Motoryzacja

Rejestrujemy samochód – potrzebne dokumenty i formalności

Motoryzacja

Aktualizacja:
Kobieta rejestruje samochód. Pierwszy samochód.

Po zakupie auta mamy 30 dni na jego rejestrację. Warunki rejestracji określają przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym. Wymieniają one także niezbędne dokumenty do rejestracji samochodu.

Rejestracji – według zapisów artykułu 73 ustawy Prawo o ruchu drogowym – dokonuje starosta właściwy ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania na wniosek właściciela samochodu. Po rejestracji otrzymujemy nalepkę kontrolną, zalegalizowane tablice rejestracyjne i dowód rejestracyjny auta. Możemy także wystąpić o indywidualne tablice z umieszczonym na nich wybranym przez nas napisem (za dodatkową opłatą). Wszelkich opłat dokonujemy na miejscu w urzędzie. Koszt rejestracji pojazdu wynosi 180,50 zł (dowód rejestracyjny, nalepki, tablice, ewidencja). Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji samochodu?

Dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu z Niemiec

Rejestracja samochodu kupionego w Polsce to prosta procedura. Nieco inaczej wygląda postępowanie rejestracyjne przy sprowadzeniu auta z zagranicy (różni się też dla aut pochodzących z terenu Unii Europejskiej i spoza niej). Jakie dokumenty potrzebne są do rejestracji samochodu z Niemiec? Najpierw czeka nas konieczność uiszczenia podatku akcyzowego (stawka liczona jest od wartości samochodu). Podatek należy zapłacić przed upływem 30 dni od daty zakupu samochodu widniejącej na umowie. Kiedy to zrobimy, musimy udać się do stacji diagnostycznej w celu zaktualizowania badań technicznych samochodu. W związku z tym, że przywiezione do kraju auto przed rejestracją może poruszać się tylko na tablicach tymczasowych (do 30 dni), powinniśmy jak najszybciej wypełnić formalności w wydziale komunikacji.

Dokumenty do rejestracji samochodu z Niemiec:

· wniosek o rejestrację auta, który składamy w wydziale komunikacji odpowiednim dla miejsca zameldowania,

· dokument tożsamości,

· dowód rejestracyjny (niemiecki),

· karta pojazdu (jeśli została wydana),

· dowód opłaty akcyzy,

· tablice rejestracyjne (na których samochód przyjechał do Polski),

· potwierdzenie aktualnego badania technicznego,

· dowód kupna pojazdu.

Powyższy zestaw to dokumenty, które trzeba przetłumaczyć do rejestracji samochodu z Niemiec (poza dokumentem tożsamości i wnioskiem o rejestrację). Po ich przedstawieniu otrzymamy tymczasowy dowód rejestracyjny. W dniu rejestracji powinniśmy wykupić także obowiązkowe ubezpieczenie OC. To wszystkie formalności i wymagane dokumenty do rejestracji samochodu .

Opłaty przy rejestracji samochodu z Niemiec:

· karta pojazdu – 75 zł,

· naklejka kontrolna – 18,50 zł,

· naklejka legalizacyjna – 12,50 zł,

· dowód rejestracyjny – 54 zł,

· tablice rejestracyjne – 80 zł (1000 zł za tablice indywidualne),

· pozwolenie czasowe – 13,50 zł,

· opłata ewidencyjna – 2 zł.

Dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu z zagranicy możemy zgromadzić sami, ale możemy również zlecić tę usługę zewnętrznym firmom, których na rynku jest coraz więcej. Formalności zwykle zajmują sporo czasu, a nie każdy ma na ochotę na stanie w kolejkach w urzędach. Jak to wygląda w praktyce? Upoważniamy pracownika firmy do załatwienia formalności w specjalnym piśmie. Przekazujemy dokumenty wymagane do rejestracji samochodu i czekamy na pozytywne załatwienie sprawy. Wówczas, poza standardowymi kosztami przy rejestracji pojazdu, ponosimy koszt usługi, który może wynieść od 150 do 400 złotych.

Dokumenty potrzebne są do rejestracji samochodu z Polski

Oto lista dokumentów potrzebnych do rejestracji nowego/używanego samochodu:

· wniosek o rejestrację pojazdu,

· potwierdzenie własności pojazdu (umowa sprzedaży, umowa darowizny),

· karta pojazdu,

· dokument tożsamości,

· dowód rejestracyjny pojazdu z aktualnym badaniem technicznego (w przypadku rejestracji auta używanego).

Koszty rejestracji samochodu z Polski:

· dowód rejestracyjny – 54 zł,

· pozwolenie czasowe – 13,50 zł,

· tablice rejestracyjne – 80 zł,

· nalepka kontrolna – 18,50 zł,

· nalepka legalizacyjna – 12,50 zł,

· opłata ewidencyjna – 2 zł.

Podczas rejestracji (bez względu na to, czy chodzi o auto nowe czy używane) otrzymamy pozwolenie czasowe użytkowania auta na 30 dni wraz z tymczasowym dowodem rejestracyjnym. Po załatwieniu wszelkich formalności, otrzymamy stały dowód. Wówczas powinniśmy opłacić ubezpieczenie OC. Koszty rejestracji auta możemy obniżyć, kiedy kupimy samochód zarejestrowany w tym samym powiecie, w którym mieszkamy. Wówczas nie czeka nas wymiana tablic rejestracyjnych i nalepki kontrolnej na szybę. Natomiast jeśli mamy fantazję, koszt możemy znacznie podwyższyć, ubiegając się o indywidualne tablice rejestracyjne. Wówczas potrzebne nam będą te same dokumenty, co wymienione wyżej, ale cena za usługę wzrośnie do 1000 złotych.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości