Finanse i Praca

Te studia wybierz po klasie mat-geo! Oto najlepsze ścieżki kształcenia

Finanse i Praca

Aktualizacja:

Jakie studia po mat-geo wybrać? Takie pytanie towarzyszy wielu licealistom, którzy stają przed decyzją związaną z dalszym kierunkiem kształcenia. Tak naprawdę możliwości jest wiele, a wybór jednej z nich uzależniony jest od preferencji danej osoby. Na jakie studia można iść po mat-geo i które z nich są wyjątkowo interesujące?

To, na jakie studia po mat-geo warto się wybrać, uwarunkowane jest wieloma czynnikami. Wśród nich na pierwszy plan wysuwają się pasje i zainteresowania ucznia, a także jego predyspozycje i plany zawodowe na przyszłość. Decyzja odnośnie do wyboru właściwego kierunku kształcenia musi być więc bardzo dokładnie przemyślana. Aby ją podjąć, młody człowiek powinien dobrze się zastanowić, jakie kierunki studiów po mat-geo najpełniej odpowiadają jego oczekiwaniom.

Na jakie studia można iść po mat-geo? Geodezja i kartografia dla skrupulatnych

Jakie studia po mat-geo wybrać , jeżeli marzy się o pracy w terenie przepełnionej kontaktami z ludźmi, a przy tym wymagającej rzetelności i skupienia? Ciekawą propozycją może okazać się kierunek geodezja i kartografia. Jego studenci poszerzają wiedzę z zakresu matematyki, geometrii i geografii, co doskonale odpowiada profilowi kształcenia w liceum. Dodatkowo, zdobywane przez nich umiejętności dotyczą dość wąskiej dziedziny, co w tym przypadku może być zaletą. Po ukończeniu studiów stają się bowiem odpowiednio wykwalifikowanymi specjalistami, a tacy ludzie zawsze są poszukiwani zarówno przez pracodawców z sektora publicznego, jak i prywatnego. W związku z tym, szukając odpowiedzi na pytanie, na jakie studia po mat-geo można się wybrać, warto zastanowić się nad geodezją i kartografią. Praca, którą można dostać się po ukończeniu tego kierunku, jest również stosunkowo dobrze płatna.

Jakie studia wybrać po mat-geo? Górnictwo i geologia zapewnią dobrą przyszłość

Dobre studia po mat-geo to także górnictwo i geologia. Co ciekawe, kierunek ten cieszy się niesłabnącą popularnością, a zapotrzebowanie na specjalistów z tej branży wciąż jest wysokie. Osoby, które legitymują się dyplomem uczelni wyższej, mogą również liczyć na dobre zarobki.

Podczas studiów na kierunku po mat-geo, jakim jest górnictwo i geologia, przyswaja się szeroką wiedzę z zakresu nauk o ziemi, a także matematyki. Kierunek ten będzie odpowiedni dla osób, które są dokładne i dobrze odnajdują się w zagadnieniach technicznych.

Transport i logistyka, czyli studia po mat-geo dla ambitnych

Kolejnym przykładem tego, na jakie studia można iść po mat-geo , jest transport i logistyka. Choć początkowo kierunek ten może wydawać się mało wymagający, rzeczywistość dość szybko weryfikuje wstępne wyobrażenia. Transport i logistyka to bowiem bardzo złożona dziedzina, która wymaga dużego zaangażowania i dokładnego pogłębiania wiedzy. Te studia po mat-geo będą odpowiednie zwłaszcza dla osób, które lubią matematykę i zagadnienia techniczne, a także interesują się rynkami krajowymi i zagranicznymi.

Co ważne, branża logistyczna rozwija się w Polsce bardzo prężnie. Dzięki temu ten kierunek studiów po mat-geo daje ciekawe perspektywy zawodowe. Po zakończeniu edukacji znalezienie dobrze płatnej pracy nie powinno być szczególnie trudne. Aby jednak zarabiać naprawdę duże pieniądze, już w trakcie studiów po mat-geo trzeba zwrócić uwagę na naukę języków obcych.

Inżynieria środowiska, czyli na jakie studia po mat-geo mogą iść miłośnicy przyrody?

Przyszłościowe studia po mat-geo to także inżynieria środowiska. Kierunek ten polecany jest zwłaszcza osobom, którym bliskie są zagadnienia związane z ochroną przyrody i wsparciem środowiska naturalnego. Ukończenie go może dać wiele satysfakcji, co widoczne będzie również w późniejszej pracy w zawodzie. Znalezienie zatrudnienia po tych studiach po mat-geo również nie należy do trudnych – praca dostępna jest w różnorodnych przedsiębiorstwach z sektora prywatnego i publicznego.

Zobacz także: Oxford i Cambridge. Jak dostać się na elitarne uczelnie?

Jakie inne kierunki studiów po mat-geo można wybrać?

To, jakie studia po mat-geo będą najlepsze, zależy oczywiście od indywidualnych predyspozycji i oczekiwań, a powyższe kierunki kształcenia stanowią jedynie przykładowe ścieżki rozwoju. Inne ciekawe studia po mat-geo to chociażby geografia, oceanologia, gospodarka przestrzenna, ochrona środowiska czy nawigacja. Kierunki przyrodnicze to jednak nie wszystko. Tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, aby uczeń klasy o profilu matematyczno–przyrodniczym wybrał, np. studia społeczne czy ekonomiczne.

Jakie kierunki studiów po mat-geo są interesujące? Szerokie perspektywy rozwoju dają, m.in. finanse i rachunkowość czy ekonomia. Zgłębianie tych dziedzin wymaga jednak bardzo dobrej znajomości matematyki. Innym rozwiązaniem jest także wybór takich kierunków, jak np. handel, europeistyka, turystyka i rekreacja czy stosunki międzynarodowe. Widać więc wyraźnie, że profil matematyczno–geograficzny daje szerokie możliwości wyboru, a kwestia tego, na jakie studia można iść po mat-geo, jest otwarta.

Zobacz także: 

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości