Profilaktyka zdrowia

Choroba to nie wyrok. Weź udział w akcji "Pier(w)si się badamy i zawalcz o swoje zdrowie i życie

Profilaktyka zdrowia

Akcja pier(w)si się badamy
Akcja pier(w)si się badamy Dzień Dobry TVN
wideo 2/7

Październik to miesiąc świadomości raka piersi. W tym ważnym czasie Dzień Dobry TVN wraz z firmą LuxMed rusza z akcją "Pier(w)si się badamy". Na czym polega i dlaczego jest tak istotna? O tym opowiedzieli Natalia Fuchs-Dzierżyc, psycholog, Izabela Pacałowska, instruktorka samobadania piersi oraz Łukasz Grzęda, onkolog.

"Pier(w)si się badamy" - na czym polega akcja

Październik jest miesiącem profilaktyki raka piersi, a symbolem walki z nowotworem jest różowa wstążka. W tym szczególnym okresie chcielibyśmy wzmocnić świadomość kobiet. Wykonując badania regularnie, mamy szansę wykryć chorobę we wczesnym stadium, co pozwoli nam przystąpić do leczenia. DDTVN wraz z firmą LuxMed zapraszają do wzięcia udziału w akcji "Pier(w)si się badamy". Na czym polega?

Wysłaliśmy w Polskę mobilną strefę, w której nasi widzowie mogą wykonać badania profilaktyczne (USG piersi). Strefy stawiane w charakterystycznych punktach miasta np.: w ratuszu, filharmonii, domu kultury. Jak skorzystać z badań? Wystarczy wejść do namiotu, w którym znajduje się recepcja i zapisać się na kontrolę.

Strefa działa 8 godzin - od 8:00 do 16:00, w tym czasie jest w stanie przebadać ok, 35 kobiet. Jakie miasta odwiedzimy? W ten weekend (8-9.10) zagościliśmy w Katowicach. Kolejne przystanki to Krosno, Lublin, Siedlce.

Akcja "Pier(w)si się badamy" - przystanek Katowice

Prowadząca Dzień Dobry TVN Ewa Drzyzga wybrała się do Katowic, gdzie przez cały weekend odbywają się badania piesi. Co więcej, można także skorzystać z konsultacji psychologicznej.

Na miejscu instruktorka Izabela Pacałowska pokazała, jak co miesiąc wykonać samobadanie piersi. Składa się ono z dwóch etapów.

- Oglądamy piersi przed lustrem, stając z rękami opuszczonymi. Powinno nas zaniepokoić: brak symetrii, zmiany skórne, skórka pomarańczowa na gruczole piersiowym. Tę część badania robimy z rękami położonymi na udach i za głową. Druga część badania to badanie palpacyjne. Stajemy pod prysznicem, jedną rękę za głowę, drugą ręką badamy przeciwną pierś. Prawa ręka bada lewą pierś. Zaczynamy kolistymi ruchami w kierunku sutka. Jeżeli regularnie, co miesiąc badamy piersi, to powinniśmy wyczuć guzek około 1 cm – powiedziała instruktorka.

Musimy pamiętać, że choroba nowotworowa w dzisiejszych czasach jest w pełni wyleczalna, jeżeli jest wcześnie wykryta. Lekarz onkolog Łukasz Grzęda podkreślił, że obecnie badanie piersi wykonuje także ginekolog. Będąc na wizycie, warto go o to poprosić.

- Każda kobieta ma inną budowę piersi. U kobiet młodych, miesiączkujących jest tzw. budowa gruczołowa piersi. Badając pierś, kobiety często wyczuwają grudki, zgrubienia - dodał specjalista.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości