Świat

Trydent - co warto zobaczyć? Prawdziwe dolce vita w "malowanym mieście"

Świat

Aktualizacja:

Michał Cessanis przed 10 października 2020 r. dotarł do Trydentu, który we Włoszech uważany jest za jedno z najlepszych miejsc do życia. – Patrząc na architekturę i góry otaczające miasto zupełnie mnie to nie dziwi - oznajmił. Po obejrzeniu tego materiału, gdy minie pandemia, na pewno powiecie: do zobaczenia w Trydencie! Oto miejsca, które warto zwiedzić.

Trydent czarujące włoskie miasto, które otoczone jest górami. W niecałe trzy godziny można się do niego dostać pociągiem z Mediolanu lub Wenecji.

Trydent - co warto zobaczyć?

Michał Cessenis umówił się z mieszkanką Trydentu Carmen Picciani, która pokazała mu największe atrakcje miasta. Zwiedzanie rozpoczęli na Piazza del Duomo, gdzie znajduje się katedra San Vigilio, w której odnajdziemy freski z VI wieku. To w niej ogłoszono dekrety soboru trydenckiego, które uważane są za początek kontrreformacji.

- Obok katedry jest druga rezydencja biskupów Trydentu, którzy mieszkali tutaj aż do momentu wybudowania zamku biskupiego. Należy pamiętać, że Trydent jest wyjątkowym miastem we Włoszech. Był rządzony przez księcia-biskupa od XI aż do XIV wieku – wyjaśniła Carmen Picciani.

Trydent - "malowane miasto"

Dodała też, że Trydent nazywany jest "malowanym miastem", ponieważ na fasadach budynków widnieją freski. – To pokazuje, czego biskupi dokonali w Trydencie. Chcieli by było to najbardziej eleganckie miasto, najpiękniejsze i najnowocześniejsze zarazem - wspomniała.

Następnie, Michał i Carmen udali się w stronę ratusza i starej siedziby władz miejskich. Stamtąd podążyli do Castello del Buonconsiglio, czyli zamku, który przez kilkaset lat był siedzibą rządzących biskupów. Wchodząc do środka, polski podróżnik od razu zauważył imponujące freski.

- W tym miejscu czekało się na audiencję u księcia-biskupa Trydentu. W międzyczasie z tych fresków oczekujący mogli się dowiedzieć, jakie cechy trzeba mieć, aby być dobrym władcą. Powinieneś być rozważny, powściągliwy, ale mieć siłę. Musisz być też sprawiedliwy – poinformowała Carmen, odczytując malowidła.

Trydent - niezwykłe muzeum

Gdy Michał i jego przewodniczka obejrzeli już wszystkie komnaty w zamku, odwiedzili Museo delle Scienze (MUSE) – jedno z najsłynniejszych muzeów nauki w Europie.

- Wygląda jak lodowiec – oznajmił Michał.

- Taki był zamysł architekta Renzo Piano, który stworzył to miejsce dla muzeum nauki - podkreśliła Carmen.

W środku muzeum nie ma podziału na sale, są za to liczne instalacje, które się piętrzą.

Dolce vita w Trydencie

Po intensywnym zwiedzaniu Michał posmakował prawdziwego dolce vita. A to za sprawą swojej przyjaciółki.

- Trydent charakteryzuje się najlepszą jakością życia. Można powiedzieć, że wszędzie dookoła nas jest siłownia na świeżym powietrzu. Ludzie przyjeżdżają tutaj nie tylko studiować, ale i trenować. W zasięgu kilku minut od centrum można się wspinać, jeździć na rowerach, uprawiać windsurfing. Jest tu naprawdę sporo możliwości - przekonywała Chiara De Pol.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Magdalena Gorzkowska o przygotowaniach do wyprawy na K2. "Nie mogę sobie pozwolić na błąd, zależy mi na moim zdrowiu i życiu"

Elżbieta Dzikowska bohaterką setnego odcinka programu "Kobieta na krańcu świata". Martyna Wojciechowska: "To moja podróżnicza mamunia"

Pałac Zamoyskich w Kozłówce przetrwał dwie wojny. Dziś to niezwykłe muzeum łączące klasykę ze sztuką socrealizmu

Autor: Dominika Czerniszewska

Reporter: Marek Zieliński

Pozostałe wiadomości