Razem z Ukrainą

Jakie są konsekwencje, jeśli uchodźca z Ukrainy nie zgłosi pobytu w Polsce?

Razem z Ukrainą

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
KancelariaSK&S
Uchodźcy z Ukrainy na przejściu granicznym do Polski

Zbrojny atak Rosji na Ukrainę spowodował, że wielu ludzi zdecydowało się uciekać ze swojego kraju i szukać schronienia w Polsce. Rząd oraz liczne instytucje, organizacje pozarządowe i społeczeństwo zaczęli natychmiast udzielać każdej możliwej pomocy, również prawnej. Co może spotkać uchodźców z Ukrainy, jeśli nie zgłoszą swojego pobytu w Polsce?

Uchodźcy z Ukrainy łatwiej wjeżdżają do Polski

Po wybuchu wojny w Ukrainie w czwartek 24 lutego na ukraińsko-polskich przejściach granicznych pojawiły się tysiące ludzi. Aby ich wjazd na teren Polski przebiegał możliwie szybko i sprawnie, wprowadzone zostały liczne ułatwienia. Od czwartku granicę można przekroczyć nawet bez dokumentów, zwierzęta również nie muszą ich mieć, zdjęty został obowiązek kwarantanny w związku z pandemią COVID-19, a od soboty na wszystkich polsko-ukraińskich przejściach granicznych umożliwiona została odprawa piesza.

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

Jakie są konsekwencje, jeśli uchodźca z Ukrainy nie zgłosi pobytu w Polsce?

O poradę prawną w tej kwestii zapytaliśmy prawników z kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak w Warszawie:

„Cudzoziemcy, którzy nie złożą wniosku o objęcie ochroną międzynarodową powinni, podjąć działania legalizujące pobyt najpóźniej w ostatnim dniu ważności wizy lub przed upływem 90 dni w ramach ruchu bezwizowego. Sposobem na legalizację pobytu cudzoziemców, którzy nie mogą powrócić do kraju, jest złożenie wniosku o wydanie zezwolenia na pobyt.

Jednak brak podjęcia jakichkolwiek działań nie spowoduje negatywnych konsekwencji. Obecnie w Polsce obowiązują przepisy wydłużające legalność pobytu cudzoziemców przez okres stanu epidemii i stanu zagrożenia epidemicznego oraz 30 dni od ich odwołania. Przepisy te zostały wprowadzone w związku z pandemią COVID-19. W związku z tym cudzoziemiec, który nie podejmie działań legalizujących jego pobyt, będzie przebywał w Polsce legalnie, ale tylko do 30 dni od zakończenia stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego. Po upływie tego terminu cudzoziemiec będzie przebywał na terenie Polski nielegalnie”.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: KancelariaSK&S

Źródło zdjęcia głównego: SeanGallup/Getty Images

Pozostałe wiadomości