Coraz częściej płacimy bezgotówkowo
Według najnowszych danych o transakcjach kartami płatniczymi, w ostatnim kwartale ubiegłego roku Polacy wykonali ich łącznie aż miliard siedemset milionów.
Tendencja wzrostowa utrzymuje się od początku pandemii. Podczas pierwszego lockdownu w kwietniu ub. r. wiele osób bało się płacić gotówką, a sklepy i punkty usług zachęcały klientów do płacenia bezstykowego. Trendowi sprzyja również podniesienie kwoty minimalnej, przy której należy podać kod PIN. Zamknięte sklepy i centra handlowe dodatkowo zmuszają Polaków do robienia zakupów w sieci, a tam, jak wiadomo, zapłacimy wyłącznie kartą.
Zdaniem Katarzyny Iwanoskiej, ekonomistki i blogerki finansowej, klienci mają mniejsze opory przed wydawaniem pieniędzy bezgotówkowo.
- Najtrudniej jest nam wydać banknot z portfela, o wiele łatwiej zapłacić kartą, potem telefonem, a potem takim właśnie gadżetem czy zegarkiem - tłumaczy nasza rozmówczyni.
Jak kontrolować wydatki?
Częstsze transakcje bezgotówkowe mogą szybciej uszczuplać nasz budżet. Specjalistka radzi, jak kontrolować wydatki. Sposób jest stary i dobrze wszystkim znany, jednak nadal mamy problem z wdrożeniem go w życie.
- Przede wszystkim sprawdzać, jaki mamy stan salda konta . Oczywiście polecam planowanie budżetu domowego , czyli zaplanowanie sobie tego, ile chcemy wydać i wydawanie zgodnie z tym planem, natomiast to jest trudne. Większości z nas to po prostu nie wychodzi. Nie wchodzimy, nie chcemy się przejąć - wyjaśnia Katarzyna Iwanoska.
Innym sposobem jest też prowadzenie drugiego konta i przelewanie na nie kwoty potrzebnej na tygodniowe wydatki. Możemy również wprowadzić dzienne limity na karcie.
Pożegnanie z gotówką
Na całym świecie trwa debata dotycząca wycofania gotówki z obiegu. Na razie jest to jednak mało realny scenariusz.
- Nie wiem, na ile to wyjdzie, dlatego że po pierwsze: jest na pewno potrzebna zmiana pokoleniowa. Mamy jeszcze ludzi, którzy są przyzwyczajeni do tej gotówki. (...) Dla państwa na pewno jest to lepsze i łatwiejsze, chociażby ze względów podatków jest o wiele łatwiej kontrolować i sprawdzać, czy je płacimy - podkreśla Katarzyna Iwanoska w dzień Dobry TVN.
Jak zabezpieczyć dostęp do płatności w przypadku kradzieży telefonu? Dowiesz się tego z materiału wideo.
Zobacz też:
- Nowy banknot 1000 zł. Kiedy pojawi się w naszych portfelach?
- Sprzedajesz coś przez internet? Policja ostrzega przed oszustami
- Będzie czternasta emerytura. Kto jest uprawniony i kiedy seniorzy otrzymają pieniądze?
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Mateusz Łysiak