Porady

Jak wytrwać w noworocznych postanowieniach? Kluczem jest dobry plan działania

Porady

Aktualizacja:

Rozpoczęcie Nowego Roku to dobry czas na wdrożenie w życie postanowień. Dlaczego tak trudno jest nam w nich wytrwać? Co robimy nie tak? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Karolinę Cwalinę-Stępniak, coacha i mentorkę, która podzieliła się z nami swoimi poradami.

Nie wszystko musi wyjść

Wchodząc w Nowy Rok mamy mnóstwo planów i postanowień. Zdaniem coacha Karoliny Cwaliny jest to sezonowa moda. Mentorka zachęca do tego, by nie narzucać sobie za dużo nowych celów do realizacji.

Pamiętajmy, nie wszystko musi wyjść.

- przyznaje Karolina Cwalina-Stępniak.

Jak wytrwać w noworocznych postanowieniach?

Karolina Cwalina-Stępniak podzieliła się z nami swoimi sposobami, dzięki którym łatwiej nam będzie wytrwać w postanowieniach na Nowy Rok.

Na początku warto zrobić podsumowanie minionego roku. Niech to będzie taki nasz rachunek sumienia, dzięki któremu będziemy mogli zrobić bilans zysków i strat. Bądźmy ze sobą szczerzy. Czy udało nam się zrealizować cele, które wyznaczyliśmy sobie na początku 2019 roku? Jeżeli nie, to co nam przeszkodziło w ich realizacji?

Wybierzmy cele. Co roku postanawiamy sobie coś dużego, czasami trudnego do zrealizowania. A zgodnie z teorią powinniśmy stawiać sobie cele terminowe, konkretne, atrakcyjne, dobrze umieszczone w czasie. Np. Zakładamy sobie, że do czerwca 2020 schudniemy 5 kg.

Plan działania. Kiedy mamy już jasno sprecyzowane cele, przechodzimy do planu działania. Jeżeli nie określimy planu, nasze postanowienia nam nie wyjdą.

Bez dobrego planu, mało rzeczy może nam się udać. Plan działania sprawia, że jesteśmy bardziej systematyczni i konsekwentni w swoich działaniach.

- przyznała Karolina.

Działanie poprzez motywowanie. Kiedy wdrażamy w życie nasze noworoczne postanowienie za każdym razem powtarzajmy sobie po co to robimy. Będzie to motywacja wewnętrzna.

Do postanowień podejdźmy jako do szansy i wyzwania, a nie do czegoś co jest przymusowe.

-podsumowała rozmowę mentorka Karolina Cwalina-Stępniak.

Zobacz też:

Autor: Magdalena Gudowska

Pozostałe wiadomości