Profilaktyka zdrowia

Przestańmy „walczyć” z rakiem. Zacznijmy z nim „żyć”

Profilaktyka zdrowia

Aktualizacja:

Nowotwory złośliwe są drugą przyczyną zgonów w Polsce. Diagnozę, która zmieniła ich życie usłyszały kilka lat temu Wioletta Liberadzka i Innocenta Dźwierzyńska. O swoich doświadczeniach w leczeniu oraz stereotypach dotyczących choroby nowotworowej opowiedziały w naszym studiu.

Nowotwory złośliwe drugą przyczyną zgonów w Polsce

Rak przyczynia się do 27 proc. śmierci wśród mężczyzn i 24 proc. kobiet. Z danych Ministerstwa Zdrowia (2016 r.) wynika, że najczęstszy nowotwór mężczyzn to rak gruczołu krokowego (podobnie, jak ma to miejsce w innych rozwiniętych krajach Europy) oraz rak płuca . Panie najczęściej zmagają się z nowotworem złośliwym piersi i płuc . Niepokojącym zjawiskiem u obu płci jest w zrost zachorowalności na raka jelita grubego.

Zobacz także: Jak wygląda leczenie raka piersi? Gdzie szukać pomocy?

Diagnoza, która zmienia życie

Wioletta Liberadzka chorowała na raka piersi. Groziła jej amputacja, a lekarz dawał jej zaledwie 4 miesiące życia. Jej synek Mateusz miał wtedy 3 latka. W tym najgorszym okresie swojego życia poznała Mariusza, swojego obecnego narzeczonego, z którym obecnie planuje ślub.

Spotkałam wtedy miłość swojego życia. Na randki chodziłam w chustce, a zamiast na spacer szliśmy na chemię. Śmiejemy się, że 5 lat wszystko było "na złe", teraz jest wszystko "na dobre". Pojechaliśmy kiedyś do najniższego miejsca w Polsce, żeby doświadczyć tej depresji, że już niżej być nie może, a teraz w sierpniu weszliśmy na Rysy!

-wspomina Wioletta, która w ubiegłym roku wzięła udział w wyprawie na Zwrotnik Raka organizowaną przez Fundację Rak‘n’roll. Jak podkreśla, nie powinniśmy w obliczu raka pogrążać się w smutku. Nie powinniśmy też używać sformułowań typu „walka” i „bitwa”.

Innocenta Dźwierzyńska cierpiała na nowotwór mózgu. Diagnozę usłyszała 3 lata temu. Rokowania były złe. Po operacji miała mieć mieć sparaliżowaną twarz i nie słyszeć.

Świat wywrócił mi się do góry nogami, kompletnie nie wiedziałam, co się dzieje. Wydawało mi się, że mój świat się kończył. Miałam wtedy 37 lat i stwierdziłam, że trzeba się pożegnać. Ale ciągle miałam siłę i determinację, żeby mimo wszystko znaleźć jakieś rozwiązanie. Operacja się udała, za co jestem bardzo wdzięczna. Jeszcze w szpitalu wpadłam na pomysł aplikacji, która pokazuje wszystkie ścieżki leczenia i placówki, które je oferują.

Serwis Mednavi to zbiór przydatnych informacji o leczeniu raka. Pomaga zaplanować leczenie i ułatwia lekarzom komunikację z pacjentami. Informuje też o nowych inwestycjach, terapiach i odkryciach związanych z onkologią.

Światowy Dzień Walki z Rakiem (Światowy Dzień Raka)

Obchodzone 4 lutego święto zostało ustanowione na Światowym Szczycie Walki z Rakiem w lutym 2000 r. w Paryżu. Rządy krajów, które podpisały wtedy Kartę Paryską, zobowiązały się do stworzenia programów zapobiegających i metod leczenia chorób nowotworowych. Od 2005. Dzień Walki z Rakiem jest organizowany pod egidą Międzynarodowej Unii do Walki z Rakiem, pozarządowej organizacji z siedzibą w Genewie.

Zobacz wideo: "Kobiety o chorowaniu na raka". Czy nowotwór to wyrok?

Zobacz też:

Autor: Luiza Bebłot

Pozostałe wiadomości