Diety i odchudzanie

Jak schudnąć po kwarantannie? Radzi dietetyczka Anna Radowicka

Diety i odchudzanie

Część osób po kwarantannie może zastanawiać się, w jaki sposób zadbać o siebie po kwarantannie. Siedzący tryb życia i nie zawsze zdrowe jedzenie mogły bowiem odcisnąć negatywne piętno na sylwetce. Z pomocą przychodzi dietetyczka Anna Radowicka.

Jak schudnąć po kwarantannie

Zamknięcie w czterech kątach podczas kwarantanny i zrobione zapasy jedzenie mogły w negatywny sposób wpłynąć na sylwetkę. Gdy więc przyszedł moment stopniowego powrotu do normalności i wychodzenia z domu, wiele osób postanowiło powalczyć z nadprogramowymi kilogramami. Od czego zacząć?

Przede wszystkim powinniśmy zadbać o prawidłowe zapotrzebowanie energetyczne w stosunku do tego, co robimy. Jeżeli chce ktoś to obliczyć, jest dostępny wzór Harrisa-Benedicta. Tam podstawiamy masy ciała, wzrost, aktywność fizyczną, wiek. Na tej podstawie generuje się zapotrzebowanie takie dobowe, ile powinniśmy jeść, tak żeby było ok pod względem zdrowotnym. Natomiast od tej wartości odejmujemy 1000 kcal i wychodzi nam wartość, która pozwoli nam utracić 1 kilogram tygodniowo

- doradziła Anna Radowicka, dietetyczka.

Jak powinna wyglądać zdrowa dieta odchudzająca

Jak wiadomo, ogromną rolę w walce z kilogramami, odgrywają odpowiednio zbilansowane posiłki. Do godziny po obudzeniu dzień należy zacząć od dużego, pożywnego śniadania, w którym nie może zabraknąć miejsca dla węglowodanów złożone. Idealnie więc sprawdziłyby się np.: owsianka, jaglanka lub gryczanka. Jak powinny wyglądać kolejne posiłki?

Na drugie śniadanie możemy np. zrobić sobie koktajl owocowo-warzywny, ale w ilości szklanki. Obiad musi się składać z białku, tłuszczu i węglowodanów, czyli wybieramy rybę mięso, kaszę. (…) Podwieczorek może to być jakiś kefir, maślanka, serek z jedną kromką pieczywa. To zależy od aktywności fizycznej, od zapotrzebowania. Na kolację – mamy fajny okres letni: warzywa, sałatki, ale znowu nie zapominajmy, żeby tam dorzucić makaronu, pieczywa czy bułki grahamki

- wyjaśniła nasza ekspertka.

Podczas diety nie musimy rezygnować nawet z deseru, który można zjeść najlepiej po śniadaniu lub obiedzie. Jest to czas, kiedy metabolizm działa najlepiej. Jeżeli jednak posiłki będą odpowiednio skomponowane, będzie się pojawiała mniejsza ochota na różne słodkości.

Warto też zadbać o to, by nie pojawiała się zbyt duża przerwa między poszczególnymi posiłkami. Nawet jeśli będą one zawierały odpowiednią porcję składników odżywczych, w międzyczasie pojawi się zbyt duży głód. Anna Radowicka radzi więc, by jeść co 3, maksymalnie co 4, godziny.

Czy warto stosować środki na odchudzanie

Odpowiednio zbilansowana dieta 80 proc. sukcesu w procesie odchudzania. Do tego dokładamy również ruch. Trzeba przy tym zauważyć, że nawet jeśli jesteśmy aktywni, a jednak nasz jadłospis pozostawia wiele do życzenia, ciężko liczyć na spektakularne efekty. Tak więc mądre jedzenie stawiamy na pierwszym miejscu, jeśli decydujemy się na walkę z kilogramami.

Nie dajmy się też nabrać na magię oferowanych, w różnych postaciach, środków na odchudzanie. Nie sprawią one w cudowny sposób, że waga będzie spadała, gdy my w tym czasie przyjmiemy całkowicie bierną postawę i np. nadal będziemy się źle odżywiać.

Są preparaty, które mają naturalny skład i mogą przyspieszać metabolizm, natomiast tak naprawdę lepiej się skupić tutaj na dobrze zbilansowanej diecie, na takim indywidualnym planie żywieniowym

- zaznaczyła w rozmowie z nami Anna Radowicka.

Uwaga też na środki odchudzające, które nie posiadają żadnych certyfikatów typu GMP czy GHP świadczących o jakości preparatu. Jak zaznaczyła nasza ekspertka, obecnie brakuje dobrze skonstruowanego prawa żywnościowego dotyczącego suplementów. Przez to każdy w zasadzie może je wyprodukować, co czasami np. prowadzi do niebezpiecznych dla zdrowia lub życia sytuacji.

Niektóre z nich wzmagają termogenezę i powodują wzrost ciśnienia

- powiedziała dietetyczka.

Zobacz także:

Niepozorne przysmaki, które rujnują naszą dietę. Jakich składników unikać, jeśli chcemy zachować smukłą sylwetkę?

Owoce - czy można je jeść do woli? Dietetyczka: "Są pewne reguły"

Dlaczego diety nie działają? "Musimy podejść do tego z rozsądkiem”

Autor: Wioleta Pyśkiewicz

Pozostałe wiadomości