Co warto zwiedzić w Changchun? Historia miasta i interesujące ciekawostki

chiny
Tony Shi/Getty Images
Changchun znajduje się w północno-wschodniej części Chin, w prowincji Jilin. Miasto Changchun wyróżnia się pod wieloma względami – to największy ośrodek przemysłu motoryzacyjnego Chin, siódme co do najbardziej zielonych miast tego państwa i jedna z większych aglomeracji chińskich, mimo że jeszcze ok. 220 lat temu było niemal całkowicie nieznane.

Historia Changchun – chińskiego miasta północnych peryferii kraju – to historia rozwoju szybkiej kolei transmandżurskiej, epidemii dżumy i wojen pomiędzy Rosją (ZSRR), Cesarstwem Wielkiej Japonii i imperium chińskim. Wydarzenia te sprawiły, że oprócz takich atrakcji Changchun jak ogromny ogród zoologiczny lub Światowy Park Rzeźby w mieście można zobaczyć również słynny Pałac Imperialny Manchukuo i muzea wojenne.

Changchun – największy ośrodek przemysłowy północno-wschodnich Chin

Changchun (Chiny) to największe miasto północno-wschodniej prowincji Jilin. Jest zamieszkiwane przez prawie 4 miliony ludzi, a cała aglomeracja Changchun, wraz z okolicznymi miastami i wsiami, jest domem dla ok. 7,7 miliona mieszkańców. Administracyjnie Changchun dzieli się na osiem okręgów i dwa miasta samorządne (w porównaniu do polskiego systemu samorządu terytorialnego – powiatowe). Zespół miejski Changchun składa się z pięciu dzielnic i czterech obszarów rozwojowych.

Chińskie Changchun stanowi największy ośrodek naukowy, przemysłowy i logistyczny w północno-wschodniej części państwa. W mieście znajduje się wiele fabryk motoryzacyjnych, co sprawiło, że znaczna część Chińczyków określa Changchun mianem "miasta samochodów". Oprócz częściowo prywatnych i państwowych fabryk samochodowych chińskich koncernów motoryzacyjnych w Changchun znajduje się również największa giełda samochodowa, sprzedająca zarówno samochody, jak i części samochodowe – Changchun Automobile Wholesale Center. W związku z rozwojem przemysłu na terenie aglomeracji Changchun powstały trzy specjalne strefy ekonomiczne – strefa rozwoju i handlu motoryzacyjnego, strefa rozwoju wysokich technologii i strefa ekonomiczno-technologiczna.

Miasto posiada rozbudowaną linię metra, ale jest także istotnym miejscem logistycznym w tej częściej Chin. Bardzo dobrze rozbudowana sieć szybkich kolei prowadzi do wschodnich, zachodnich i południowych (w tym Pekinu) regionów państwa. Główny dworzec kolejowy w Changchun, powstały już w 1907 roku, jest także atrakcją turystyczną – przyciąga oryginalną architekturą i modernistycznym stylem fasady.

Changchun – historia miasta

Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z 1800 roku. Changchun, wówczas znane pod nazwą Changchun Tin, było wtedy niewielką wiejską osadą. Zmieniło się to na skutek zarządzenia cesarza Jiaqinga, który uczynił z wioski odcinek szlaku handlowego w regionie. Z czasem ludność z okolicznych miejscowości zaczęła osiedlać się w tym miejscu.

Historia Changchun to również historia wojen i migracji ludów. Miasto odegrało istotną rolę w wojnie rosyjsko-japońskiej (1904–1905), w której pierwsza stacja kolejowa (wybudowana w 1898 roku) stała się najbardziej wysuniętą na północ stacją rosyjską w regionie. Niedługo po konflikcie, w latach 1910–1911, na obszarze Mandżurii, a także w samym Changchun, wybuchła epidemia dżumy płucnej, która uznawana jest za jedną z największych zarejestrowanych epidemii tej choroby w XX wieku. Szacuje się, że dżuma pochłonęła życie ok. 60 tysięcy osób. Rozwojowi choroby pomagały dobre warunki kolejowe (zwłaszcza kolej transmandżurska).

W 1932 roku Changchun stało się stolicą marionetkowego państwa Manchukuo, należącego de facto do Japonii. W 1945 roku zostało przejęte przez armię czerwoną ZSRR, a w 1956 roku Changchun ostatecznie powróciło do Chin na skutek oblężenia przez Chińską Armię Ludowo-Wyzwoleńczą.

Co warto zobaczyć w Changchun?

Ze względu na bogatą i zróżnicowaną historię miasta Changchun warto przeznaczyć przynajmniej kilka dni na jego zwiedzanie. Jakie atrakcje Changchun są najgodniejsze polecenia?

Zwiedzanie warto rozpocząć od wycieczki po Muzeum Pałacu Imperialnego Manchukuo . Muzeum zostało otwarte w 1962 roku. Można zobaczyć w nim praktycznie cały kompleks, po którym poruszał się ostatni cesarz Chin i władca Manchukuo – Puyi. Wnętrza urządzone są w stylu chińskim, z widocznymi wpływami japońskimi. Chociaż pałac powstał z inspiracji wielkim Zakazanym Miastem, czyli pałacem cesarskim w Pekinie, to jednak pod względem architektonicznym znacznie się od niego różni, zdaniem wielu przypominając bardziej zwykły, duży dom.

Inną ważną atrakcją muzealną w Changchun jest Muzeum Wojny Ludu Chińskiego Przeciwko Japońskiej Agresji (The Museum of the War of Chinese People's Resistance Against Japanese Aggression in Changchun). Prezentuje ono historię konfliktu i upamiętnia ofiary, z których wiele było torturowanych przez Japończyków.

Changchun jest siódmym co do najbardziej zielonych miast Chin, toteż należałoby w tym miejscu skupić się także na atrakcjach przyrodniczych. Warto zwiedzić Światowy Park Rzeźby i przepłynąć łódką po jeziorze Jingyue. Koniecznie należy odwiedzić także Ogród Zoologiczno-Botaniczny w Changchun, w którym można zobaczyć między innymi olbrzymie rzeźby roślinne w kształcie słoni.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Michał Cessanis i nieznany Sopot. Jak wykorzystuje się tamtejszą solankę?

Dzień Dobry TVN

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!