Technologia

Kradzieże w nowoczesnym wydaniu. Jak złodzieje wykorzystują smartfony, by uzyskać dane z naszej karty?

Technologia

Nowoczesne rozwiązania ułatwiają nasze życie. Bywają jednak używane przez złodziei, którzy bardzo często wykorzystują je do sprytnego wyłudzenia chociażby danych naszej karty. Okazuje się, że mogą to zrobić chociażby dzięki… aplikacji na telefonie komórkowym. Nasz ekspert dr Maciej Kawecki pokazał nam, jak to się odbywa.

Kradzieże danych z karty za pomocą smartfona

Dzisiaj nie wyobrażamy sobie życia bez smartfonów i karta, za pomocą których możliwe jest dokonywanie bezdotykowych płatności. Wszystko to za sprawą wprowadzonej możliwości wymiany danych na niewielką odległość (do 20 centymetrów), za czym stoi technologia NFC.

Niestety może ona zostać wykorzystana również w niecnych zamiarach przez złodzieja, a to za sprawą powszechnie dostępnych na smartfon aplikacji typu czytniki kart. Jak to się obywa? Zaprezentowali nami to dr Maciej Kawecki i Filip Chajzer.

Wyobraźmy sobie Filip, że teraz jesteś w metrze. (…) Ściągnąłem aplikację czytnik kart bankowych. Podchodzę jako przechodzień obok ciebie, badam twoją kartę. Udało się. Teraz co się wydarzyło? Czytnik kart pokazał nam całą historię transakcji Filipa

- nasz ekspert przedstawiał przebieg eksperymentu.

Efekt? Każdego dnia zupełnie nieświadomie możemy udostępniać postronnym osobom numer swojej karty, jej datę ważności i historie wszystkich transakcji. Złodziej więc nie tylko zyskuje informacje na temat naszego stanu majątkowego, ale też może za pomocą otrzymanych danych ukraść naszą tożsamość.

Jak chronić kartę płatniczą?

Taki sam eksperyment dr Kawecki powtórzył z różnymi bankami i tylko jeden z nich na dziesięć blokował możliwość sczytania danych z wydawanej przez siebie karty. Jak zatem możemy bronić się przed potencjalnym złodziejem?

Idealną formą jest trzymanie karty kredytowej w (…) takim ochraniaczu. Idealnie jest trzymać ją nawet nie w pierwszej przegródce portfela. Dlatego, że okazuje się, że jakbyś włożył ją Filip teraz do portfela, to i tak bym ją sczytał

- doradził ekspert.

Warto więc skorzystać z osłonki antykradzieżowej. Niektóre banki rozdają je swoim klientom, ale można je również kupić np. w sklepach internetowych. Dzięki temu możemy uniknąć sytuacji, gdy ktoś po zeskanowaniu karty ma chociażby szansę zarezerwować hotel na uzyskane dane – do tego często wystarczy sam numer karty i data ważności.

Nasz gość doradził też, byśmy skontaktowali się z naszymi bankiem i poprosili o zablokowanie możliwości udostępniania teletransakcji z wykorzystaniem technologii NFC. Co ważne też: nigdy nie trzymajmy karty kredytowej bezpośrednio w kieszeni.

Zobacz też:

Kontrowersyjna technologia 5G. Czy rzeczywiście szkodzi naszemu zdrowiu? Ekspert rozwiewa wątpliwości

Koniec z udostępnianiem na Facebooku zdjęć z wizerunkami innych osób? Zapadł przełomowy wyrok sądu

Czy telefony nas podsłuchują? Ekspert: "Zostawiamy tak ogromną ilość śladów cyfrowych, że nie potrzebują tego robić"

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Wioleta Pyśkiewicz

Pozostałe wiadomości