Sport i fitness

Chłopak z zespołem Downa udowadnia, że sport nie zna granic. Marzy o udziale w Ironmanie

Sport i fitness

Aktualizacja:

Bartosz Matusiewicz to 23-latek z zespołem Downa, który ma na swoim koncie liczne sukcesy sportowe. Już w 2022 roku będzie reprezentować Polskę na igrzyskach olimpiad specjalnych w Rosji. Jak do tego doszło? O tym razem ze swoimi rodzicami opowiadał w Dzień Dobry Wakacje.

Bartosz Matusiewicz i jego sportowa pasja

Miłość do sportu u Bartka rozpoczęła się przypadkowo. W związku z tym, że ma dość poważną wadę kręgosłupa, zalecono mu zajęcia rehabilitacyjne na basenie. Szybko je polubił i zaczął normalnie trenować pływanie. Jego rodzice jeżdżą na nartach i bardzo chcieli, by ich syn również się tego nauczył. Zaczęli więc zabierać go w góry, a chłopak pokochał ten sport. Obecnie trenuje pływanie, narciarstwo, a także triathlon.

- Bartosz włożył w to dużo pracy. Jak przeprowadzaliśmy się do Warszawy [z Olsztyna - przyp. red.], szukaliśmy szkoły, która miałaby sekcję pływacką lub zajęcia pływackie, a potem zdarzyła się masa przypadków i spotkań z ludźmi, którzy stwierdzili, że może bym go potrenował. Pojawiła się inicjatywa trenera personalnego mojej żony. Potem ktoś zaproponował, że weźmie go do swojej sekcji pływackiej i tak krok po kroku okazało się, że daje radę - wspominał w Dzień Dobry Wakacje Jarosław Matusiewicz, tata Bartosza.

Sukcesy sportowe Bartosza Matusiewicza

Dziś Bartosz Matusiewicz pływa i startuje w 4 stylach. Jest wielokrotnym medalistą Mistrzostw Polski w pływaniu osób z zespołem Downa. Niejednokrotnie stawał też na podium w Mistrzostwach Polski osób z niepełnosprawnością intelektualną w narciarstwie zjazdowym. Reprezentował nasz kraj na Mistrzostwach Europy w pływaniu osób z Zespołem Downa Olbia 2019. Uzyskał kwalifikację i był gotowy do startu na World Trisome Games w Antalyi w marcu 2020, jednak zawody te zostały w ostatniej chwili odwołane z powodu pandemii. Niebawem będzie reprezentował Polskę na Światowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w narciarstwie zjazdowym w Rosji w 2022 roku.

- Myśmy nigdy nie musieli go namawiać. W zasadzie zawsze chętnie idzie na treningi. Zdarzają się - ale bardzo rzadko - takie sytuacje, że po prostu mówi, że jest zmęczony. (...) Nigdy nie musieliśmy go zmuszać i myślimy, że właśnie to jest ten sukces, że on po prostu nigdy się nie buntował. Zawsze chętnie chodził na wszelkie zajęcia sportowe - podkreslała w naszym programie Beata Matusiewicz, mama Bartosza.

Marzeniem 23-latka jest teraz udział w Ironmanie. Choć jest to odległa perspektywa i jeszcze nigdy nie brał w nim udziału, głęboko wierzy, że to nastąpi. Bartek rozpoczął intensywne treningi i 21 marca, w Światowym Dniu Osób z Zespołem Downa, zadebiutował w triathlonie na obiekcie zamkniętym - Indoor Triathlon Piaseczno. Potem wystartował jeszcze podczas zawodów w Olsztynie. Był to historyczny występ pierwszego zawodnika z Zespołem Downa w Polsce na zawodach triathlonowych na otwartym terenie.

Zobacz także:

Autor: Sabina Zięba

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości