Domowe sposoby

Hollywoodzki uśmiech na wyciągnięcie ręki. Jak bezpiecznie rozjaśnić zęby w domu?

Domowe sposoby

Aktualizacja:

Wiele osób marzy o śnieżnobiałym, hollywoodzkim uśmiechu. Nie każdy jednak może sobie pozwolić na profesjonalny zabieg w gabinecie stomatologicznym. Jak w bezpieczny sposób rozjaśnić zęby w domowym zaciszu? O tym w naszym studiu mówił Tomasz Kupryś, dentysta.

Niechciane przebarwienia

Dlaczego zęby tracą naturalna biel? Za przebarwienia odpowiedzialne są:

  • zła higiena
  • wiek (zęby z upływem lat mogą stawać się ciemniejsze w sposób naturalny)
  • jedzenie i napoje (barwniki przedostają się na zęby).

Jak podkreślał w studiu Dzień Dobry TVN dentysta Tomasz Kupryś, jeśli decydujemy się na wybielanie zębów, powinno się to odbywać z głową i należałoby to robić pod okiem specjalisty. Nie znaczy to jednak, że nie można delikatnie poprawić ich kolorytu w domu.

Naturalne rozjaśnianie zębów

Chociaż wiadomo, że higiena jamy ustnej jest konieczna i powinno się myć zęby po każdym posiłku, czasami nie mamy takiej możliwości. Co wtedy? Na ratunek przychodzi np. surowa marchewka.

Czyści mechaniczne oraz zwiększa wydzielanie śliny

- wyjaśnia doktor Tomasz Kupryś dodając, że marchew neutralizuje kwasy, które odpowiadają za powstawanie próchnicy.

Zaskakująca w zestawieniu produktów rozjaśniających zęby może być kurkuma zawierająca w sobie naturalny przeciwutleniacz, czyli kurkuminę. Przyprawę rozpuszcza się w wodzie, smaruje zęby, a następnie od razu wypłukuje.

Czarny węgiel na białe zęby

W ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się węgiel amorficzny. Używa się go w przypadku problemów z układem pokarmowym. Pojawia się też jako składnik niektórych past wybielających. W tym przypadku trzeba jednak uważać.

On działa mechanicznie. Trzeba to robić z głową, żeby tego szkliwa nie zetrzeć

- podkreśla nasz gość.

Uwaga na cytrynę

Wiele osób rozjaśnia zęby sokiem z cytryny. Niestety, może on wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Dlaczego nie powinno się go stosować do czyszczenia?

To działa jak papier ścierny. Z tego szkliwa może nic nie zostać. Dlatego chciałbym zdementować – proszę nie używać kwasów. Nigdy po cytrusach czy sokach owocowych od razu nie myjemy zębów

- radzi Tomasz Kupryś.

Bezpieczny olej kokosowy

Często do domowego rozjaśniania używany bywa też olej kokosowy.

Zawiera kwas laurynowy, który jest również przeciwzapalny i przeciwwirusowy

- mówi dentysta. Oleju nie wciera się w zęby, a jedynie płucze jamę ustną przez kilka minut dziennie. Jest on uznawany za najbezpieczniejszy ze wszystkich środków naturalnych.

Wybielanie w gabinetach szkodliwe?

Swego czasu zaczęły krążyć informacje, że wybielanie zębów w gabinetach może być niebezpieczne i niszczyć szkliwo. Jak jest naprawdę ?

Jeżeli są wykonywane pod okiem fachowca, czyli albo higienistki stomatologicznej albo lekarza dentysty, są bezpieczne

- zapewnia gość Dzień Dobry TVN. Stężenie procentowe składnika używanego do wybielania i aktywowanie go za pomocą lampy, nie zaszkodzi. Obecnie stężenie jest dużo niższe niż dawniej.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Wioleta Pyśkiewicz

Pozostałe wiadomości