Porwany, zgnieciony, a może popisany? Kasjer może nie przyjąć takiego banknotu. Co z nim zrobić?

Banknoty polskie
Co zrobić z uszkodzonym banknotem? Jeśli to zrobimy, pieniądze nie przepadną
Źródło: stompi_stompi/Getty Images
Zdarza się tak, że podczas zakupów dostajemy jako resztę uszkodzony banknot. Bywa jednak i tak, że zapominamy o wyjęciu go z kieszeni przed praniem, czy zwyczajnie zatniemy na nim zamek portfela. Co zrobić w takiej sytuacji? Wymienić. Podpowiadamy, jak i kiedy to zrobić. 
Czy oddalibyście znaleziony portfel?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Uszkodzony lub zużyty banknot - jaki banknot można wymienić?

Zasady oraz tryb wymiany uszkodzonych bądź zużytych zarówno banknotów, jak i monet reguluje zarządzenie nr 31/2013 Prezesa Narodowego Banku Polskiego z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wymiany znaków pieniężnych, które wskutek zużycia lub uszkodzenia przestają być prawnym środkiem płatniczym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. Urz. NBP z 2020 r. poz. 31, z późn. zm.).

Banknoty oraz monety, które emitowane są przez Narodowy Bank Polski można wymienić, o ile nie ma podejrzenia co do ich autentyczności. Ich cechy muszą także umożliwiać rozpoznanie wartości nominalnej.

Można wymieniać banknoty:

  • postrzępione,
    • naddarte,
      • podklejone,
        • przerwane,
          • nadmiernie zabrudzone,
            • zaplamione,
              • odbarwione itp. 

                Gdzie wymienić uszkodzony banknot?

                Jeśli banknot jest czytelny i możliwa jest jego identyfikacja, można wymienić go w kasie dowolnego banku, który działa na terenie Polski. Jeśli jednak jest nieczytelny bądź są co do niego jakieś wątpliwości, należy wysłać go do wymiany do Centrali NBP.

                Co zrobić, jeśli banknot jest tak uszkodzony, że nieczytelny?

                W sytuacji, kiedy są wątpliwości co do danego nominału - przyjmowane one są przez banki na podstawie wniosku, a dalej przesyłane do wymiany do Centrali NBP. Każdy może przesłać taki wniosek wraz z uszkodzonymi banknotami polskiej waluty bezpośrednio do Centrali NBP. Przesyłana kwota nie może jednak przekroczyć 2 tysięcy złotych. Można to zrobić za pomocą przesyłki pocztowej lub kurierskiej na adres:

                Narodowy Bank Polski, Departament Emisyjno-Skarbcowy ul. Świętokrzyska 11/21 00-919 Warszawa z dopiskiem: „DES – wymiana”

                Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

                Zobacz także:

                Autor: Teofila Siewko

                Źródło: nbp.pl

                Źródło zdjęcia głównego: stompi_stompi/Getty Images

                podziel się:

                Pozostałe wiadomości

                Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
                Materiał promocyjny

                Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana