Technologia

Jakie parametry powinien mieć zestaw komputerowy do gier?

Technologia

Aktualizacja:
Fot. Micko198/getty Images

Jaki zestaw komputerowy do gier wybrać? To często pojawiające się i niejednoznaczne pytanie. Coraz nowsze gry wymagają coraz lepszego sprzętu – nie na każdym zestawie komputerowym do gier nowoczesne produkcje będą działały płynnie na najwyższych ustawieniach graficznych. Sprawdzamy, czy warto kupić drogi, czy tani zestaw komputerowy do gier i czym się kierować podczas wyboru.

Dobry zestaw komputerowy do gier będzie służył przez wiele lat, choć nie jest to tania inwestycja. Możemy zdecydować się na gotowy zestaw komputerowy do gier lub uprzednio złożony i wybrany przez serwis. Samodzielne złożenie komputera wymaga wiedzy i czasu, ale to świetna alternatywa, jeśli chcemy mieć szybki i tani zestaw komputerowy do gier. Na które parametry trzeba zwrócić uwagę?

Zestaw komputerowy do gier – marzenie (nie tylko) każdego gracza

Od zawsze istniała tendencja, zgodnie z którą nowsze gry i programy wymagały coraz lepszych parametrów. Od tego, jaki zestaw komputerowy do gier wybierzemy, zależeć będzie nie tylko płynność rozgrywki i możliwość wykorzystania wysokich ustawieniach graficznych, ale także to, czy w ogóle będziemy w stanie uruchomić na komputerze dany tytuł. Dobry zestaw komputerowy do gier to marzenie każdego zapalonego gracza, ale jego zastosowanie wykracza poza same gry.

Zestaw komputerowy do gier, czyli tzw. komputer gamingowy , może oczywiście służyć także do innych celów. Zestawy komputerowe do gier mają bardzo dobre parametry (przede wszystkim karty graficzne i procesory, ale nie tylko), które konieczne są m.in. w pracy programisty, grafika lub architekta. Decydując się na zakup nowoczesnego urządzenia, mamy też pewność, że korzystanie z niego będzie płynne przez dłuższy czas. Nowoczesny zestaw komputerowy do gier to także gwarancja płynnego odtwarzania filmów (np. z wykorzystaniem kina domowego) w najwyższej rozdzielczości i jakości.

Gotowe zestawy komputerowe do gier czy oddzielne podzespoły?

Wyposażone w najlepsze parametry zestawy komputerowe do gier gwarantują rozrywkę na najwyższym poziomie, ale jednocześnie nie należą do najtańszych. Dotyczy to zwłaszcza komputerów uprzednio już złożonych przez serwis. Czy warto zdecydować się na tę drogą inwestycję, czy może lepiej poszukać jakichś tanich zestawów komputerowych do gier ?

Niewątpliwą zaletą gotowych zestawów komputerowych do gier jest fakt, że zostały złożone przez profesjonalistów. Nie musimy więc się obawiać, że dane podzespoły nie będą ze sobą kompatybilne . To niezwykle istotne, ponieważ jeżeli nie znamy się na konkretnych podzespołach, to prawdopodobnie nie będziemy wiedzieli, czy dany procesor jednej firmy będzie mógł sprawnie funkcjonować z wybranym modelem karty graficznej. Nie wszystkie podzespoły ze sobą współpracują, a w najgorszym wypadku nie tylko moglibyśmy stracić płynność i szybkość pracy poszczególnych podzespołów komputera, ale także spowodować zwarcie. Wybór gotowego zestawu komputera do gier to także oszczędność własnego czasu , który musielibyśmy przeznaczyć na złożenie naszego zestawu komputerowego do gier.

Z drugiej strony, gdy szukamy szybkiego, ale taniego zestawu komputerowego do gier , rozwiązaniem może być skompletowanie wszystkich podzespołów komputera od nowa i złożenie komputera samemu . Nie jest to trudne, ale z pewnością będzie wymagało dodatkowego czasu na edukację dla osób początkujących. Gotowe zestawy do gier obarczone są także dodatkową marżą, gdyż złożony już zestaw jest odrębnym oryginalnym produktem, który został przez kogoś zaprojektowany. Szukając oszczędności i taniego zestawu komputerowego do gier , warto rozważyć opcję samodzielnego złożenia komputera. Ciekawą alternatywą są komputery poleasingowe , jednakże z reguły są to sprzęty bardziej biurowe niż gamingowe.

Zestawy komputerowe do gier – jakie parametry są najważniejsze?

Ostatecznie to, jaki zestaw komputerowy do gier wybrać , zależy głównie od indywidualnych preferencji. Bez względu na to, czy wybieramy gotowy zestaw komputerowy do gier, czy też szukamy podzespołów do samodzielnego złożenia komputera, warto wiedzieć, które jego elementy mają największy wpływ na rozgrywkę.

Karta graficzna – obecnie najważniejszy podzespół każdego zestawu komputerowego do gier . Powinna mieć sporą ilość pamięci RAM, a także procesor z jak najszybszym taktowaniem. Karta graficzna będzie najbardziej wpływała na ilość wyświetlanych klatek na sekundę, wielkość rozdzielczości i wysokość ustawień graficznych w trakcie rozgrywek.

Procesor – uważany za „serce” każdego zestawu komputerowego do gier i nie tylko, gdyż gwarantuje szybkość działania systemu. Patrzmy na ilość mocy obliczeniowej , prędkość taktowania i liczbę rdzeni .

Pamięć RAM – jest to pamięć operacyjna, która służy do przetwarzania danych . Dobrze, by komputer posiadał przynajmniej 8 GB pamięci RAM, ale do uzyskania maksymalnych osiągnięć we współczesnych grach polecane jest posiadanie minimum 16 GB pamięci operacyjnej. Pamiętajmy jednak, że pamięć RAM zawsze możemy dokupić, jeśli posiadamy miejsce na nowy slot pamięci na płycie głównej (procedura dodania pamięci nie powoduje utraty żadnych danych).

Płyta główna – przy jej wyborze kierujmy się głównie tym, czy będzie kompatybilna z procesorem , a także częstotliwością pracy i ilością obsługiwanej pamięci operacyjnej RAM.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości