Osłonę balkonu można wykonać z różnych materiałów, choć najczęstsze są dwa rozwiązania: zabudowa balkonu bezramowa (polega na montażu przesuwnych szklanych tafli bez pionowych ram) oraz ramowa (szyby montowane w profilach aluminiowych). Różnią się nieco sposobem przemieszczania się paneli względem siebie i ostatecznym efektem wizualnym.
Zabudowa balkonu – pozwolenie czy zgłoszenie?
Lokatorzy mieszkań w budynkach wielorodzinnych powinni pamiętać, że nie są właścicielami całego bloku. Dlatego też powinni konsultować wszelkie zmiany na balkonie wykraczające poza standardowy remont. Pod lupą zawsze znajdują się te aranżacje, które znacząco zmieniają wygląd całej elewacji.
Instalacje na balkonie wymagają zgłoszenia, ale nie zawsze. Jeśli konstrukcja jest lekka (np. wykonana z pleksi czy aluminium) i nie przekracza 3 metrów wysokości, jej montażu nie trzeba zgłaszać ani starać się o pozwolenie. Jeśli jednak ma to być masywna zabudowa balkonu, koszt to nie jedyny parametr, jaki należy wziąć pod uwagę. Nie mniej istotne są formalności, których trzeba dopełnić. Projekt zabudowy należy zgłosić w odpowiedniej jednostce – zazwyczaj jest to miejski wydział architektury. We wniosku powinien znaleźć się opis planowanych zmian, a także terminy rozpoczęcia i zakończenia prac.
Zabudowa balkonu z pleksi i każdego innego materiału powinna być także poprzedzona wnioskiem do zarządu wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni z prośbą o wydanie zgody. Wspólnoty najczęściej przychylają się do takich próśb, dlatego nie powinno być problemu z uzyskaniem pozwolenia.
Zabudowa balkonu w bloku – najlepsze rozwiązania
Kiedy zamiar wykonania remontu został zgłoszony odpowiednim organom, czas na podjęcie konkretnych kroków. Wśród rozwiązań stosowanych do osłonięcia przestrzeni balkonowej znajdziemy przede wszystkim panele PCV lub szkło zamontowane na aluminiowych konstrukcjach. Przezroczyste elementy pozwalają słońcu swobodnie wpadać do mieszkania, a jednocześnie chronią przed kurzem i hałasem z ulicy.
Jakie opcje montażu paneli z tworzywa sztucznego lub szkła mamy do wyboru? Jakie są ich zalety?
· Ramowa zabudowa balkonu – polega na montażu profili aluminiowych, które są przykręcane do sufitu oraz balustrady lub podłogi (zależnie od typu balkonu). W powstałych ramach umieszcza się tafle szkła lub wzmocnionego PCV. Profile dają się przesuwać na rolkach jeżdżących po torze prowadnicy.
· Bezramowa zabudowa balkonu – wyróżnia się brakiem pionowych ram aluminiowych. Tafle szkła lub panele PCV przesuwają się po osobnych torach i składają jedna na drugą przy ścianie bocznej. Takie rozwiązanie zapewnia bardziej przejrzysty efekt – bez pionowych elementów mocujących, które zawsze nieco ograniczają widok.
Te dwa pokrewne rozwiązania są zdecydowanie najbardziej popularne – zapewne ze względu na ich uniwersalność i niewyróżniający się charakter takiego balkonu. Możliwa jest także bardziej nietypowa zabudowa balkonu w bloku. Aranżacje , które czasami można zaobserwować, obejmują zastosowanie rolet zewnętrznych czy drewnianych pergoli. Jeśli nie zależy nam na trwałej instalacji, a chcemy jedynie osłonić się przed słońcem i wzrokiem ciekawskich, być może wystarczy specjalna balkonowa markiza.
Zabudowa balkonu roletami zewnętrznymi może mieć dodatkowo walor użytkowy. Jeśli będą to rolety antywłamaniowe, pomogą nam ustrzec się przed intruzami, na przykład gdy wyjedziemy na wakacje. Jest to szczególnie istotne, jeśli mieszkamy na parterze. Rolety pozwolą także ochronić się przed ostrym słońcem i obniżą temperaturę w mieszkaniu latem. Znaczącym minusem jest fakt, że całkowicie blokują przepływ światła i nie sprawdzą się jako codzienna osłona.
Zabudowa balkonu – pozwolenie na aranżację przy domu jednorodzinnym
Właściciele domków jednorodzinnych również powinni zainteresować się prawem budowlanym, bo montaż instalacji wyższej niż 3 metry wymaga zgłoszenia. Zabudowa balkonu drewniana zazwyczaj jest dość masywna i wraz z dachem przekracza dopuszczalne 3 metry, dlatego jej montaż należy zgłosić odpowiedniej jednostce w naszej gminie. Podobnie jak w przypadku zabudowań w bloku należy określić zakres i czas wykonywania robót. Każdy, kto wie, ile kosztuje zabudowa balkonu z drewna , zapewne będzie chciał przeprowadzić ją legalnie, by uniknąć kosztów ewentualnej rozbiórki. Samowola budowlana zdecydowanie się nie opłaca, zwłaszcza że zgodę dostaniemy zazwyczaj bez problemu.
Nie zawsze jednak trzeba zgłaszać chęć przeprowadzenia prac mających na celu osłonięcie przestrzeni balkonowej. Szklana zabudowa balkonu nie wyższa niż 3 metry może być wykonana bez zbędnych formalności. Jeśli jednak budynek, który zajmujemy, znajduje się na liście zabytków, wszelkie zmiany wymagają pozwolenia kuratora. Specjalista ocenia, czy planowane prace nie naruszają konstrukcji i charakteru obiektu. W razie wątpliwości może się na nie nie zgodzić, nawet jeśli jest to aluminiowa zabudowa balkonu o lekkiej formie.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN