowisko należy regularnie prać, przynajmniej raz w miesiącu, jeżeli jednak pies szczególnie mocno je ubrudzi, to trzeba prać na bieżąco. Dobrym pomysłem jest posiadanie legowiska zapasowego, którego można użyć, jeśli legowisko podstawowe jest mokre.
>>>Zobacz też: Kombinezon dla psa – rodzaje. Czy ubierać psa zimą?
Jak uszyć legowisko dla psa?
Tanie legowiska dla psów to na pewno legowiska uszyte własnoręcznie. Pierwszym krokiem przy samodzielnym szyciu legowiska jest określenie jego wymiarów. Pamiętać należy, że po wypełnieniu boków legowiska ulegnie zmniejszeniu jego wewnętrzna powierzchnia. Wymiar zależy oczywiście od wielkości psa, dla którego to legowisko przygotowujemy. Niezbędne materiały do uszycia legowiska to:
· dwie płachty tkaniny (dla estetyki wykonania najlepiej wybrać każdą w innym kolorze),
· ok. 300 g wypełniacza (najlepiej nadają się do tego kulki silikonowe),
· nici do szycia,
· tzw. pliska skośna, która posłuży do wykończenia górnej krawędzi legowiska.
Najpierw trzeba wymierzyć i wyciąć po dwa kawałki z materiału na podstawę oraz cztery ścianki, przy czym przednia powinna być półkoliście wyprofilowana, gdyż stanowić będzie formę wejścia. W kolejnym kroku przygotowywania legowiska dla psa zszywamy ze sobą zewnętrzną część legowiska w jednym kolorze oraz wewnętrzną drugiego koloru. Następnie zszywamy ze sobą obie części, pozostawiając otwór na wypełniacz. Po umieszczeniu go wewnątrz zszywamy otwór. Wkładamy do legowiska poduszkę i pies może zacząć już korzystać z nowego miejsca do spania.
Zobacz też: Studenci medycyny pomagają bezdomnym psom na Kubie
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN