Profilaktyka zdrowia

Ile lat ma twoje serce? Ten test oceni, czy jest starsze od ciebie

Profilaktyka zdrowia

W Wielkiej Brytanii rekordy popularności w internecie bije test, który ma określać wiek naszego serca, a tym samym oceniać ryzyko zawału czy udaru oraz prognozować długość życia. Na podstawie otrzymanych wyników, angielscy lekarze doszli do wniosku, że serca osób biorących udział w badaniu są za stare. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy kardiologa, Piotra Gryglasa, aby zapytać, jakie czynniki negatywnie wpływają na kondycję tego organu.

Wymyślony przez brytyjskich kardiologów test wieku serca (The Heart Age Test), za pomocą algorytmu określa, jak "stare" jest nasze serce w porównaniu z wiekiem wskazanym w metryce, określa ryzyko zawału lub udaru oraz przewiduje długość życia. Badanie cieszy się ogromną popularnością na Wyspach. Na podstawie dotychczasowych wyników, brytyjscy lekarze doszli do wniosku, że większość osób, które rozwiązały test ma za stare serce. Skąd takie rezultaty?

Większość ludzi z krajów rozwiniętych nie przestrzega prozdrowotnego stylu życiu i ich naczynia oraz serce starzeją się zdecydowanie szybciej

- stwierdził Piotr Gryglas.

Dieta a wiek serca

Sposób żywienia jest jednym z czynników, który ma duży wpływ na nasz organizm, w tym także na serce.

Wszystkie towarzystwa kardiologiczne świata promują (...) dietę prawie wegańską, bo powinniśmy dziennie spożywać około pół kilograma warzyw i owoców

- powiedział doktor Gryglas.

Według lekarza warto również ograniczyć czerwone mięso i ilość białek pochodzenia zwierzęcego, które nie tylko negatywnie wpływają na stan serca, ale również mogą wywołać raka.

Wpływ smogu na serce

Zły stan powietrza także ma ogromny wpływ na kondycję serca, co potwierdził nasz gość:

Najczęstsze przyczyny działania smogu to są choroby układu oddechowego, a to powoduje przewlekłe niedotlenienie organizmu i też obumieranie komórek serca. To jest ze sobą bardzo ściśle powiązane.

Inne czynniki mające wpływ na serce

Aby zachować serce w dobrej kondycji należy również:

  • ograniczyć palenie papierosów,
  • unikać stresu,
  • prowadzić aktywny tryb życia i
  • ograniczyć picie alkoholu.

Na stan serca ma również wpływ obciążenie genetyczne.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

>>> Zobacz także:

Autor: Iza Dorf

Pozostałe wiadomości