Porady

Catcalling – czym jest i co warto o nim wiedzieć? Jak na niego reagować?

Porady

O catcallingu jest głośno od niedawna. Wszystko zaczęło się od inicjatyw kobiet, które doświadczyły tego nieprzyjemnego zjawiska. Jedną z bardziej znanych była holenderska studentka, która udostępniała zdjęcia stosujących catcalling mężczyzn wraz z tekstami zaczepek.

Catcalling to rodzaj zaczepiania kobiet na ulicy, często w sposób obsceniczny, o wyraźnym podłożu seksualnym. Dotyczy on przede wszystkim obcych kobiet w miejscach publicznych, szczególnie na ulicy. Jak reagować na catcalling i czy da się go uniknąć?

Na czym polega catcalling?

Z catcallingiem może zetknąć się właściwie każda kobieta w miejscu publicznym. Może on przybierać nie tylko formę komentarzy o charakterze seksualnym, lecz także odgłosów, np. mlaskania czy gwizdania (tzw. wolf whistling). Bardzo często osoba stosująca catcalling nie postrzega go w kategoriach niechcianego, niewłaściwego zachowania. Co więcej, w przypadku, gdy np. zaczepiana kobieta bądź postronna osoba próbuje wyjaśnić kwestię niestosowności takiego postępowania, zupełnie nie przyjmuje tego faktu do wiadomości.

Przyczyny catcallingu

Obecnie kary za catcalling obowiązują np. w Holandii czy Francji. Tam jednak idea równości płci jest na wysokim poziomie, co umożliwia wprowadzanie takich przepisów. W eliminacji catcallingu z przestrzeni publicznej najważniejsza jest bowiem świadomość. Bardzo często już nawet w szkołach chłopcy nie są ganieni za niewłaściwe zachowanie względem koleżanek, np. zaczepki takie jak ciągnięcie za warkocze czy za spódnicę. Tłumaczy się to młodym wiekiem i argumentuje, że przecież nie robią tego ze złośliwości, lecz dlatego, że lubią daną dziewczynkę. Jest to zatem odbierane jako sposób okazywania sympatii i poniekąd akceptowane, przez co utwierdza chłopca w przekonaniu, że w jego zachowaniu nie ma nic złego. Dokładnie tak myślą również mężczyźni, którzy dopuszczają się catcallingu.

Sprawca catcallingu zapytany, dlaczego to robi, zazwyczaj stwierdza, że to po prostu prawienie kobiecie komplementu. Jej oburzenie odbierze jako "przewrażliwienie", a przy tym może nawet zacząć ją obrażać słownie. Według wielu mężczyzn stosujących catcalling walka z tym zjawiskiem to przesada, znak czasów, z którym nie są w stanie się pogodzić. Przez to nie potrafią zrozumieć, że kobiecie nie tylko nie podoba się taka zaczepka, lecz nierzadko także wywołuje w niej poczucie zagrożenia.

Mężczyźni stosujący catcalling często tłumaczą się również, że kobieta ich "sprowokowała", najczęściej swoim strojem. Takie argumentowanie oczywiście jest niedorzeczne, a strój kobiety nie tylko nie daje żadnego prawa do takiego zachowania, lecz także w rzeczywistości nie jest aż tak istotny dla wielu stosujących catcalling. Jego ofiarą mogą paść również panie ubrane bardzo skromnie. Dlatego, chociaż część kobiet z obawy przed zaczepkami nawet latem rezygnuje z więcej odsłaniających strojów, zazwyczaj na niewiele się to zdaje.

Jak reagować na catcalling?

Bardzo często można spotkać się z zarzutem mężczyzn zaczepiających kobiety na ulicy, że przecież panie zwykle nie reagują na catcalling, czyli prawdopodobnie nie mają nic przeciwko lub nawet podoba im się takie zachowanie. Nie przyjdzie im bowiem na myśl, że ich komentarze sprawiają, że kobieta czuje się niepewnie lub nawet odczuwa strach. To właśnie ze względu na obawę przed reakcją mężczyzny, który często stosuje catcalling, będąc w grupie kolegów, aby popisać się przed nimi, blokuje jej działanie. Jednak w publicznych miejscach, w których aktualnie znajduje się dużo ludzi, czasem warto zawstydzić taką osobę. Jeżeli nawet sama kobieta nie jest w stanie odpowiedzieć na zaczepkę, powinna to zrobić jedna z obecnych na miejscu osób.

Oczywiście, zawsze należy myśleć o swoim bezpieczeństwie. Jeżeli catcalling pojawi się późną porą czy po prostu w miejscu, w którym nie ma zbyt wiele osób, czasem gwałtowna reakcja może być zbyt ryzykowna, w tym nawet wywołać agresję stosującego catcalling mężczyzny.

Ostrożność należy również zachować podczas pobytu za granicą. To, co w Polsce jest lub zaczyna być uznawane za naganne, w innym kraju może być czymś akceptowalnym. Co więcej, prawo w niektórych państwach może wcale nie stać po stronie kobiety, która poczuła się urażona.

Catcalling to problem poważniejszy, niż może się wydawać. Można próbować walczyć z nim na różne sposoby, np. prowadząc kampanie społeczne bądź po prostu reagując na tego typu zachowanie na ulicy. Najważniejsze w zapobieganiu catcallingu jest jednak edukowanie dzieci od najmłodszych lat. Dziewczynka powinna wiedzieć, że nie musi tolerować zaczepek ze strony chłopca, a on z kolei ma zrozumieć, że jego zachowanie wcale nie jest właściwe i niekoniecznie podoba się koleżance.

Zobacz też: Uwaga! TVN: Gwałty małżeńskie to wciąż temat tabu

Zobacz też:

Podczas pandemii Polacy oglądają więcej porno. Seksuolog: "To jest zabawka dla osób dorosłych"

Małżeństwo zamknięte w domu - jak to przeżyć? Psycholog: "Trzeba mówić o swoich potrzebach"

Najlepsze zabiegi na twarz. Dermatolog: "Żeby dobrze się czuć i wyglądać, najlepiej być zakochanym"

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości