Zdrowie

Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych i ich wpływ na okres

Zdrowie

Aktualizacja:
Pigułki antykoncepcyjne

Brak okresu po tabletkach antykoncepcyjnych jest zjawiskiem naturalnym. Kobiety stosujące antykoncepcję w postaci tabletek nie przechodzą owulacji. Pojawiające się krwawienie wynika z odstawienia tabletek, nie jest jednak krwawieniem menstruacyjnym.

C: Mimo że to zazwyczaj fizjologiczne zjawisko, zaburzenia krwawienia podczas stosowania pigułek antykoncepcyjnych i po ich odstawieniu należy zawsze zgłosić ginekologowi. Tabletki antykoncepcyjne wpływają na kobiecy układ hormonalny, zapobiegając zajściu w ciążę. Brak krwawienia w trakcie ich brania wynika z odstawienia tabletek i zazwyczaj jest mylony z brakiem krwawienia menstruacyjnego.

Brak okresu przy tabletkach antykoncepcyjnych

Krwawienie u kobiet niestosujących doustnej antykoncepcji hormonalnej wynika z faktu, że dojrzała komórka jajowa nie została zapłodniona, a ciałko żółte obumiera i następuje złuszczanie się śluzówki jamy macicy, co objawia się krwawieniem menstruacyjnym. Tymczasem przy braku okresu po tabletkach antykoncepcyjnych dochodzi do zmian w gospodarce hormonalnej, czego objawem jest właśnie brak krwawienia. Takie samo zjawisko zachodzi w przypadku odstawienia pigułek. Może trwać nawet do sześciu miesięcy i jest to sytuacja naturalna. Nie powinna budzić niepokoju, aczkolwiek koniecznie należy ją skonsultować z lekarzem.

Na początku stosowania tabletek antykoncepcyjnych, jak przy każdej innej hormonalnej antykoncepcji, mogą pojawić się pewne zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu. Przez pierwszych kilka miesięcy brak okresu przy braniu tabletek antykoncepcyjnych lub nieustanne plamienie to zjawiska normalne. Każdy organizm potrzebuje czasu, by przystosować się do nowej sytuacji, różnych stężeń poszczególnych hormonów. Zazwyczaj po kilku miesiącach organizm ,,przyzwyczaja się” i sytuacja się normuje.

Podsumowując, podczas stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej nie dochodzi do owulacji, dlatego zapobiega ona zajściu w ciążę. Krwawienie pomiędzy stosowaniem pigułek nie jest krwawieniem menstruacyjnym, więc brak okresu po tabletkach antykoncepcyjnych jest wynikiem zmian hormonalnych, a nie objawem ciąży.

Skuteczność stosowania tabletek antykoncepcyjnych

Skuteczność stosowania danej metody antykoncepcyjnej określa się na podstawie tzw. wskaźnika Pearl’a. Im niższa jego wartość, tym bardziej skuteczna jest badana metoda. Określanie wskaźnika Pearl’a - polega on na określeniu liczby ciąż u stu par regularnie uprawiających seks, stosujących daną metodę antykoncepcyjną. Dla porównania: dla prezerwatyw wskaźnik ten wynosi 3.0, natomiast dla pigułek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych zaledwie 0,001, czyli na 100 000 kobiet stosujących tę metodę antykoncepcji tylko jedna zajdzie w niepożądaną ciążę. Świadczy to o wysokiej skuteczności. Zalety tabletek antykoncepcyjnych:

· wygoda,

· nie ,,przeszkadza” podczas stosunku płciowego,

· po odstawieniu można od razu starać się o potomstwo,

· zmniejsza dolegliwości bólowe oraz wahania nastroju podczas menstruacji

· zmniejszenie ryzyka wystąpienia raka jajników i endometrium.

Natomiast wady to:

· konieczność pamiętania o zażyciu tabletki każdego dnia o podobnej porze,

· podczas zatrucia pokarmowego, tj. wymiotów i biegunek, możliwe obniżenie skuteczności działania,

· niepożądane interakcje z innymi lekami

· Inne skutki uboczne, np. zwiększenie masy ciała.

Skutki odstawienia tabletek antykoncepcyjnych

Jednym ze skutków odstawienia tabletek antykoncepcyjnych jest poliowulacja, tzn. że podczas jednego cyklu owulacyjnego dochodzi do uwolnienia więcej niż jednej komórki jajowej. Może wówczas dojść do ciąży mnogiej. Zdarza się to jednak rzadko. Do innych skutków należą: nieregularne miesiączki, cykle bezowulacyjne, zaburzenia krwawienia, czasami również zmiany skórne. Bywa że antykoncepcja hormonalna wykorzystywana jest również w leczeniu trądziku i po jej zaprzestaniu zmiany skórne mogą powrócić. Brak krwawienia menstruacyjnego po odstawieniu doustnej antykoncepcji hormonalnej fizjologicznie może trwać 2-3 miesiące, czasem do 6 miesięcy, jeśli jednak ten czas się wydłuża, należy bezzwłocznie udać się najpierw do lekarza pierwszego kontaktu, a następnie ginekologa-położnika celem dalszej diagnostyki oraz leczenia.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości