Domowe sposoby

Soda kaustyczna – jakie ma zastosowanie w domu?

dlon wsypujaca sode kaustyczna z lyzeczki do zlewu zblizenie

ThamKC / Getty Images

Domowe sposoby

Soda kaustyczna – jakie ma zastosowanie w domu?

dlon wsypujaca sode kaustyczna z lyzeczki do zlewu zblizenie

ThamKC / Getty Images

Najbardziej znanym jest udrażnianie rur. Ale soda kaustyczna ma zastosowanie także w kilku innych domowych sytuacjach, i to nie tylko tych awaryjnych.

Soda kaustyczna, soda żrąca to popularna nazwa wodorotlenku sodu , nieorganicznego związku chemicznego z grupy wodorotlenków, należącego do najsilniejszych zasad. Jest żrąca, ma silnie drażniące działanie na skórę, oczy i błony śluzowe. Dlatego podczas używania sody należy zachowywać środki ostrożności – chronić ręce rękawicami, osłaniać oczy, usta i nos. W razie kontaktu z substancją trzeba spłukać miejsce dużą ilością zimnej wody i skontaktować się z lekarzem (soda kaustyczna może powodować oparzenia chemiczne i silne reakcje alergiczne). Ważne jest też odpowiednie przechowywanie środka – w szczelnie zamkniętym pojemniku (soda silnie reaguje z dwutlenkiem węgla zawartym w powietrzu), w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt.

Zastosowanie sody kaustycznej do udrażniania instalacji

Przy zatkanej rurze wielu z nas sięga po gotowe środki udrażniające. Są one produkowane na bazie sody kaustycznej, więc równie dobrze można je nią zastąpić. Sodę kupimy zarówno w marketach budowlanych, jak i przez internet. Soda kaustyczna może mieć postać proszku lub granulek . Przy udrażnianiu zatkanych rur kanalizacyjnych wsypuje się do odpływu zalecaną ilość sody (zwykle kilka łyżek) i pozostawia na pewien czas – od 15 minut do kilku godzin. Następnie spłukuje się dużą ilością zimnej wody. Można też najpierw wlać do zatkanego syfonu trochę ciepłej wody i dopiero wsypać sodę kaustyczną. Trzeba jednak przy tym uważać, bo soda silnie reaguje przy połączeniu z wodą i wytwarza przy tym duże ilości ciepła – roztwór mocno się pieni i może pryskać, więc zabieg trzeba przeprowadzać w rękawicach i z zasłoniętą twarzą ( soda w połączeniu z wodą wydziela drażniące opary ).

Nie należy stosować zbyt dużej dawki sody, bo może ona skrystalizować się w przewodach kanalizacyjnych i całkowicie je zatkać. Preparatu nie wolno też używać do instalacji aluminiowych i na powierzchniach ocynkowanych.

Zastosowanie sody kaustycznej do usuwania lakierów i farb

Wodny roztwór wodorotlenku sodu (np. 10%) pomoże pozbyć się starych powłok malarskich i lakierniczych z przedmiotów metalowych i drewnianych. Zastosowanie sodu kaustycznej pozwala uniknąć praco- i czasochłonnego szlifowania , chroni też powierzchnię przedmiotu przed mechanicznym uszkodzeniem.

Sody nie należy jednak używać do sklejek i fornirów, bo może działać destrukcyjnie na klej, a także do niektórych gatunków drewna, np. dębina po takim zabiegu może ściemnieć. Środek nie będzie też skuteczny w usuwaniu farb proszkowych i akrylowych.

Zobacz także:

Zastosowanie sody kaustycznej do dezynfekcji

Wodorotlenek sodu bardzo dobrze radzi sobie z myciem powierzchni – rozpuszcza białka, usuwa tłuszcze, a przede wszystkim zabija drobnoustroje. Zastosowanie sody kaustycznej warto więc rozważyć, gdy chcemy odkazić np. łazienkę po chorobie domownika. Trzeba jednak uważać, bo nie wszystkie powierzchnie mogą mieć kontakt z substancją – sody kaustycznej nie należy używać do aluminium, żeliwa, cynku . Ale np. ceramika łazienkowa może być bezpiecznie myta roztworem wodorotlenku sodu. Trzeba jednak pamiętać, by po zdezynfekowaniu, zmyć powierzchnię dużą ilością zimnej wody.

Zastosowanie sody kaustycznej do mycia podjazdów i ścieżek

Zabrudzona kostka brukowa po latach użytkowania nie wygląda zbyt dobrze. Jeśli mycie pod ciśnieniem nie wystarcza, by ją oczyścić , zastosowanie sody kaustycznej , przywróci nawierzchni estetyczny wygląd. 125 g sody rozpuszczonej w 5 litrach wody wylewa się na czyszczoną powierzchnię i szoruje szczotką ryżową, a następnie dokładnie spłukuje dużą ilością zimnej wody.

Zastosowanie soku kaustycznej do bielenia drewna

Soda kaustyczna w postaci płynnej jest bezbarwną, bezzapachową i niepalną cieczą zwaną ługiem sodowym . Ma wiele zastosowań przemysłowych, ale w domu może posłużyć do bielenia podłóg czy sprzętów drewnianych. Nałożony na drewno zmienia jego kolor nadając mu biało-szary odcień. Preparat wnika głęboko, więc efekt wybielenia jest trwały.

Zastosowanie sody kaustycznej do produkcji mydła

Tradycyjna receptura produkcji mydła polega właśnie na wymieszaniu tłuszczu (np. olejów roślinnych) z wodorotlenku sodu. Zastosowanie sody kaustycznej w postaci ługu wywołuje tzw. reakcję zmydlenia tłuszczy – po kilku godzinach z mieszanki powstaje mydło sodowe i gliceryna, które wspólnie tworzą tzw. szare mydło. To ostatnio dość popularne zastosowanie sody kaustycznej w domu , bo coraz więcej osób zmaga się z alergiami skórnymi, a mydło własnej produkcji pozbawione jest substancji drażniących.

Zobacz film: Kto sprząta w domu? Źródło: Dzień Dobry TVN

Co sądzisz o tym artykule?
20
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
11.05.2020
zyrynek15
zbyt mądre aby było prawdziwe):