Podróże

Jakie atrakcje oferuje jezioro Como we Włoszech? Co warto tam zobaczyć?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Roberto Moiola/Getty Images Jezioro Como we Włoszech

Jezioro Como we Włoszech, a dokładnie w Lombardii, jest jednym z najbardziej malowniczo położonych miejsc w regionie. Co roku odwiedzają je tłumy turystów, mimo dość wysokich cen w tamtejszych kurortach. Dawniej jezioro słynęło głównie wśród ludzi sztuki, dziś chętnie wybierają się tam postacie z pierwszych stron gazet.

Co bardziej zamożne osoby budują nawet swoje rezydencje nad jeziorem Como. Jego brzegi służyły również za plan filmowy w popularnych hollywoodzkich produkcjach, np. "Casino Royal". Co warto tam zobaczyć?

Jezioro Como – piękny zakątek Włoch

Jezioro Como zachwyca różnorodnością nadbrzeżnego krajobrazu. Wokół niego piętrzą się góry, często zakończone stromymi klifami, co nadaje miejscu tajemniczości, jednak istnieją tam również sielskie, zielone brzegi i plaże, na których można spokojnie wypocząć. Niestety, ze względu na nieregularną linię brzegową niezwykle trudno jest znaleźć miejsce, z którego widać akwen w całej jego okazałości. Mimo to jezioro Como jest niezwykle urokliwe, dzięki czemu jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w kraju. Przyjemny jest także okoliczny klimat, który sprzyja roślinności, bujnie okalającej zbiornik, a nawet występującej na jego tafli.

Jezioro Como leży niedaleko Mediolanu, w odległości zaledwie 40 km, dlatego wybierając się na zwiedzanie miasta, można skusić się również na przejażdżkę w ten zachwycający rejon. Nie trzeba ograniczać się wyłącznie do najcieplejszych miesięcy. Jezioro Como niesamowicie wygląda także zimą, otoczone ośnieżonymi szczytami.

Jezioro Como – atrakcje, które warto zobaczyć

Jezioro Como jest tak popularne nie tylko ze względu na piękno samego akwenu. Będąc tam, nie można nie odwiedzić znajdujących się nad jego brzegami miasteczek. Pierwszym z nich jest właśnie miasto Como, od którego zbiornik wziął swoją nazwę. Jedną ze szczególnie pięknych budowli jest miejscowa katedra Santa Maria Assunta (Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny), a także Villa Olmo, będąca pałacem wybudowanym w stylu klasycystycznym. Znajdują się tam również muzea sztuki, historyczne czy specjalistyczne, zwłaszcza muzeum jedwabnictwa Museo Didattico della Seta. A to wszystko pośród pięknych uliczek i przyjemnych kawiarni oraz restauracji, w których można odpocząć przez chwilę podczas zwiedzania.

Kolejną atrakcją turystyczną nad jeziorem Como jest miejscowość Lecco. Zachwycić tam może wybudowana w stylu romańskim bazylika San Nicola, czyli św. Mikołaja. Temu świętemu wykuto również złoty posąg, którego cokół znajduje się w wodzie u brzegów jeziora. W mieście tym znaleźć można także porośnięte trawą place położone tuż nad wodą, tworzące specyficzne plaże nad jeziorem Como.

Nie można przegapić również najpopularniejszego miasteczka w tym regionie, Bellagio. Szczególnie urzeka znajdująca się tam bazylika San Giacomo oraz zachwycające ogrody Giardini di Villa Melzi. Miejsce to z pewnością przypadnie do gustu osobom lubiącym luksus i elegancję. Na ulicach tego leżącego nad jeziorem Como miasteczka znajduje się bowiem wiele kawiarni, restauracji, a także sklepów z produktami znacznie wyższej jakości niż w większości turystycznych miejscowości.

Ogromną wygodą w zwiedzaniu wymienionych oraz wielu innych miasteczek leżących nad wodą jest fakt, że po jeziorze Como kursują łączące je promy. Nie ma więc potrzeby objeżdżania akwenu samochodem.

Jak dojechać na miejsce – z Mediolanu lub Bergamo nad jezioro Como

Nie każdy może mieć ochotę na spędzenie całego urlopu nad jeziorem Como. Dla osób, które marzą o zwiedzeniu większej części Włoch, a nie wybierają się w podróż samochodem, niezwykle przydatne będzie zapoznanie się wcześniej z możliwościami, jakie daje tutejszy transport publiczny.

Jedną z popularniejszych tras jest ta wiodąca z Bergamo nad jezioro Como. Oba miejsca znajdują się w odległości zaledwie 50 km, a drogę tę można bez trudu pokonać pociągiem. Z Bergamo można dostać się zarówno bezpośrednio do miejscowości Como, jak i kilku innych leżących nad jeziorem, w tym do wspomnianego już Lecco. Taki przejazd najczęściej trwa około 1,5 godziny.

Łatwo można także dostać się z Mediolanu do Como, również pociągiem. Dzielącą oba miasta odległość 40 km można pokonać w zaledwie godzinę. Pociągi w kierunku Como odjeżdżają z dworca Milano Cadorna.

Jezioro Como oraz położone nad nim miejscowości to rejon, który zdecydowanie trzeba odwiedzić. Można zaplanować tam całe wakacje lub tylko ich część, np. podczas wycieczki objazdowej po Włoszech. To piękne, malownicze miejsce oczaruje każdego podróżnika.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Grecka kuchnia Dionisa Sturisa

Grecka kuchnia Dionisa Sturisa
Grecka kuchnia Dionisa Sturisa

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości