Świat

Rovaniemi – tam, gdzie mieszka Święty Mikołaj

Świat

wioska świętego mikołaja

Rovaniemi to jedno z miast, w stronę których szczególnie ciepło spoglądają w okresie przedświątecznym zarówno ci młodsi, jak i nieco starsi. Wioska Świętego Mikołaja w Rovaniemi to jednak miejsce, które jest warte odwiedzenia o każdej porze roku, choć dostać się tutaj nie jest tak łatwo.

Rovaniemi to miasto, które słynie przede wszystkim z Wioski Świętego Mikołaja i nieodłącznie towarzyszących mu reniferów. Laponia zaś to miejsce, które powinien odwiedzić każdy, kto kocha magię Bożego Narodzenia.

Więcej:

Rovaniemi – jak się tutaj dostać?

Rovaniemi to stolica Laponii . Dotrzeć tutaj można samolotami z Helsinek. Można także skorzystać z autokaru, jednak jedyna linia, która jeździ do Rovaniemi, kursuje wyłącznie w piątki i weekendy. Pamiętać także trzeba, że Helsinki i Rovaniemi dzieli około 830 kilometrów, co przekłada się na około 12-godzinną podróż.

Wioska Świętego Mikołaja w Rovaniemi znajduje się na kole podbiegunowym zwanym po fińsku Napapiiri. Od centrum miasta dzieli ją tylko 8 kilometrów. Z dworca kolejowego do Napapiiri co godzinę kursuje autobus.

Czym tak naprawdę jest Wioska Świętego Mikołaja w Rovaniemi?

Wioska Świętego Mikołaja w Rovaniemi to nic innego, jak ogromny park rozrywki. Warto zaznaczyć, że obok niego znajduje się drugi taki obiekt – Santa Park.

Rovaniemi tradycyjnie było uznawane za siedzibę Świętego Mikołaja. Po II wojnie światowej dzięki pomocy UNICEF-u region ten dość szybko się ożywił. W 1945 roku w mieście nie było żadnych atrakcji, ale z każdym rokiem powstawały kolejne budynki. Impulsem do rozwoju była również (dość niespodziewana) wizyta w Rovaniemi Eleanor Roosevelt, wdowy po prezydencie USA. W latach 80., kierując się rosnącym ruchem turystycznym oraz tradycyjnymi przekonaniami o pochodzeniu Świętego Mikołaja z Laponii, postanowiono otworzyć w tym miejscu jego „wioskę”.

Obecnie znajdują się tutaj przede wszystkim:

· Poczta Świętego Mikołaja – tutaj przede wszystkim nadaje się listy do Mikołaja, ale można też kupić przeróżne świąteczne upominki. Wszystkie listy nadawane z Poczty Świętego Mikołaja otrzymują specjalny stempel Świętego Mikołaja.

· Biuro Świętego Mikołaja – znajduje się w głównym budynku wioski, gdzie turyści mogą porozmawiać oraz zrobić zdjęcie ze Świętym Mikołajem.

Na terenie wioski znajduje sią restauracje i sklepy, w których można kupić przeróżne pamiątki z Laponii oraz świąteczne upominki.

Dom Świętego Mikołaja w Rovaniemi – zobacz, jak mieszka Święty

Dom Świętego Mikołaja, a właściwie jego biuro, to jedyny budynek, który wyróżnia się z całej zabudowy parku. To domek z efektowną wieżyczką, na której umieszczony jest portret Mikołaja. Audiencje odbywają się cały rok, w określonych jednak porach. Wielki zegar przy wejściu do domu informuje przybyłych, czy Mikołaj właśnie drzemie, czy być może spędza czas z panią Mikołajową. Jeśli nie, to najprawdopodobniej można liczyć na spotkanie z nim. Trzeba jednak swoje odstać w niemałej z reguły kolejce.

Spotkanie z Mikołajem, siedzącym tradycyjnie na wielkim dębowym krześle, trwa chwilę . Mikołaj składa życzenia, a elfy robią pamiątkowe zdjęcie. Warto pamiętać, że tylko one mają możliwość fotografowania. Samo spotkanie z Mikołajem jest bezpłatne.

Rovaniemi w Finlandii – jak wygląda Wioska Świętego Mikołaja?

Wioska Świętego Mikołaja w Rovaniemi przypomina farmę, gdzie panuje niezwykła atmosfera, a święta trwają cały rok. Z elfami, w ramach Szkoły Elfów, dzieci mogą uczyć się jazdy na łyżwach lub przygotowywać słodycze. Duże wrażenie na odwiedzających robią konstrukcje z lodu i śniegu . Działa tutaj nawet muzeum skuterów śnieżnych.

Rovaniemi w Finlandii oferuje również aktywne spędzanie czasu. Oprócz nauki jazdy na łyżwach można wybrać się na przejażdżkę skuterem śnieżnym lub zaprzęgiem reniferów. Nocować można w hotelu igloo, a pod ziemią można zwiedzać jaskinię Świętego Mikołaja. Jedną z cennych atrakcji jest także możliwość przekroczenia granicy koła podbiegunowego, która biegnie przez teren wioski i jest specjalnie oznaczona.

Rovaniemi – pogoda

Pogoda w Rovaniemi jest wyższa niż mogłoby się z pozoru wydawać . Latem jest to około 15℃, zimą robi się natomiast zdecydowanie chłodniej – ok. -12℃. Oczywiście bywa bardzo zimno (rekord to -47℃ w 1999 roku), jednak wyjątkowo niskie temperatury nie zdarzają się często. Rovaniemi jest natomiast zasypane śniegiem mniej więcej przez połowę roku. Dość regularnie są to bardzo intensywne opady śniegu, z którymi trudno jest walczyć. Hałdy zepchniętego z ulic śniegu sięgają czasem nawet 4 metrów. Chodniki i ulice z reguły i tak są wiecznie zasypane, choć nikt tutaj nie narzeka, że jest ślisko. Finowie zdają się być przyzwyczajeni do tych warunków, a odwiedzający Rovaniemi turyści traktują pogodę jako jeszcze jeden element budujący świąteczny klimat Wioski Świętego Mikołaja.

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości