Profilaktyka zdrowia

Detoks organizmu - moda czy skuteczna dieta? "Można go wsadzić między bajki a marketing"

Profilaktyka zdrowia

Czerwiec to doskonały moment, aby zacząć przygotowania do lata. W tym czasie wiele pań, aby poprawić swój wygląd i pozbyć się zalegających w organizmie toksyn, decyduje się przeprowadzić detoks. Czy stosowanie diet oczyszczających w ogóle ma sens? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Urszulą Somow, dietetyczką.

Czy organizm potrzebuje detoksu?

Diety oczyszczające od wielu lat cieszą się ogromną popularnością. Dzięki nim pozbędziemy się zalegających w organizmie toksyn, a przy okazji zgubimy kilka zbędnych kilogramów. Na rynku można też spotkać specjalne herbatki czy suplementy, które pomogą nam w oczyszczeniu organizmu. Tylko, czy detoks faktycznie jest na potrzebny? W ocenie dietetyczki Urszuli Somow, zachęcanie do jego przeprowadzenia, to tak naprawdę żerowanie na ludzkiej niewiedzy.

Specjalistka podkreśla, że organizm z pomocą wątroby i nerek oczyszcza się sam. - Detoksy i deklaracje producentów suplementów można wsadzić między bajki a marketing - mówiła w Dzień Dobry TVN Somow.

Dietetyczka zwróciła uwagę, że autorzy diet oczyszczających przekonują, że dzięki nim pozbędziemy się z organizmu toksyn, ale nie mówią jakich. Musimy zdawać sobie sprawę, że np. z metali ciężkich nie oczyści nas warzywny lub sokowy post. Wbrew pozorom znaczny deficyt kaloryczny może doprowadzić do uwolnienia zgromadzonych w tłuszczu zapasowym toksyn, czyli zamiast się odtruwać, zatruwamy organizm, a w przypadku poważnego zatrucia konieczne jest podanie konkretnej odtrutki. Uniwersalne antidotum nie istnieje.

Jak wspomóc pracę organizmu?

Specjalistka zaznacza, że o "detoksie" zaczynamy myśleć w momencie, gdy zbytnio sobie pofolgujemy i zjemy za dużo. - Wpajają nam one błędne przekonanie, że istnieje coś takiego, jak dieta cud. Popadamy ze skrajności w skrajność. Zamiast stosować zdrową dietę przejadamy się, a później stosujemy detoksy. I choć dzięki niemu chudniemy, to tracimy przede wszystkim wodę i glikogen, który znajduje się mięśniach - mówiła.

Zdaniem dietetyczki, znacznie więcej skorzystamy na stosowaniu zdrowej i zbilansowanej diety, niż na przeprowadzaniu detoksów. Dla naszego organizmu najlepsze jest menu oparte o produkty nieprzetworzone i rośliny. Warto także unikać cukru, soli, tłuszczu nasyconego oraz sporadycznie sięgać po produkty pochodzenia zwierzęcego. - Ważne jest, abyśmy uczyli się zdrowych nawyków i jedli regularnie - dodała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Robisz detoks na wiosnę? Upewnij się, że naprawdę go potrzebujesz

Zosia Zborowska-Wrona i Ola Domańska sprzeciwiają się hejtowi w sieci. "Po raz kolejny zostałyśmy ocenione przez pryzmat naszego wyglądu"

Nie daj się wytropić przestępcom. Jak nie zostawiać po sobie cyfrowych śladów?

Autor: Katarzyna Oleksik

Pozostałe wiadomości