Waloryzacja emerytur i rent w 2023 roku. Ile wyniosą?

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko/Diana Ryściuk
Źródło:
TVN24/Gazeta Pomorska
Starsza osoba

Waloryzacja emerytur i rent jest przeprowadzana co roku. W tym roku będzie miała miejsce waloryzacja kwotowo-procentowa. Jeszcze do niedawna emeryci i renciści mogli spodziewać się minimalnej podwyżki w wysokości 250 zł. Jak podał Instytut Emerytalny waloryzacja emerytur i rent w 2023 roku wyniesie 14,8%. Od czego zależy wysokość świadczeń i ile wyniosą?

Ile wyniesie waloryzacja rent i emerytur w 2023 roku - jakie były przewidywania?

Ze względu na przepisy, wskaźnik waloryzacji nie może być niższy od średniorocznej inflacji z poprzedniego roku. Według przyjętej przez rząd i podpisanej przez prezydenta ustawy, waloryzacja emerytur i rent w marcu 2023 r. miała więc wynieść 13,8 proc. Zagwarantowano także minimalną kwotę podwyżki dla niższych emerytur w wysokości 250 zł brutto. Świadczenia emerytalno-rentowe wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych od 1 marca wzrosły ostatecznie o 14,8 proc.

Seniorzy

Fit Oldboy udowadnia, że seniorzy też mogą być w świetnej formie
Fit Oldboy udowadnia, że seniorzy też mogą być w świetnej formieDzień Dobry TVN
wideo 2/4

Waloryzacja emerytur i rent - ile oficjalnie wyniesie w 2023 roku?

Jak podał GUS wskaźnik realnego przeciętnego wynagrodzenia w 2022 roku w stosunku do 2021 roku wyniósł 97,9. Oznacza to obniżenie o 2,1%. Dane te są kluczowe dla emerytów i rencistów, ponieważ służą do wyliczania wskaźnika waloryzacji. Ta w 2023 roku, od 1 marca wyniesie 114,8%. Tak wysoki wskaźnik jest konsekwencją rekordowej inflacji, powiedział ekspert rynku emerytalnego, Oskar Sobolewski. 

- Minimalna emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wyniesie 1588,44 zł brutto. Wszystkie osoby, które pobierają emeryturę do kwoty około 1700 zł, otrzymają co najmniej 250 zł brutto podwyżki. Pozostałe osoby otrzymają wyższe świadczenia o 14,8 proc. - wyjaśnił wiceszef Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. 

Jak podał portal TVN24 "najwięcej zyskają osoby, które pobierają najwyższe świadczenia. Emeryci, którzy teraz pobierają świadczenie w wysokości 2000 zł brutto (1820 zł netto) otrzymają na rękę 269 zł więcej. W przypadku osób, które otrzymują emeryturę w wysokości 5000 zł brutto (4250 zł netto) będzie to ponad dwukrotnie więcej, bo 585 zł netto".

Od kiedy będą wypłacane wyższe emerytury w 2023 roku

Wyższe emerytury będą wypłacane od marca 2023 roku. Od 1.3.2023 nastąpi waloryzacja i będzie polegać na podwyższeniu kwoty świadczenia zgodnie ze wskaźnikiem waloryzacji z zastrzeżeniem gwarantowanej ustawą kwoty podwyżki.

Wysokość najniższej emerytury i renty od 2023 roku

Rząd zaproponował waloryzację kwotowo-procentową. W efekcie emerytury oraz renty wzrosną o wskaźnik waloryzacji przy jednoczesnej gwarancji minimalnej podwyżki, która wynosi 250 zł. 

W ramach waloryzacji świadczeń w 2023 roku zmodyfikowane zostały obecne zasady. Zmiany, które wejdą w życie od marca 2023 roku polegają na podwyższeniu najniższego świadczenia. Najniższa emerytura i renta (w przypadku całkowitej niezdolności do pracy, renty socjalnej i rodzinnej) będzie wynosić 1588,44zł, a renta z powodu częściowej niezdolności do pracy 1191,33 zł. 

Coroczna waloryzacja emerytur

Wartość emerytur i rent podnoszona jest co roku w oparciu o określony przez ustawę wzór. Bierze on pod uwagę średnioroczny wskaźnik cen, a także realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia. Jak podaje portal TVN24, waloryzacja polega na pomnożeniu kwoty świadczenia oraz podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. Podlegają jej świadczenia długoterminowe, takie jak: emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne czy nauczycielskie świadczenia kompensacyjne. Dotyczy to również dodatków do tych świadczeń, np. dodatków pielęgnacyjnych, zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych itd. 

Więcej przeczytasz na TVN24

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko/Diana Ryściuk

Źródło: TVN24/Gazeta Pomorska

Źródło zdjęcia głównego: Bojan89/Getty Images

Pozostałe wiadomości