Technologia

Tworzy portrety nieżyjących ludzi przy użyciu sztucznej inteligencji. Mona Lisa i Szekspir wyglądają jak żywi

Technologia

Yuichiro Chino / Getty Images

Nathan Shipley to artysta grafik, który opublikował w sieci niezwykłe portrety znanych osób żyjących w poprzednich stuleciach. Dzięki nowej technologii Henryk VIII, Anna Boleyn, William Szekspir, Jerzy Waszyngton czy Rembrandt wyglądają, jakby zostali przed chwilą sfotografowani.

Znane osoby sprzed setek lat jak żywe

Nathan Shipley to amerykański artysta, grafik, technik i programista z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem. Od kilku miesięcy mężczyzna umieszcza w mediach społecznościowych wizerunki znanych osób żyjących w poprzednich stuleciach. Na jego profilu na Instagramie mogliśmy najpierw zobaczyć portrety malarki Fridy Kahlo, malarza Rembrandta czy Mona Lisy z portretu Leonarda da Vinci.

Portrety powstałe przy użyciu sztucznej inteligencji

W ostatnich tygodniach na profilu artysty pojawiły się nowe wizerunki m.in. królowej Francji Marii Antoniny, poety i dramaturga Williama Szekspira czy pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych, George'a Washingtona.

Wszystkie powstały przy użyciu sztucznej inteligencji.

- Sztuczna inteligencja nie wie, jak ci ludzie wyglądali naprawdę. Jest za to w stanie stworzyć "odpowiedniki" ich portretów na podstawie historycznych obrazów i rysunków. Taka rekonstrukcja jest na tyle dokładna, na ile dokładny był obraz - wyjaśnił Nathan Shipley w rozmowie z tvn24.pl.

- Stworzyłem te rekonstrukcje, bo byłem bardzo ciekawy, jak ci ludzie mogli wyglądać naprawdę. Osoby, które żyły setki lat temu, wyglądają jak żywe i rzeczywiste.

>>> Zobacz także:

Zastanawialiście się, co powiedziałby wam kot, gdyby potrafił mówić? Dzięki tej aplikacji możecie to sprawdzić

Gdzie jest najbliższa toaleta? Lokalizację pokaże aplikacja

Deep fake - granica między dezinformacją a prawdą. Ekspert: "W tym roku część z nas spotka się z nim i to od strony negatywnej"

Zobacz także: Sztuczna inteligencja nie dała szans pilotowi sił powietrznych USA. Wygrała symulowane walki w powietrzu 5:0:

Autor: Iza Dorf

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości