Hobby

Jaki tablet do rysowania wybrać dla dzieci, a jaki dla grafików?

Hobby

Aktualizacja:
Chłopiec leżący w łóżku trzymający tablet
Moment RFThanasis Zovoilis / Getty Images

Tablety są obecnie jednymi z najpopularniejszych urządzeń mobilnych, mogą zastąpić zarówno laptopa, jak i smartfona. Na rynku istnieją różne rodzaje tabletów, natomiast dla dzieci oraz dla grafików bardzo dobrym wyborem są tablety do rysowania.

Tablety do rysowania to przydatne urządzenia, które mogą służyć celom edukacyjnym, graficznym oraz być pomocne w pracy i w nauce. Możesz zdecydować się na tradycyjny tablet graficzny, który podłącza się do ekranu komputera. Na rynku dostępne są także tablety do rysowania z ekranem LCD , które łączą w sobie dwie funkcje: zwykłego tabletu oraz ekranu dotykowego.

Dla dziecka, dla grafika: Tablet do rysowania!

Myszka komputerowa nigdy nie odda ruchu nadgarstka w taki sposób jak rysik. Dlatego tablety do rysowania są źródłem niesamowitych możliwości, zarówno dla dzieci stawiających pierwsze kroki jako mali artyści, jak i dla dorosłych, którzy zawodowo są związani z grafiką, fotografią, czy projektowaniem. Na rynku urządzeń mobilnych mamy obecnie bardzo szeroki wybór tabletów do rysowania, jednak kupując taki sprzęt warto pamiętać o tym, dla kogo go kupujemy. Dla grafika tego typu urządzenie może stać się codziennym narzędziem do pracy, ułatwiającym wiele zadań, a także poszerzyć możliwości. Tablet do rysowania dla grafika może pomóc zarówno w codziennej pracy projektowej, jak i w trakcie spotkań z klientami. Możliwość pokazania projektów na tablecie klientom lub współpracownikom jest ogromnym ułatwieniem. Inną grupą zawodową, która dobrze wykorzysta tablet do rysowania, są nauczyciele rysunku, osoby szkolące dzieci i nastolatków na grafików. Na tablecie można w szybki sposób przedstawić swój pomysł i stworzyć wrażenie głębi.

Jeżeli kupujemy tablet do rysowania dla dzieci (jako np. prezent), to warto wziąć pod uwagę zalety tego urządzenia. Przede wszystkim rysowanie za pomocą rysika to niesamowita frajda dla dziecka! Ponadto tablet do rysowania pozwala na zachowanie porządku na biurku, bo nie leżą wszędzie zużyte kartki, kredki, czy farby. Dziecko może także użyć przycisku „cofnij” zamiast wyrzucać nieudany rysunek, co jest bardzo ekologiczne. Tablet do rysowania jest też doskonałą opcją dla dzieci, które chcą rozwijać swoje zdolności plastyczne i artystyczne!

Jaki tablet do rysowania wybrać?

Po pierwsze, kupując tablet do rysowania należy mieć cały czas w głowie cel zakupu, ponieważ wybierzemy zupełnie inny tablet dla grafika czy architekta, a inny dla dziecka. Kupując tablet warto od razu zastanowić się nad oprogramowaniem graficznym. Dla dzieci ważne, aby zarówno tablet, jak i oprogramowanie, były intuicyjne i proste w obsłudze. Dla miłośników serii Manga , można wybrać tablet do rysowania Mangi , ze specjalnie dedykowanym oprogramowanie.

Z kolei dla dorosłych, czy też dla przedstawicieli konkretnych zawodów, zdecydowanie należy przed wyborem poszukać opinii na temat programów i dopytać specjalisty.

Przy wyborze tabletu warto kierować się następującymi cechami:

· Rozmiar, wielkość ekranu;

· Łatwość i intuicyjność obsługi;

· Czułość nacisku;

· Możliwość dobrania oprogramowania graficznego;

· Częstotliwość, rozdzielczość;

· Możliwość pracy bezprzewodowej.

Jednym z najbardziej uznanym producentem jest japońska marka Wacom, które oferuje naprawdę szeroki wybór tabletów do rysowania, w różnych cenach i posiadających ciekawe funkcje.

Warto dodać, że istnieją trzy główne rodzaje tabletów do rysowania, jeśli chodzi o gabaryty: tablety w rozmiarze S, M i L. Korzystając z tych największych tabletów, ruchy muszą bardziej zamaszyste, dlatego tablety do rysowania w rozmiarze L są dobrym produktem dla grafików lub malarzy. Dla dzieci dużo lepsze będą mniejsze tablety, także ze względu na ich mniejszy ciężar i większą mobilność.

Ile kosztuje tablet do rysowania?

W przypadku urządzeń mobilnych, w zależności od marki i oferowanych funkcji, ceny są bardzo zróżnicowane. Tani tablet do rysowania można znaleźć już w cenie do 200 złotych, jednak należy pamiętać o tym, że do urządzenia należy dokupić oprogramowanie, którego koszt często przekracza kwotę wydaną na tańsze modele tabletów. Tablety do rysowania na komputerze są tańsze niż tablety z ekranem LCD. Warto pamiętać o tym, że pierwsze doświadczenia u dzieci z tabletem do rysowania są bardzo ważne, dlatego nie należy zbytnio oszczędzać i zdecydować się na porządny model. W przypadku grafików, fotografów, czy projektantów od razu należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie funkcje ma posiadać wymarzony tablet i rozejrzeć się po sklepach. Dobre tablety dla grafików kosztują od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, jednak za tę cenę dostaniemy naprawdę porządny produkt. Rysowanie przy pomocy tabletu z rysikiem jest bardzo naturalną i przyjemną czynnością.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości