Podróże

Szanghaj – atrakcje, zabytki, wieżowce

Podróże

Autor:
Justyna
Piąsta
Szanghaj, Chiny

Szanghaj to największe miasto Chin, ośrodek handlowy, naukowy, religijny i komunikacyjny. Można tam obejrzeć niezwykle różnorodną architekturę – od starożytnych buddyjskich i taoistycznych świątyń przez brytyjskie budynki z czasów kolonialnych aż po jedne z najwyższych wieżowców na świecie. A to tylko część atrakcji turystycznych Szanghaju.

Szanghaj to wielkie miasto położone na wschodnim wybrzeżu Chin nad rzeką Jangcy. Ma jeden z największych portów i giełd na świecie oraz jedno z największych na świecie skupisk wieżowców. Liczba ludności sięga 24 mln w całej jednostce administracyjnej.

Wieżowce w Szanghaju

Miasto cały czas się rozrasta, w wielu miejscach przypominając plac budowy. Wieżowce Szanghaju są nie tylko wysokie (najwyższy Shanghai Tower ma 632 m i 122 piętra), ale też często przybierają nietypowe formy i kształty. Warto zwrócić uwagę na wieżowce z górnymi kondygnacjami w kształcie latających spodków czy kwiatów. Panoramę Szanghaju można zobaczyć z setnego piętra Szanghajskiego Światowego Centrum Finansowego (SWFC), platforma widokowa jest też w kopule Oriental Pearl Tower czy na 88. piętrze Jin Mao Tower, wieży telewizyjnej. Największe skupisko wieżowców w Szanghaju wybudowano w dzielnicy Pudong.

Ograniczenia dla nieletnich graczy w Chinach
Ograniczenia dla nieletnich graczy w ChinachŹródło: Dzień Dobry TVN

Co warto zobaczyć w Szanghaju?

Szanghaj składa się nie tylko ze zwykłych dzielnic, ale i pochodzących z końca XIX i początku XX w. tzw. koncesji, czyli dzielnic eksterytorialnych innych nacji, np. francuskiej, brytyjskiej czy międzynarodowej. Koncesja francuska jest miejscem, gdzie obejrzymy piękne budynki secesyjne. Właśnie dzięki nim Szanghaj był znany jako "Paryż Wschodu".

Szanghaj – atrakcje

  • Ulica Nankińska – jedna z największych ulic handlowych na świecie. Ma 5,5 km długości i mieści się tam wiele drogich sklepów, hoteli i restauracji. Kursują po niej bezszynowe kolejki turystyczne. Prowadzi do promenady Bund. Bulwar Bund – znajduje się w miejscu dawnej koncesji brytyjskiej, z luksusowymi budynkami w stylu secesyjnym i eklektycznym. Tam miały siedziby największe banki i korporacje z początków XX w. Każdy budynek ma tam bogatą historię związaną z wielkimi pieniędzmi. Stamtąd rozciąga się widok na najnowocześniejszą dzielnicę Szanghaju – Pudong. Z promenady Bund można podziwiać Szanghaj nocą, z podświetlanymi wieżowcami i neonami. Plac Ludowy – dawny tor wyścigów konnych, przy którym znajdziemy Muzeum Szanghajskie, Szanghajskie Muzeum Sztuki, Park Ludowy i największą w Szanghaju stację metra. Na tyłach teatru i ratusza w soboty organizowane są targi matrymonialne, rodzice przynoszą zdjęcia swoich dzieci, które chcą wyswatać. Ogród botaniczny – najciekawsza jest w nim ogromna kolekcja bonsai.

Najważniejsze zabytki Szanghaju

  • świątynia Nefrytowego Buddy – to jedna z największych atrakcji Szanghaju, świątynia ma trzy pawilony, w których znajdziemy dwa posągi Buddy; klasztor i świątynia Longhua – to buddyjski kompleks najstarszych budowli sakralnych w Szanghaju, pierwsze zabudowania świątynne prawdopodobnie były w tym miejscu już w III w., 40-metrowa pagoda pochodzi z 977 r.;
  • taoistyczna świątynia boga miasta przy ogrodach Yùyuán w Starym Mieście; świątynia Jìng’ān z XIII w. – wybudowana z bambusa świątynia, znajdująca się przy ulicy Nankińskiej, w środku znajduje się prawie czterometrowy posąg Buddy i dzwon ważący 3 tony.

Ciekawe miejsca w Szanghaju

  • ogrody Yùyuán z XVI w. – zajmujące 5 ha zielone ogrody położone są w centrum Starego Miasta Szanghaju; przy ogrodach możemy wstąpić do najstarszej herbaciarni w Szanghaju, do której prowadzi słynny Zygzakowaty Most (po którym według wierzeń nie mogą przejść złe duchy); Muzeum Szanghajskie – darmowe muzeum przedstawiające historię Chin, w którym można obejrzeć bogatą kolekcję ceramiki, posągów Buddy, kaligrafii; Szanghajskie Muzeum Historyczne – znajduje się w Pearl Oriental Tower, można w nim zobaczyć, jak miasto zmieniało się na przestrzeni wieków, obejrzeć kolekcję monet czy woskowych figur.

Szanghaj – ważne informacje dla turystów

Aby zwiedzić Szanghaj, potrzebujemy wizy (jak przy każdym pobycie dłuższym niż 72 godziny). Do miasta można się dostać z Polski samolotem, ale nie bezpośrednio. Szanghaj jako bogate miasto ma dość wysokie ceny, dotyczy to zarówno zakupów, szczególnie przy ulicy Nankińskiej, jak i zakwaterowania. Ze względu na klimat i letnie temperatury w Szanghaju, które przekraczają 30°C, najlepiej wybrać się na zwiedzanie wiosną lub jesienią.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Atlantide Phototravel/Getty Images

Pozostałe wiadomości