Sport i fitness

Jak dobrze biegać? O czym trzeba pamiętać, gdy rozpoczynamy treningi biegowe?

Sport i fitness

Jak biegać, żeby nie zrobić sobie krzywdy? Żeby poranny jogging sprawiał nam przyjemność, a nie przysparzał problemów zdrowotnych? Specjalnie dla widzów Dzień Dobry TVN cennych rad udzielił: Szczepan Figat, fizjoterapeuta i instruktor biegania.

Zaczynamy od prawidłowej, wyprostowanej postawy

Podstawą jest prawidłowa sylwetka. Musimy "trzymać się prosto", czyli nie garbimy się i biegniemy wyprostowani.

Zachowanie wyprostowanej postawy ułatwi nam patrzenie daleko przed siebie, jeśli biegniemy patrząc pod nogi to odruchowo też pochylamy się i tracimy prawidłową postawę.

Ręce powinny być zgięte pod kątem 90 stopni

Biegnąc, wyrzucamy ręce, zgięte pod kątem prostym, daleko do tyłu. Ręce wracają same, nie pracujemy nimi z przodu bo może to powodować skręty osi ciała. To może powodować ból kręgosłupa i szyi. Pamiętamy też o tym by ręce trzymać blisko ciała.

Biodra i miednica do przodu

Pas biodrowy przesuwamy do przodu, napinając pośladki i zachowując prostą linię z plecami i pasem barkowym. Musimy pamiętać, że nie należy pochylać się do przodu, ani przesadnie wychylać do tyłu. Zachowujemy naturalną wyprostowaną sylwetkę.

Nogi, kolana i stopy

Biegnąc należy wysuwać kolano lekko do przodu, podnosząc jednocześnie nogę do góry, by następnie stanąć na całej stopie.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości