Nawet 10 zł za wypłatę pieniędzy z bankomatu. Które banki zapowiedziały wzrost prowizji?

bankomat
Wzrost prowizji za wypłatę pieniędzy z bankomatu
Źródło: d3sign/Getty Images
Popularne banki zapowiadają wzrost prowizji za wypłaty z bankomatów oraz użytkowanie kart kredytowych. Pierwsze zmiany i zaktualizowane tabele opłat mają wejść w życie już od marca. Transakcje gotówkowe mogą przynieść spore straty.

Podwyżki opłat za korzystanie z bankomatu

Wysoka prowizja za wypłatę pieniędzy z bankomatu już niedługo nie będzie żadnym zaskoczeniem, bowiem banki dokonują zmian w aktualizowanych na bieżąco tabelach opłat i robią wszystko, by popularyzować transakcje bezgotówkowe. Niebawem wprowadzanie w obieg papierowego pieniądza może okazać się totalnie nieopłacalne, ponieważ wzrost ponoszonych kosztów będzie obejmował także usługi bankowe wykonywane w placówkach - jak chociażby dokonywanie opłaty lub wyciąganie środków z konta.

Alerty i cyberbezpieczeństwo

ALERTY RCB
ALERTY RCB
Plaga cyberprzestępczości w Polsce
Plaga cyberprzestępczości w Polsce

Do tej pory pobieranie gotówki z bankomatu nienależącego do banku, w którym posiadamy rachunek, wiązało się z opłaceniem prowizji od 0 do 5 złotych. W przeciągu następnych kilku miesięcy suma ta ma sięgać 10 złotych.

Z drugiej strony podwyżki dotkną również użytkowników kart kredytowych. Opłaty za obsługę zadłużeń wzrosną z 30 do 80 złotych. Diametralne modyfikacje cenników zapowiadają między innymi PKO BP oraz BNP Paribas.

PKO BP i BNP Paribas wprowadzają zmiany w tabelach opłat - od kiedy?

Już od marca BNP Paribas ma zamiar podnieść ceny kart debetowych oraz zwiększyć z 10 zł na 12 zł prowizję za wypłaty i wpłaty dokonywane w placówkach. Pobieranie pieniędzy z bankomatów Euronet będzie droższe niż dotychczas o 2 złote (zamiast 5 zł - 7 zł).

Podobne zmiany zapowiada PKO BP, w którym od 1 czerwca większość założonych przez klientów kont przekształcona zostanie w tzw. Konto za Zero. Jak sugeruje sama nazwa, rachunek prowadzony będzie nieodpłatnie, jednak koszt utrzymywania karty wynosi 10 zł. Można go ominąć, wykonując w ciągu miesiąca 5 transakcji bezgotówkowych kartą lub Blikiem.

- Wypłata z bankomatów obcych będzie kosztowała 10 zł (za darmo Blikiem). Pierwsza wpłata i wypłata w placówce będzie za 0 zł, każda kolejna będzie kosztować 10 zł - czytamy w serwisie bankier.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Berenika Olesińska

Źródło: next.gazeta.pl

Źródło zdjęcia głównego: d3sign/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości