Profilaktyka zdrowia

Jak przygotować okłady na oczy – lecznicze, odprężające?

Profilaktyka zdrowia

Aktualizacja:
oko, oczy

Oczy są jednym z najważniejszych narządów ludzkiego ciała. Niestety nasz aktualny tryb życia związany z długim przesiadywaniem przed ekranem komputera lub telefonu oraz małą ilością snu nie wpływa dobrze na ich kondycję. Jakie okłady na oczy pomogą?

Kompresy mogą mieć nie tylko działanie odprężające i nawilżające skórę wokół oczu. Niektóre z nich mają także właściwości pozwalające na wyleczenie infekcji lub wyeliminowanie nieprzyjemnego uczucia pieczenia. Ponadto okłady, w zależności od potrzeb, mogą być stosowane na zimno lub ciepło.

Jak robić okłady na oczy? Czy warto?

Kompresy na oczy cieszą się dużą popularnością – bardzo często stosowane są okłady na zmęczone oczy lub jako metoda na domowe wyleczenie infekcji narządu wzroku. Przynoszą one ulgę w bólu i pieczeniu, a także rozjaśniają skórę wokół oczu, pozwalają na zmniejszenie cieni pod oczami oraz tzw. worków. Najwygodniej nakładać je w pozycji leżącej. To najlepszy sposób, który pozwala nie tylko na uniknięcie zsuwania się kompresów, lecz także na kilkuminutowy relaks. Warto zaznaczyć, że aby kompresy przynosiły efekty, należy wykonywać je możliwie najczęściej, nawet kilka razy dziennie, gdy jest to konieczne. Istotny jest także czas spędzony z nimi na oczach – powinno być to około 15–20 minut.

Okłady z herbaty na oczy

To jeden z najpopularniejszych typów kompresów. Można zrobić je ze zwykłej czarnej herbaty lub ziół. W tym celu należy zaparzyć napar, przestudzić go, a następnie zanurzyć w nim płatki kosmetyczne lub kompresy jałowe. Następnie trzeba odcisnąć nadmiar płynu. Okłady można stosować na ciepło lub schłodzić w lodówce przez mniej więcej godzinę. W przypadku herbaty w saszetkach, ją także można wykorzystać w celu zrobienia okładu. Kompres z czarnej, niearomatyzowanej herbaty pozwala na zmniejszenie cieni pod oczami, a także opuchlizny, które powstały na skutek przemęczenia oczu oraz zbyt małej ilości snu. Ponadto redukuje zaczerwienienia. Podobnie zadziała okład ze świetlika, dodatkowo ma on działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Jest to bowiem bardzo uniwersalne zioło pozwalające na kompleksowe usunięcie kłopotów z oczami. Okłady na oczy z szałwii mają działanie wysuszające i przeciwzapalne, dlatego bardzo dobrze sprawdzą się wspomagająco w leczeniu zapalenia spojówek (wcześniej należy jednak skonsultować się z okulistą). W tym celu można wykorzystać także okład z rumianku na oko, który ma dodatkowe właściwości przeciwbólowe i przeciwświądowe. Ziołem uśmierzającym ból oczu jest również chaber. Połączenie naparu z rumianku i świetlika stanowi bardzo dobry sposób na okłady na swędzące oczy. Łzawiącym oczom ulgę przyniesie także nagietek. Przed zastosowaniem ziołowych okładów należy upewnić się, że nie wywołają one reakcji alergicznej.

Inne roślinne kompresy na oczy

Warto wiedzieć, że okłady na oczy można wykonać nie tylko z ziół. Bardzo skutecznym jest ten przygotowany z olejku z lawendy. Do ½ litra ciepłej wody należy dodać kroplę olejku i wymieszać. Następnie należy postępować tak jak w przypadku naparów ziołowych. To bardzo dobre okłady na opuchnięte oczy, pomagają także w przypadku ich zaczerwienienia i przekrwienia. Warto zaznaczyć, że lawenda pomaga także w leczeniu stanów zapalnych spojówek oraz powiek. Nie zapominajmy także o tym, że zapach lawendy pomaga się zrelaksować i ukoić skołatane nerwy, dlatego tego typu okłady stanowią świetny sposób na odpoczynek po ciężkiej nocy lub stresującym dniu. Bardzo dobre okłady na opuchnięte, zmęczone oko można zrobić z wykorzystaniem wody różanej. Ma ona silne właściwości nawilżające oraz spowalnia starzenie się delikatnej skóry wokół oczu.

Zimne okłady na oczy

Warto wiedzieć, że okłady na oczy można zrobić także ze składników spożywczych dostępnych w każdym domu. Jednym ze sposobów na zmniejszenie opuchlizny wokół oczu są kompresy z zimnego (najlepiej pełnotłustego) mleka. Należy zostawić je na twarzy aż do zagrzania. Dobrą metodą są również kostki lodu. Masaż nimi pobudza obieg krwi, dzięki czemu możliwe jest zmniejszenie obrzęków i siniaków pod oczami. Aby unikać odmrożenia delikatnej skóry wokół oczu, kostki należy owinąć w bawełnianą ściereczkę. Nie zapominajmy także o okładach z ogórka na oczy. Warzywo należy dokładnie umyć, pokroić na plasterki i schłodzić. Chłodne kompresy ze świeżego ogórka pozwalają na zmniejszenie tzw. worków pod oczami oraz sińców. Dodatkowo ogórek jest świetnym środkiem nawilżającym skórę wokół oczu. Warzywem, które można wykorzystać do domowych kompresów, jest także ziemniak. Należy wykonać je w takim sam sposób jak okłady z ogórka, jednak nie wymagają one schłodzenia przed nałożeniem. Bardzo dobrze sprawdzają się jako metoda na redukcję obrzęków.

Kwarantanna przyczyniła się do pogorszenia wzroku tysięcy dzieci? Zobacz wideo:

Zobacz też:

Jak makijażem ukryć zmęczenie? Triki makijażystki

Widzisz "muszki" w oczach? To męty. Okulista: "Mogą oznaczać stany, które są niebezpieczne"

Spanie w soczewkach kontaktowych. Poradnik zdrowych oczu

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości