Motoryzacja

Odgrzybianie klimatyzacji – kiedy i jak wykonywać?

Motoryzacja

Aktualizacja:
Kobieca dłoń przecierająca chusteczką nawiew w aucie.

Klimatyzacja samochodowa w lecie jest bardzo przydatna – pozwala unikać upałów w czasie jazdy. W zimie też jest bardzo istotnym udogonieniem – pozwala unikać parowania szyb. Podstawową wadą klimatyzacji jest jej duża wilgotność. Takie warunki sprzyjają rozwojowi różnego rodzaju szkodliwych grzybów. Dlatego okresowe odgrzybianie klimatyzacji jest koniecznym działaniem.

Grzyby, które rozwijają się w klimatyzacji, mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia – powodują różnego rodzaju schorzenia, jak np. alergie, zapalenia górnych dróg oddechowych, czy nawet legionellozę, która w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do ślepoty. Na czym polega odgrzybianie klimatyzacji ?

Odgrzybianie klimatyzacji – kiedy przeprowadzać?

Są trzy momenty, w których warto przeprowadzić odgrzybianie klimatyzacji w samochodzie. Pierwszym z nich rok po ostatnim przeglądzie i odgrzybianiu klimatyzacji. Klimatyzacja odgrzybiana powinna być raz do roku. Najlepszym okresem jest początek wiosny. Wynika to z tego, że jesienią i zimą występuje szczególnie duża wilgotność. Drugi moment to zakup używanego pojazdu – wówczas nie wiemy, kiedy ostatni raz instalacja była odgrzybiana, dlatego najlepiej przeprowadzić ją jak najszybciej. Trzecim sygnałem, który mówi o konieczności odgrzybienia instalacji, jest nieprzyjemny zapach wydobywający się z klimatyzacji. Świadczy on o intensywnym rozwoju grzybów niebezpiecznych dla zdrowia. Elementem niezbędnym do przeprowadzenia efektywnego odgrzybiania klimatyzacji jest wymiana filtra kabinowego, który często jest siedliskiem grzybów.

Odgrzybianie klimatyzacji w aucie – główne metody

Odgrzybianie klimatyzacji można przeprowadzić przy użyciu kilku metod.Oto one:

· Odgrzybianie klimatyzacji ultradźwiękamimetoda ta oparta jest na użyciu specjalnego rozpylacza. Wpuszcza on do klimatyzacji tzw. substancję czynną, która krążąc w układzie zamkniętym, dokonuje przede wszystkim dezynfekcji. Warto następnie dodać środek, który niweluje nieprzyjemne zapachy, np. dymu papierosowego. Wadą tej metody jest odczuwalny, chemiczny zapach po zakończeniu odgrzybiania klimatyzacji;

· Odgrzybianie klimatyzacji samochodowej ozonem – zaletą tej metody jest brak stosowania środków chemicznych. Za pomocą promieni ultrafioletowych oraz wysokiego napięcia tworzy się ozon, który przedostając się do instalacji klimatyzacyjnej, niszczy wszystkie bakterie. Bardzo dużą zaletą tego rodzaju odgrzybiania jest praktycznie brak zapachu po użyciu ozonu – po kilku sekundach ozon przechodzi w tlen;

· Odgrzybianie pianką dezynfekującą – w ten sposób można przeprowadzić samodzielne odgrzybianie klimatyzacji . Jest to inaczej odgrzybianie klimatyzacji sprayem. Pianka dostępna jest w aerozolu z dołączoną elastyczną rurką. Rurkę wprowadza się do kanału wentylacyjnego i, poprzez uruchomienie aerozolu, środek rozprowadzany jest po całym systemie klimatyzacyjnym. Trzeba pamiętać o stosowaniu się do instrukcji, a także starać się rozprowadzić piankę jak najgłębiej. Metoda jest najprostsza, ale też najmniej efektywna – gdy wprowadza się piankę do kanałów klimatyzacyjnych, nie widać, czy zrobione to zostało bardzo dokładnie. Pianka dezynfekująca jest więc doraźną metodą odgrzybiania klimatyzacji, która nie zapewnia pełnego efektu.

Ile kosztuje odgrzybianie klimatyzacji?

Odgrzybianie klimatyzacji pianką jest metodą najtańszą (takie spraye kosztują około 20 zł), ale najmniej skuteczną. Poza tym substancje znajdujące się w środku chemicznym pozostają bardzo długo w układzie klimatyzacyjnym. W związku z tym będzie dosyć intensywnie odczuwany jej zapach, a pasażerowie pojazdu narażeni będą na działanie środków chemicznych nawet przez kilka dni. Odgrzybianie klimatyzacji ozonem to koszt co najmniej 50 zł, natomiast ozonowanie kosztuje od 70 zł. Warto pamiętać, aby, oprócz odgrzybiania klimatyzacji, przeprowadzić jej przegląd pod kątem szczelności. Trzeba też uzupełnić płyn chłodzący. Pełna usługa odgrzybiania klimatyzacji i jej kontroli kosztuje od 150 zł.

Brak serwisowania klimatyzacji, poza narażeniem zdrowia, może doprowadzić do poważnej awarii całego systemu. Jeżeli dojdzie do takiej sytuacji, to koszt naprawy może wynieść nawet do 3 tysięcy złotych.

Odgrzybianie klimatyzacji domowej

Klimatyzatory to nie tylko domena samochodów. Można ją spotkać w domach i instytucjach publicznych. Klimatyzatory w budynkach podlegają tym samym zasadom, co klimatyzatory samochodowe – w związku z wilgocią rozwijają się tam niebezpieczne grzyby. Większość zanieczyszczeń zatrzymuje się na filtrze. Filtr trzeba czyścić 3 razy w miesiącu. Klasyczne filtry wystarczy przemyć odpowiednio dobranym środkiem chemicznym, który powinien zawierać składnik odgrzybiający filtr. Samo urządzenie klimatyzacyjne należy odgrzybiać raz w roku. Wtedy jednak trzeba zapłacić specjaliście, ponieważ takie odgrzybianie klimatyzacji związane jest z jej częściowym demontażem. Poza tym wymaga to użycia dosyć mocnych środków chemicznych. Miejscem wewnątrz urządzenia, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę, jest taca zbierająca skropliny – tam jest szczególnie dobre miejsce do rozwoju grzybów.

Zobacz film: Jak szybko nagrzewa się samochód?

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości