Porady

Czy w trakcie kwarantanny można wyjść przed dom do własnego ogrodu? Prawnik rozwiewa wątpliwości

Porady

Aktualizacja:

Panujący kryzys epidemiologiczny powoduje, że w głowie pojawia nam się coraz więcej pytań związanych z koronawirusem. W programie staramy się rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące pandemii. W odpowiedzi na Wasze pytania pomagają nasi niezawodni eksperci.

Wyjście do ogrodu w czasie kwarantanny

Obowiązkową 14-dniową kwarantanną obejmowane są osoby wjeżdżające do Polski z zagranicy oraz te, które miały kontakt z chorymi lub podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem.

Zasady takiej izolacji są ściśle określone i dotyczą m.in. zakazu opuszczania miejsca pobytu. Czy restrykcje te dotyczą także wyjścia do własnego ogrodu przed dom?

Zobacz także: Wszystko, co powinniście wiedzieć o kwarantannie

Kwarantanna zakłada pozostanie w swojej nieruchomości. W przypadku osób, które zamieszkują mieszkania nie powinny one opuszczać terenu tego mieszkania, czyli wychodzić na klatkę schodową, do windy czy do jakiś części wspólnych. W przypadku osób zamieszkujących dom jednorodzinny tutaj pojęcie nieruchomości jest dużo szersze - tym samym wyjście na ganek, taras czy nawet do ogrodu we własnej nieruchomości, w mojej ocenie, nie będzie naruszeniem zasad kwarantanny

- powiedziała adwokat Eliza Kuna.

Zasady obowiązkowej kwarantanny

Kwarantanna trwa 14 dni. Przez ten czas:

  • nie można opuszczać domu,
  • spacery z psem, wyjście do sklepu czy do lekarza są zakazane,
  • w przypadku, gdy osoba poddana kwarantannie ma bliskie kontakty z innymi osobami w domu – one również muszą zostać poddane kwarantannie,
  • w przypadku występowania objawów choroby (złe samopoczucie, gorączka, kaszel, duszności), należy koniecznie zgłosić to telefonicznie do stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Od 4 maja osoby odbywające obowiązkową kwarantannę mogą wyjść z domu jedynie w celu wykonania testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. Dojazd do miejsca jego wykonaniu może się odbyć wyłącznie samochodem, którego posiadaczem jest osoba odbywająca obowiązkową kwarantannę lub wspólnie z nią zamieszkująca.

Ważne! Policja w ramach patroli odwiedza osoby, które są objęte kwarantanną i sprawdzają, czy pozostają w miejscu swojego zamieszkania. Przepisy przewidują możliwość nałożenia kary finansowej do 30 tys. zł na tych, którzy kwarantanny nie przestrzegają. Decyzja co do konkretnej wysokości kary jest zawsze indywidualna.

>>> Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Iza Dorf

Pozostałe wiadomości