Dieta ketogeniczna – cudowna kuracja czy niebezpieczna metoda odchudzania? Dietetyk: „Ta dieta wywraca do góry nogami naszą piramidę żywienia”

Dieta ketogeniczna - odchudza czy leczy?

Mimo że już samo słowo „dieta” spędza wielu osobom sen z powiek, to marzenia o smukłej sylwetce motywują ich do walki z niechcianymi kilogramami. Na rynku istnieje wiele kuracji odchudzających oferujących cudowne rezultaty. Od pewnego czasu dużą popularnością cieszy się dieta ketogeniczna. W programie rozmawialiśmy o tym, na czym polega i czy jest bezpieczna.

Dieta ketogeniczna

Nie od dziś wiadomo, że właściwe odżywianie jest kluczem do pięknej sylwetki. Sposobów na odchudzanie jest wiele, jednak od kilku lat coraz więcej osób decyduje się na dietę ketogeniczną. Opiera się ona na spożywaniu głównie białka i tłuszczu oraz mocnym ograniczeniu węglowodanów. Dodatkowo, nakazuje wykluczenie z jadłospisu produkty pełnoziarniste, owoce i produkty mleczne. Tym samym wywraca do góry nogami nie tylko znaną nam dotychczas piramidę żywienia, ale i ogólne zalecenia dotyczące zdrowego odżywiania.

Mechanizm tej diety jest taki, że powstają ciała ketonowe z rozpadu kwasów tłuszczowych, które dostarczamy do naszego organizmu i one pełnią też funkcję energetyczną

– wyjaśniła dr Hanna Stolińska, dietetyk kliniczny.

Można powiedzieć, że redukcja masy ciała na takiej diecie jest zdecydowanie szybsza, niż w przypadku standardowego sposobu odżywiania, ale badania pokazują, że nie jest to efekt długoterminowy i zwiększa ryzyko występowania efektu jojo

– zaznaczyła specjalistka.

Jak zauważyła dr Stolińska, wprowadzanie restrykcji skutkuje później kompulsywnym objadaniem, zwłaszcza jeżeli źle zakończymy dietę.

Wychodzenie z diety ketogennej nie jest łatwe, bo zaczynamy jeść wszystko, czyli głównie te węglowodany. Zaczyna się znowu zbierać woda, glikogen w naszym organizmie. Ta dieta może też powodować zaparcia, niedobory pokarmowe, więc naprawdę trzeba to wszystko zrobić rozsądnie, z głową, nie na własną rękę, tylko ewentualnie pod opieką specjalisty, najlepiej dietetyka

– powiedziała ekspertka.

Skutki diety ketogenicznej

Do najpopularniejszych ketogennych kuracji odchudzających należy dieta Plaż Południowych, Atkinsa oraz Kwaśniewskiego. Słyną one z szybkiej utraty wagi, jednak mają również działanie niepożądane. Z powodu wysokiego spożycia białka nasze nerki zmuszane są do bardzo intensywnej pracy i wydalania dużych ilości związków azotowych, np. mocznika i kwasu moczowego. Dodatkowo nasz organizm pozbywa się dużych ilości wody:

Efektem tego odchudzania nie do końca jest redukcja tkanki tłuszczowej, ale na początku to duża utrata wody z naszego organizmu, dlatego to się wiąże z tym, że możemy mieć szybszy efekt jojo
Długotrwałe stosowanie takiego sposobu odżywiania może skutkować złym stanem zdrowia

– podkreśliła dr Stolińska.

Czy dieta ketogeniczna ma właściwości lecznicze?

Dieta ketogeniczna nie tylko przyspiesza redukcję masy ciała, ale jest również stosowana w leczeniu epilepsji, czyli padaczki lekoopornej i chorób neurodegeneracyjnych, np. Parkinsona czy Alzheimera.

Jednocześnie stanowczo odradza się ją osobom cierpiącymi na choroby układu krążenia, nowotwory, cukrzycę, problemy z wątrobą i nerkami, kobietom w ciąży lub karmiącym oraz dzieciom.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Ranking diet 2021. Najgorsze: Dukana i Keto. Która najlepsza i najzdrowsza?

Fleksitarianizm – podstawowe zasady, jadłospis, wpływ na zdrowie

Kuchnia śródziemnomorska – jedz smacznie i zdrowo!

podziel się:

Pozostałe wiadomości