Zdrowie

Jesienią wzrasta ryzyko wystąpienia zawału serca. Jak temu zapobiec?

Zdrowie

Autor:
Berenika
Olesińska
Źródło:
wyborcza.pl
mężczyzna trzyma się za serce

Nieodłącznym elementem jesiennych dni są niższe niż dotychczas temperatury, które negatywnie wpływają na stan zdrowia osób borykających się z problemami z sercem. Każde 10 stopni Celsjusza mniej to już o 7% większe ryzyko wystąpienia zawału. Dlaczego serce nie lubi zimna? Kiedy warto wezwać lekarza?

Jesień niebezpieczna dla serca - wzrasta ryzyko zawału

Zawał mięśnia sercowego może dotknąć zarówno pacjentów ze zdiagnozowaną chorobą wieńcową, jak i osoby, które do tej pory nie zauważyły żadnych niepokojących objawów. Do wystąpienia zawału przyczynić się może spadek temperatury powietrza, który jest charakterystyczną cechą jesiennych i zimowych dni. Dlaczego (zdawałoby się niewinna) różnica wyrażona w stopniach Celsjusza ma wpływ na nasze zdrowie? Prof. Piotr Buszman, kardiolog z Polsko-Amerykańskich Klinik Serca, American Heart of Poland wyjaśnił tę zależność.

Zdrowie

Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

- Jeżeli spada temperatura, kurczą się nasze tętnice, to zwiększa się ciśnienie krwi. A jeżeli w tętnicach wieńcowych występuje blaszka miażdżycowa, która ma tzw. niestabilny charakter, to jest to mechanizm spustowy do pęknięcia blaszki i wystąpienia ostrego zawału serca - zaznaczył ekspert w wywiadzie dla serwisu wyborcza.pl.

Blaszka miażdżycowa jest dodatkowo osłabiana przez występujący jesienią smog i unoszący się w powietrzu pył PM2,5. O tej porze roku warto więc szczególnie zwracać uwagę na odpowiednie docieplenie organizmu i dopasowanie ubrań do panujących warunków atmosferycznych.

Zawał serca. Kiedy dzwonić po pomoc?

Objawów zawału serca pod żadnym pozorem nie można lekceważyć. Zaniepokoić nas powinien głównie silny i trwający ponad 20 minut ból w klatce piersiowej, który zazwyczaj promieniuje aż do szyi, ramienia lub brzucha. Towarzyszą mu zwykle duszności, uczucie lęku i problemy z oddychaniem.

Wezwanie pomocy ratunkowej we właściwym czasie jest kluczem do uratowania życia. - Udrożnienie zamkniętej tętnicy wieńcowej w czasie krótszym niż 60 minut, (...) może również pozwolić na całkowity powrót serca do sprawności - czytamy w serwisie wyborcza.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło: wyborcza.pl

Źródło zdjęcia głównego: krisanapong detraphiphat/Getty Images

Pozostałe wiadomości