Profilaktyka zdrowia

Niektóre leki w kontakcie ze słońcem mogą uczulać. Sprawdź, o które farmaceutyki chodzi

Profilaktyka zdrowia

Moment RF Yulia Reznikov/Getty Images

Przyjmowanie leków zawsze pociąga za sobą pewne ryzyko. Niektóre z nich pod wpływem działania promieni słonecznych mogą wywołać reakcję alergiczną. Które farmaceutyki wykazują takie działanie i co zrobić, jeśli pojawi się uczulenie?

Jakie leki wchodzą w reakcje ze słońcem?

Wszystkie leki obok działania terapeutycznego mogą powodować też szereg działań niepożądanych. Niektóre farmaceutyki w kontakcie z promieniami słonecznymi wywołują reakcję fotoalergiczną. – Takie działanie wykazują nie tylko leki stosowane miejscowe, ale także te przyjmowane doustnie – mówił w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl Grzegorz Carowicz, farmaceuta.

Do tej grupy leków należą środki stosowane w leczeniu infekcji bakteryjnych, cukrzycy, arytmii, nadciśnienia. Fotoalergiczne działanie mają też leki psychotropowe (głównie starszej generacji), preparaty moczopędne, przeciwtrądzikowe, przeciwgrzybicze oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne, które można dostać w aptece bez recepty. Reakcja alergiczna może się pojawić także przy stosowaniu leków ziołowych, zwłaszcza na bazie dziurawca (stosuje się je w leczeniu lekkiej depresji). – Farmaceutyków z dziurawcem jest kilka. Alergia pojawia się głównie u tych pacjentów, których lek, obok zioła, zawiera też wyciąg alkoholowy – dodał farmaceuta.

Na tym jednak nie koniec. Fotouczulające są też niektóre kosmetyki, np. kremy czy dezodoranty. Szczególną ostrożność trzeba zachować przy tych, które zawierają witaminę A lub olejki eteryczne (np. z bergamotki, kopru lub rumianku).

Jak rozpoznać, że lek działa fotoalergicznie?

Nie u wszystkich chorych połączenie leków i promieni słonecznych wywoła reakcję alergiczną. – Aby się pojawiła, trzeba mieć pewne predyspozycje. Dolegliwości najczęściej obserwuje się u tych osób, które już mają osłabiony układ odpornościowy, np. z racji wieku, choroby – tłumaczył specjalista.

Jeśli lek wszedł w reakcję ze słońcem, u chorego najczęściej pojawiają się zmiany skórne. Do najbardziej typowych należą:

  • plamy rumieniowe;
  • grudki;
  • pęcherzyki (pojawiają się stosunkowo rzadko);
  • świąd skóry.

W przypadku fotoalergii objawy pojawiają się po dobie od przyjęcia leku i wystawieniu organizmu na działanie promieni słonecznych. Przy fotouczuleniu – występują niemal natychmiast. - Odczyny fotoalergiczne pojawiają się głównie w tych partiach skóry, które były wystawione na działanie promieniowania ultrafioletowego, ale nie jest to reguła. Zdarza się, że zmiany widoczne są także w miejscach, które nie miały kontaktu ze słońcem - dodał.

Jak uniknąć problemów?

Ogromna grupa leków, która wchodzi w reakcję z promieniami słonecznymi, wymaga stałego przyjmowania. Chory nie może tak po prostu zrezygnować z terapii. – Pacjenci, aby uniknąć problemów, muszą po prostu na siebie uważać, unikać ostrego słońca i chronić skórę przed jego działaniem. Szczególnie latem, gdy słońce operuje dużo mocniej – mówił specjalista.

Trzeba podkreślić, że takie reguły obowiązują wszystkich chorych. Nie tylko tych starszych, którzy są bardziej narażeni na wystąpienie np. udaru i w bardzo ciepłe dni w ogóle nie powinni wychodzić z domu. – Młodsi pacjenci, którym przepisano np. "tylko" antybiotyk, na czas leczenia, o leżeniu na plaży i opalaniu się muszą zapomnieć – podkreślił.

Co zrobić, jeśli uczulenie się pojawi?

W ocenie specjalisty, nie musimy od razu dzwonić do lekarza. – Po poradę w pierwszej kolejności możemy się udać do apteki. Farmaceuta powinien nam podpowiedzieć, co zrobić i jakich środków użyć, aby złagodzić dolegliwości – dodał.

Leczenie odczynów fotoalergicznych polega na zaprzestaniu przyjmowaniu leku odpowiedzialnego za zmiany skórne i miejscowym stosowaniu glikokortykosteroidów. - Zastosowanie mają też leki przeciwalergiczne (przeciwhistaminowe), które łagodzą świąd i wykazują działanie przeciwzapalne - podkreślił farmaceuta.

Zobacz wideo: Leki mogą szkodzić?

Zobacz także:

Profilaktyka 40 plus: "Ma pomóc w odbudowie zdrowia po epidemii". Jak skorzystać z bezpłatnego pakietu badań?

Najstarszy mężczyzna na świecie ma 112 lat i 326 dni. W czym tkwi sekret jego długowieczności?

Pani Małgosia od 27 lat zmaga się z cukrzycą. "Choroba nie była dla mnie żadną przeszkodą, aby pójść na studia, przeprowadzić się czy nawet urodzić dziecko"

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości