Co warto zobaczyć w Foshan – "chińskim Birmingham" i mieście tańczących lwów?

Foshan w Chinach
Foshan w Chinach
Źródło: huoguangliang/Getty Images
Foshan stanowi świetny cel podróży, która ukaże pełne i różnorodne spektrum życia w południowym rejonie Chin. Ponad siedmiomilionowe miasto ma bogatą historię i mnóstwo atrakcji do zaoferowania turystom. W Foshan można obejrzeć słynne tańce lwów, operę kantońską i wiele zabytków.

Życie w Foshan nie kończy się z momentem zachodu słońca. To prężnie rozwijające się miasto, które historycznie miało ogromny potencjał handlowy i przemysłowy. Obecnie istotnym aspektem chińskiego Foshan jest życie kulturowe. Będąc w Foshan, warto zwiedzić m.in. średniowieczną świątynię, szkołę walki, w której występował Bruce Lee, i park krajobrazowy.

Foshan – chińskie miasto ceramiki i stali

Foshan (Chiny) usytuowane jest w prowincji Guangdong, w delcie Rzeki Perłowej, m.in. przy rzece Fen. Miasteczko powstało już w okresie wczesnośredniowiecznym za sprawą znajdującego się tutaj klasztoru buddyjskiego (został zniszczony w 1391 roku), a następnie świątyni taoistycznej (The Foshan Ancestral Temple). Pierwszy okres świetności miasta przypada na czasy panowania dynastii Ming (lata 1368–1644). To wówczas w Foshan produkowano lokalną ceramikę, która była eksportowana do pozostałych części cesarstwa.

Okres XIX wieku to intensywny rozwój przemysłu metalurgicznego, głównie stalowego. Przyczyniło się to do popularnego wówczas określania: Foshan „chińskim Birmingham” (to brytyjskie miasto również słynęło wówczas z rozwiniętego przemysłu metalurgicznego). Na początku XX wieku Foshan zostało połączone koleją z Kantonem i Sanshui, co przyczyniło się do wzrostu demograficznego miast. Niestety, czasy świetności industrialnej gwałtownie przeminęły w okresie tzw. "rewolucji kulturalnej" w Chinach, która m.in. zakazywała produkcji tradycyjnych wyrobów ceramicznych. Dalszy etap rozwoju miasta przypada na ostatnie dwie dekady XX wieku i trwa do dzisiaj. W 1983 roku Foshan uzyskało status miasta prefektury.

Obecnie Foshan wchodzi w skład planów urbanistycznych zakładających powstanie największej na świecie megalopolis – połączonej zbiorowości sąsiednich metropolii prowincji Guangdong. Megalopolis lokalizowane jest w rejonie tzw. delty Rzeki Perłowej. W jej skład mają wchodzić: Foshan, Kanton, Shenzhen, Zhaoqing, Jiangmen, Dongguan, Zhongshan, Zhuhai i Huizhou, a w przyszłości – po zniesieniu specjalnych stref autonomicznych – także Makau i Hongkong. Przez niektórych obserwatorów region ten już teraz jest określany mianem "przemysłowej Doliny Krzemowej Chin".

Ciekawostkę stanowi fakt, że w pobliżu centrum miasta odkryto trzy rzeźby Buddy wykonane z brązu. Ich powstanie datowane jest na VII wiek. W tamtych czasach w dialekcie kantońskim słowo "Foshan" oznaczało "Górę Buddy".

Taniec lwa, kung-fu i kantońska opera w Foshan

Foshan jest prężnie rozwijającym się miastem, zamieszkiwanym przez ponad 7 milionów mieszkańców. Istotnym jego elementem jest życie kulturalne, któremu sprzyja historyczny dorobek miejsca. W Foshan znajduje się jedna z większych w regionie Guangdong oper muzycznych (Foshan Opera Tower), w której wykonywany jest repertuar charakterystyczny dla kultury kantońskiej. Opera kantońska stanowi zresztą odmianę opery chińskiej. Na scenie prezentowane są elementy akrobatyki, a nawet sztuk walki. Na deskach występują największe chińskie gwiazdy opery, jak np. znany w całym państwie artysta – Li Wenmao.

W Foshan funkcjonuje także szkoła sztuk walki, która organizuje spektakularne pokazy dla publiczności. Szkoła ta, Foshan Hongsheng Martial Arts Center, została założona już w 1851 roku przez znanego mistrza Zhang Yana. Centrum popularyzuje odmianę kung-fu – sztukę walki Choy Li Fut, znaną także pod nazwą cailifoquan, popularną na Zachodzie i słynącą z ogromnej skuteczności w walce bezpośredniej. W niektórych pokazach organizowanych przez szkołę uczestniczyły prawdziwe gwiazdy, np. Bruce Lee.

Nocą życie w Foshan zdecydowanie nie śpi – w centrum miasta można zobaczyć pokazy baletu, symfonii i tańców, w tym tradycyjnych tańców lwów. Ten ostatni zwyczaj przywędrował do Chin z Persji. Przy akompaniamencie bębnów czterej mężczyźni, przebrani za różnokolorowe lwy, tańczą, symulując ruchy tych zwierząt, podczas gdy całością dyryguje ostatni, piąty mężczyzna.

Co warto zobaczyć w Foshan?

Foshan oferuje mieszkańcom i turystom dostęp do wielu kin, teatrów, klubów, sal tanecznych i dyskotek. W mieście znajduje się także kilka kręgielni i pole golfowe. Jedną z najważniejszych atrakcji może być spacer po centrum, udanie się do wspomnianej już opery lub na pokaz sztuk walki. Po wszystkim można skierować się do którejś z lokalnych restauracji oferujących kuchnię kantońską.

Warto udać się do świątyni taoistycznej – The Foshan Ancestral Temple. Można w niej zapoznać się z historią i ideami buddyzmu i taoizmu. Ściany świątyni wypełnione są rzeźbami ściennymi przedstawiającymi m.in. węże i żółwie, a w patio świątynnym znajduje się mały zbiornik z żywymi żółwiami. Co ważne, w świątyni mieści się także sala upamiętniająca znawców kung-fu.

Ciekawą propozycją jest również odwiedzenie parku krajobrazowego (Xiqiao Mountain National Forest Park), na terenie którego można podziwiać nie tylko liczne rzeźby Buddy, przedstawiające jego poszczególne uosobienia, ale także smacznie zjeść w restauracji.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Nowy jedwabny szlak. Polska firma spedycyjna planuje transporty ciężarowe do Chin

14697463_nowy-jedwabny-szlak-polska-firma-spedycyjna-planuje-transporty-ciezarowe-do-chin_720P
Nowy jedwabny szlak. Polska firma spedycyjna planuje transporty ciężarowe do Chin
Źródło: TVN Turbo
podziel się:

Pozostałe wiadomości