Domowe sposoby

Węglem czy sodą? Jak wybielić zęby domowym sposobem?

Domowe sposoby

Aktualizacja:

Chyba każdy chciałby mieć ładny uśmiech, którego ozdobą będą piękne, białe zęby. W końcu są one naszą wizytówką. Jednak nie zawsze wyglądają na tyle dobrze, by odsłaniać je w pełnym uśmiechu. Podpowiadamy, jak wybielić zęby w domu.

Zadbane i białe zęby to podstawa każdego wyglądu. Wzbudzają zaufanie, przykuwają uwagę, wyróżniają z tłumu. O pięknym, białym uśmiechu mówi się „hollywoodzki”, ponieważ często szczycą się nim najsłynniejsze gwiazdy światowego kina. Nie zawsze taki efekt da się jednak osiągnąć tylko przy pomocy regularnego szczotkowania zębów rano i wieczorem. Wprawdzie można skorzystać z profesjonalnego wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym, ale z reguły jest to spory wydatek. Istnieją za to skuteczne sposoby, jak wybielić zęby w domu .

Jak wybielić zęby domowym sposobem

Niestety, z upływem czasu nasze zęby żółkną. Wpływ ma na to wiele czynników, z którymi stykamy się na co dzień. Picie kawy, herbaty czy nawet czerwonego wina może mieć negatywny wpływ na barwę naszego uzębienia. Ujemne skutki dla białych zębów ma również palenie papierosów, a nawet przyjmowanie antybiotyków. Kiedy dostrzegamy niekorzystne zmiany w jamie ustnej, rzadziej się uśmiechamy. Zaczynamy ukrywać przed otoczeniem nasze zęby. Wówczas zaczynamy szukać sposobów, jak szybko można wybielić zęby . Na wizytę u stomatologa możemy czekać nawet kilka tygodni. Cena zabiegu to od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Najłatwiej więc sięgnąć po wybielające pasty do zębów, jednak w krótkim terminie żadna może nie dawać zadowalających efektów. Warto także spróbować wybielać zęby domowym sposobem za pomocą pasków wybielających, które można dostać w drogeriach. Ale sposobów na poprawienie stanu jamy ustnej nie musimy wcale szukać w sklepach. Możemy skorzystać z naturalnych metod wybielania zębów w domu: węglem, sodą lub cytryną .

Jak wybielić zęby węglem?

Węgiel aktywny potrafi przynieść sporo korzyści naszej jamie ustnej. Kosztuje kilka złotych i bez problemu kupimy go w większości aptek. Jest nietoksyczny dla organizmu i niezwykle skuteczny (w medycynie stosuje się go również do problemów z cerą i przy bólach brzucha). Można stosować go do wybielania zębów domowym sposobem nie niszcząc szkliwa , ponieważ nie pochłania minerałów, czyli nie ingeruje w strukturę naszych zębów oraz szkliwo. Przebarwienia przyklejają się do jego cząsteczek, więc okaże się skuteczny, gdy zmagamy się z osadem po winie, kawie, herbacie albo papierosach. Jak wybielić zęby węglem? Należy zmieszać proszek z jednej kapsułki lub tabletki węgla aktywnego z niewielką ilością wody (można użyć oleju kokosowego) do momentu uzyskania konsystencji pasty do zębów. Tak przygotowaną mieszankę trzymamy na zębach przez 3-4 minuty, w tym czasie zanieczyszczenia i przebarwienia będą mogły się wchłonąć. Następnie dokładnie płuczemy jamę ustną i myjemy zęby, używając szczoteczki i pasty. Tę metodę można stosować raz – dwa razy w tygodniu. Przygotowaną do metody wybielania zębów węglem pastę warto nakładać kilka dni pod rząd.

Jak wybielić zęby sodą?

Do tego, by domowym sposobem zadbać o piękny uśmiech i pomóc sobie wybielić zęby w jeden dzień , można użyć środka, który pewnie każdy z nas ma w swojej kuchni. To soda oczyszczona, której koszt jest niewielki (około 2-3 złote), dlatego jest tak popularna i wiele osób wybiera właśnie sposób na wybielenie zębów sodą . Z tej metody korzystały nasze babcie i dziadkowie, ponieważ dawniej stomatologia estetyczna nie oferowała tak wielu możliwości, jak dziś. Sody do wybielania zębów można używać na kilka sposobów. Na szczoteczkę należy nałożyć odrobinę proszku i kilka minut dokładnie szorować zęby, jak przy użyciu zwykłej pasty. Do wybielania zębów można także przygotować mieszankę składającą się z sody i niewielkiej ilości wody utlenionej aż do osiągnięcia konsystencji pasty do zębów. W takim wypadku jamę ustną szczotkujemy przez 3-4 minuty. Następnie mieszankę należy dokładnie wypłukać i umyć zęby pastą. Choć wybielanie zębów sodą to najszybszy z domowych sposobów uzyskania białych zębów , należy pamiętać, że jej częste stosowanie może doprowadzić do uszkodzenia szkliwa. Wprawdzie część past do zębów dostępnych na rynku zawiera sodę, ale jej zawartość jest niewielka, zaś lekarze zalecają by tego rodzaju środków nie stosować codziennie.

Jak wybielić zęby cytryną?

Cytryna, dzięki zawartości kwasu, również może być stosowana do wybielania zębów. W tym celu należy wycisnąć sok z cytryny i wymieszać do 1:1 z wodą. Tego rodzaju mieszankę należy nanieść na zęby i trzymać przez trzy minuty, po czym dokładnie wypłukać usta. Sok z cytryny może doprowadzić do zniszczenia szkliwa i nadwrażliwości dziąseł. Ostatecznie jest w stanie sprawić, że efekt będzie odwrotny od zamierzonego, czyli po domowej kuracji zęby staną się ciemniejsze niż przed rozpoczęciem wybielania zębów cytryną .

Poza stosowaniem naturalnych sposobów wybielania zębów, ważna jest odpowiednia dieta. Najlepiej stosować produkty, który nie powodują odbarwiania zębów. Woda lub zielona czy biała herbata okażą się w tym przypadku bardziej właściwe niż cola, kawa czy czarna herbata. Produkty zawierające dużo wapnia (ser, jaja, jogurt) wzmacniają szkliwo, dzięki czemu chronią je przed pęknięciami, które szybko mogą doprowadzić do przebarwień zębów. Ważne są również regularne wizyty u dentysty (raz na pół roku) w celu zniwelowania kamienia nazębnego.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości