Korzystanie z bankomatu może się skończyć utratą oszczędności.
Do kiedy potrwają prace serwisowe?
Weekend to czas, kiedy banki decydują się przeprowadzić prace serwisowe. Nie inaczej będzie w najbliższą sobotę i niedzielę. Utrudnienia zapowiedziało kilka dużych placówek. Klienci których banków nie zapłacą kartą lub nie zrobią przelewu?
Klienci, których banków powinni zaopatrzyć się w gotówkę?
- Jeśli możesz, zrób niezbędne zakupy poza godzinami prac serwisowych - poradzono w komunikacie.
Kto może mieć problem z płaceniem kartą?
Z najnowszych danych udostępnionych przez Narodowy Bank Polski wynika, że w ostatnim czasie odnotowano znaczący wzrost oszustw z wykorzystaniem kart płatniczych. Co więcej, ten niepokojący trend potwierdziły także banki. - W pierwszym kwartale 2023 roku dokonano 71 310 operacji oszukańczych kartami płatniczymi na kwotę 25 127 962 zł - czytamy w raporcie.
Sprawdź, co zrobić, kiedy karta utknie w bankomacie.
- Nastąpił wyciek danych - tłumaczą usługodawcy.
"Wypłać gotówkę z wyprzedzeniem".
Kiedy nastąpi przerwa techniczna?
"Kodeks przewiduje do dziesięciu lat pozbawienia wolności".
"Gotówka niekoniecznie szybko wypadnie nam z obiegu".
Polacy coraz częściej i chętniej robią zakupy w sieci, płacąc kartą. Nie zawsze jednak wirtualna przestrzeń okazuje się bezpiecznym miejscem do wydawania pieniędzy. Daria Auguścik, dyrektor ds. Rozwoju Biznesu w Polskim Oddziale Mastercard radzi, o co powinniśmy zadbać, by takie płatności nie narażały nas na niebezpieczeństwo czy wyciek danych.
Lato w pełni, więc obecnie chętnie wyjeżdżamy na zagranicznie urlopy. Oprócz bagażu i dokumentów niezbędne będą nam, oczywiście, pieniądze. Warto więc odpowiednio przygotować się do podróży, by na miejscu nie tracić na prowizjach, gdy będziemy wypłacać gotówkę z bankomatów. Ekspert radzi, jak korzystnie płacić w obcych walutach na wakacjach poza Polską.
Kilkanaście banków zapowiedziało przeprowadzenie prac technicznych w najbliższy weekend, czyli 12 i 13 czerwca. Dla klientów oznacza to spore utrudnienia. Jakich niedogodności można się spodziewać?
Klienci takich banków, jak Santander Bank Polska, BNP Paribas oraz Credit Agricole w najbliższych dniach mogę mieć utrudniony dostęp do aplikacji czy bankowości elektronicznej. Jakie ograniczenia mogą jeszcze wystąpić i kto powinien mieć przy sobie gotówkę?
Czy czeka nas rewolucja w wydatkach? Transakcje bezgotówkowe cieszą się coraz większą popularnością. O tym, jak to wpłynie na nasze portfele rozmawialiśmy z Katarzyną Iwanoską, ekonomistką i blogerką finansową.
Nowoczesne rozwiązania ułatwiają nasze życie. Bywają jednak używane przez złodziei, którzy bardzo często wykorzystują je do sprytnego wyłudzenia chociażby danych naszej karty. Okazuje się, że mogą to zrobić chociażby dzięki… aplikacji na telefonie komórkowym. Nasz ekspert dr Maciej Kawecki pokazał nam, jak to się odbywa.
Z danych NBP wynika, że w portfelach Polaków jest już ponad 40 mln kart płatniczych. To o ponad 2 mln więcej niż w zeszłym roku. Według badań "Postawy Polaków wobec form płatności" aż 60 proc. pytanych woli płacić bezgotówkowo, co trzeci wybiera gotówkę, a co dziesiąty nie ma zdania w tej kwestii. Coraz więcej firm, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientom, zaopatruje się w terminale. Jakie są zalety płatności bezgotówkowych?
Niektórzy wybierają wakacje poza granicami Polski, ponieważ w naszym kraju ceny są często wyższe niż w innych krajach, a pogoda mniej pewna. Jeśli więc wybierzemy wakacje za granicą, to warto się zastanowić, czym płacić w wybranym miejscu. Kartą, gotówką, czy czekami podróżnymi? Co jest bardziej opłacalne? Na jakie koszty narażamy się płacąc kartą? Co to jest karta w walucie? Rozmawialiśmy o tym z gościem Dzień Dobry TVN ekonomistą Markiem Zuberem.