Chociaż coraz częściej decydujemy się na płatności bezgotówkowe, to zdarza się, że tej gotówki jednak potrzebujemy. Idziemy do bankomatu i wypłacamy pieniądze. Niestety czasem urządzenie może "połknąć" kartę i wtedy mamy nie lada problem. Kiedy może się tak stać? Sprawdź, co zrobić, kiedy karta utknie w bankomacie.
Dlaczego bankomat zatrzymuje kartę?
Każdy, kto doświadczył "połknięcia" karty przez bankomat z pewnością wie, jaki to stres. Nie tylko zostajemy bez gotówki, ale również bez karty, która jest środkiem płatniczym. W efekcie nie zapłacimy bezgotówkowo ani nie wyjmiemy pieniędzy. Dlaczego bankomat może zatrzymać naszą kartę?
Pierwszą z przyczyn jest kilkukrotne podanie złego kodu PIN. Jeśli tylko raz źle wpiszemy kod, nic się nie stanie, dopiero powtórzenie czynności spowoduje zatrzymanie karty. Kolejnym powodem jest wcześniejsze zastrzeżenie karty. Jest tak się stało - bankomat automatycznie ją zatrzyma i nie pozwoli wypłacić pieniędzy. Trzecim powodem jest jej utrata ważności - jeśli przekroczyła ona termin, urządzenie również może nie oddać karty.
Ponadto powodem do zatrzymania karty przez bankomat w sytuacji, gdy jest uszkodzona lub nie odbierzemy jej z czytnika w odpowiednim czasie. Zdarzają się również awarie tego urządzenia, które mogą doprowadzić do takiej sytuacji.
Co zrobić, kiedy karta utknie w bankomacie?
Jeśli maszyna zatrzymała naszą kartę, należy to zgłosić. Gdzie? Należy zadzwonić pod numer telefonu podany na bankomacie lub, jeśli urządzenie znajduje się w placówce, poinformować pracowników banku. Na infolinii zostaniemy poinstruowani o kolejnych krokach. Zgłoszenie zostanie przyjęte, a my będziemy mogli wkrótce odebrać kartę. Czy zawsze?
Jak odzyskać kartę z bankomatu?
Przede wszystkim zaleca się zastrzeżenie karty na wszelki wypadek. Dostęp do bankomatu ma firma, która uzupełnia go w gotówkę. To jej pracownicy będą mogli wyjąć naszą kartę płatniczą z maszyny.
Kartę można odebrać w placówce (najczęściej w ciągu jednego dnia) lub może zostać odesłana na adres domowy. Bywa jednak też tak, że niektóre banki nie umożliwiają odzyskania karty. W takiej sytuacji jest ona przecinana i unieważniana, a właściciel musi wyrobić nowy środek płatniczy. W takiej sytuacji na nową kartę możemy czekać nawet dwa tygodnie.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Nawet 10 zł za wypłatę pieniędzy z bankomatu. Które banki zapowiedziały wzrost prowizji?
- Cash trapping, czyli kradzież pieniędzy wypłacanych z bankomatu. Jak tego uniknąć?
- Problemy z wypłacaniem gotówki. Bankowcy wyjaśniają przyczyny
Autor: Teofila Siewko
Źródło: direct.money.pl
Źródło zdjęcia głównego: d3sign/Getty Images