Porady

Szczotka do zamszu i nubuku – jak czyścić zabrudzenia?

Porady

Aktualizacja:
Fot. -Sasa-Delic-SD/ Getty Images

Jak co roku w sezonie jesiennym króluje zamsz. Nic dziwnego – odzież, buty i torebki ze skóry zamszowej prezentują się niezwykle efektownie, a do tego są bardzo trwałe. Zamszowy płaszcz skutecznie chroni przed zimnem w jesienne i zimowe dni. Zamsz wymaga jednak specjalnej pielęgnacji. Najlepszym rozwiązaniem jest szczotka do zamszu i nubuku. Podpowiadamy, jaką wybrać!

Eleganckie torebki, zgrabne szpilki, miękkie rękawiczki czy ciepły kożuszek – wybór odzieży, butów i dodatków ze skóry zamszowej jest ogromny! Jesień i zima to czas, kiedy zamsz niepodzielnie króluje na sklepowych półkach i wieszakach. Niestety wyroby z zamszu, choć efektowne i wytrzymałe, wymagają też specjalnej pielęgnacji. Jak czyścić zamsz? Doskonale sprawdzi się dwustronna szczotka do zamszu , którą szybko i łatwo usuniemy zabrudzenia z ubrań, butów i dodatków.

Czym się charakteryzuje zamsz?

Zamsz zaczęto produkować już 6000 lat przed naszą erą , ale do Polski dotarł dopiero w XV wieku. W tamtych czasach z produkcji zamszu słynął głównie Kraków, Gdańsk i Lwów. Czym się charakteryzuje zamsz? To specjalnie wyprawiona skóra zwierzęca , którą cechuje niezwykła miękkość w dotyku. Wytwarza się go ze skóry saren, jeleni, łosi, reniferów, owiec i kóz. Nieprzetworzony zamsz ma kolor musztardowy, jednak wyroby zamszowe najczęściej są farbowane na przeróżne odcienie Zastosowanie tego materiału jest ogromne – produkuje się z niego nie tylko odzież, buty i dodatki, ale także bandaże i ściereczki (na przykład od czyszczenia okularów lub ekranu komputera). Produkty zamszowe szybko się brudzą, ale szczotka do zamszu świetnie radzi sobie z ich delikatną powierzchnią.

Tworzywem bardzo zbliżonym do zamszu jest nubuk – miękka w dotyku skóra pochodzenia wieprzowego, cielęcego albo bydlęcego. Zamsz i nubuk różnią się metodą produkcji – ten pierwszy wytwarzany jest przy użyciu tłuszczu, drugi – za pomocą metody chromowej.

Zarówno zamsz, jak i nubuk cechują miękkość, elastyczność i wytrzymałość. Niestety oba te gatunki wymagają troskliwej pielęgnacji, która znacznie różni się od metod impregnowania i czyszczenia zwykłej skóry. Tradycyjne skórzane tworzywo wymaga jedynie pasty i ściereczki, którą dokładnie wypolerujemy jego powierzchnię. Przy zamszu i nubuku, z racji ich miękkiej, lekko włosowatej struktury, najlepiej sprawdza się specjalna szczotka do zamszu i nubuku . Choć istnieje wiele domowych metod pielęgnacji obu rodzajów skór, tylko specjalna szczotka do zamszu doskonale poradzi sobie z zabrudzeniami, nie niszcząc delikatnej powierzchni ubrań, torebek i obuwia.

Szczotka do zamszu – jak pielęgnować i czyścić zamsz?

Zamsz i nubuk bardzo szybko się brudzą . W czasie zimy istną zmorą dla miłośników zamszowego obuwia są zacieki z soli na powierzchni butów. Kto kiedykolwiek miał zamszowe rękawiczki, ten wie, jak krótko pozostają piękne i czyste. Podobnie jest z okryciami wierzchnimi i torbami. Jak poradzić sobie z tak wymagającym gatunkiem skóry? Przede wszystkim zaimpregnować – dzięki temu skóra zyska ochronę i nie będzie tak łatwo podatna na zabrudzenia. Niestety mimo impregnacji zdarzają się trudne zabrudzenia, z którymi ciężko sobie poradzić. Do delikatnej skóry zamszowej nie należy stosować detergentów. Nie powinniśmy jej także trzeć szczoteczką do zębów czy twardą gąbką o chropowatej powierzchni. Wszystkie te zabiegi nie dość, że nie usuną plamy, to jeszcze zniszczą delikatną skórę. Szczotka do zamszu i nubuku musi być delikatna w dotyku – warto przetestować ją na ręce – jeżeli ma chropowate, ostre włosie, z pewnością nie sprawdzi się na zamszowych powierzchniach.

W Internecie jest mnóstwo domowych porad o pielęgnacji zamszu, jednak niektóre są ryzykowne. Zamiast trzeć brudny materiał szczoteczką do zębów albo tworzyć domowe mikstury o trudnym do przewidzenia działaniu, dużo lepiej i bezpieczniej zaopatrzyć się w produkty stworzone specjalnie do tego typu skóry. Szczotka do zamszu i nubuku doskonale poradzi sobie nawet z trudnymi zaciekami i plamami , ważne jednak, żeby używać jej regularnie i czyść zabrudzona powierzchnię po każdym przyjściu do domu. Zabrudzenia, których nie wyczyścimy od razu, stają się trudniejsze do wywabienia.

Szczotka do zamszu – jak jej używać?

W przypadku tłustych plam potrzebny będzie specjalny preparat do zamszu w postaci pasty lub sprayu. Należy nałożyć niewielką ilość produktu na zabrudzone miejsce i odczekać, aż się wchłonie. Teraz kolejny krok – szczotka do zamszu i nubuku. Czyścimy nią całą powierzchnię i przeczesujemy skórę, żeby nie zostały na niej nierówności. Nie znęcajmy się nad plamą, trąc ją bez opamiętania – użyjmy delikatnej szczotki do zamszu. Jak jej używać? Idealna szczotka do zamszu i nubuku posiada dwie strony – każda sprawdzi się przy innym rodzaju zabrudzenia. Strona z gumowymi wypustkami doskonale poradzi sobie z trudnymi, zlepionymi zabrudzeniami. Stroną z włosiem delikatnie wyczesujemy niewielki brud i kurz.

Choć szczotka do zamszu cechuje się delikatną powierzchnią, która nie powinna zaszkodzić zamszowej skórze, należy pamiętać, że także przy tej metodzie powinniśmy obchodzić się z zamszem delikatnie . Odpowiednio stosowana szczotka do zamszu i nubuku nie zniszczy delikatnej skóry i skutecznie zadba o jej czystość.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości