Świat

Ćennaj (Madras) – niezwykły, choć mało znany fragment Indii

Świat

Ćennaj, czyli dawny Madras, to jedno z największych miast Indii. Polscy turyści rzadko je odwiedzają, gdyż nie jest to popularny punkt na mapie podróżniczej. Warto jednak zmienić nieco swoje plany i choć na chwilę zawitać do Ćennaj.

Madras znany jest przede wszystkim z długiej na piętnaście kilometrów plaży i wyjątkowej kuchni, jednak w mieście znajduje się wiele więcej znanych atrakcji turystycznych. Największą wartością miasta jest jego bogata historia – miejscowość ta wyzwoliła się spod brytyjskiej władzy zaledwie 70 lat temu, jednak do dziś można tam znaleźć wiele śladów po Wielkiej Brytanii – przede wszystkim w architekturze.

Zobacz też: Tunezja – afrykański raj dla turystów >>>

Podstawowe informacje o Madrasie

Ćennaj, czyli dawny Madras , to miasto położone na Wybrzeżu Koromandelskim nad Zatoką Bengalską. Jest stolicą stanu Tamilnadu. Jednocześnie jest czwartą największą aglomeracją w Indiach pod względem liczby ludności – Ćennaj zamieszkuje ponad 10 milionów osób . Choć jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Indiach, wśród polskich podróżników nie jest zbyt popularne. Warto wiedzieć, że Madras to miasto nie tylko ciekawe, ale też bardzo bezpieczne. Według Wskaźnika Jakości Życia Ćennaj jest najbezpieczniejszym miastem w Indiach.

Madras – historia

Historia Ćennaj jest niezwykle ciekawa – warto poznać ją przed zwiedzaniem miasta, aby wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas wizyty. Madras został założony w 1639 roku przez Brytyjską Kompanię Wschodnioindyjską. W 1746 roku Madras zdobyły wojska francuskie, jednak w roku 1749 Brytyjczycy odzyskali miasto, podpisując traktat pokojowy z Akwizgranem. Przez kolejne lata Madras był atakowany między innymi przez wojska niemieckie, jednak w 2000 roku nastąpił przełom . Nazwa miasta została zmieniona na Ćennaj – w języku hindi i Chennai (nazwa funkcjonująca na świecie). Mieszkańcy miasta uważają jednak, że Ćennaj zostało uwolnione spod rządów brytyjskich już 70 lat temu.

Zobacz też: Benin – zupełnie inny świat >>>

Madras – różnorodność, która przyciąga

Madras kusi swoją różnorodnością. Dotyczy to nie tylko ludności, ale też krajobrazu miasta czy jego kuchni. Ludowe przysłowie tamilskie mówi, że Ćennaj daje schronienie wszystkim, którzy do niego zawitają – i taka jest prawda. Mieszkańcy miasta pochodzą z różnych zakątków nie tylko Indii, ale też świata. Jednocześnie spotkać tam można turystów z niemal każdego kraju – coraz częściej także z Polski.

Madras słynie z bardzo różnorodnej kuchni. Tradycyjne, indyjskie potrawy podawane są zarówno w bardzo eleganckich restauracjach, jak i na ulicznych straganach. W Ćennaj znaleźć można nie tylko potrawy, które od lat znane są w Indiach – choć oczywiście tradycyjne chlebki, hummus, kolorowe, pełne aromatu potrawy, podawane w niezwykle fantazyjny sposób cały czas królują. Mieszkańcy są jednak bardzo otwarci na smaki z całego świata – może to być spowodowane ogromną różnorodnością etniczną oraz tym, że osoby żyjące w Ćennaj są bardzo otwarte – również na smaki innych kultur. Z tego powodu wycieczka do Ćennaj to ogromne doznanie pod względem smakowym – wystarczy kilka dni, aby spróbować mnóstwa ciekawych potraw, które kuszą na każdym rogu.

Madras ma również wiele ciekawych atrakcji turystycznych , między innymi Fort Św. Jerzego, który kilkaset lat temu stał się kolebką tego miasta. Fort ten został stworzony przez Brytyjczyków na początku istnienia miasta. Z czasem wokół niego zaczęły powstawać zabudowania – aż do dzisiaj, kiedy to Madras jest czwartym pod względem liczby ludności miastem w Indiach. Podczas wizyty w Ćennaj z pewnością warto odwiedzić Fort, który wygląda bardzo spektakularnie. Bardzo znaną atrakcją Madras jest również ogromna, ciągnąca się przez 15 kilometrów plaża, która osiąga nawet 500 metrów szerokości . Rozciąga się stamtąd malowniczy widok, który warto zobaczyć. Inne atrakcje to między innymi Lodowy Dom, Muzeum Rządowe czy liczne kaplice. Choć wiele osób uważa, że Madras nie posiada zbyt wiele atrakcji turystycznych, nie jest to prawda – wystarczy spędzić w mieście kilka chwil, aby zachwycić się jego niezwykłą architekturą i klimatem, którego nie sposób znaleźć w innych miastach Indii.

Zobacz też: Persja (dziś Iran) – historia imperium. Gdzie znajduje się dawna Persja? >>>

Co warto zapamiętać o Madrasie?

Odwiedzając Madras, warto zwrócić uwagę na brytyjskie pozostałości oraz na ludzi, którzy są bardzo otwarci. Chętnie nawiązują kontakt z turystami, starając się jak najlepiej ich ugościć. Lubią pozować do zdjęć oraz częstować przybyszy wybornymi potrawami. Podczas wizyty w Indiach warto przyjechać do Ćennaj, czyli do dawnego Madrasu, aby poznać tamtejszą różnorodną kulturę i zobaczyć, jak wygląda życie w tym odległym mieście.

Autor: Filip Yak

Pozostałe wiadomości