Świat

Grenada – archipelag na Karaibach. Co warto zobaczyć na wyspie?

Świat

Aktualizacja:
Grenada

Grenada bywa nazywana również "Korzenną Wyspą", co związane jest z tradycyjnymi potrawami podawanymi w tym kraju. Oprócz oryginalnej smacznej kuchni Grenada ma do zaoferowania turystom znacznie więcej atrakcji. Sprawdź, jakie miejsca warto zwiedzić po przyjeździe na wyspę.

Nazwa Grenada odnosi się zarówno do całego państwa, w którego skład wchodzi archipelag wysp (Grenada, Ronde Island, Carriacou, Mała Martynika), jak i do jednej, największej i najbardziej zaludnionej, Grenady właśnie. Przydomek "Korzenna Wyspa" związany jest z uprawianymi na tych terenach cynamonem, szafranem, imbirem i wanilią. Wszystkie wyspy Grenady mają pochodzenie wulkaniczne, co sprawia, że występuje na nich niezwykle żyzna gleba umożliwiająca uprawę nawet najbardziej wymagających roślin. Rolnictwo to ważna część gospodarki nie tylko na obrzeżach większych miast, ale także w najbardziej obleganych turystycznie miejscach.

Grenada na Karaibach – co warto zwiedzić?

Oprócz pięknych plaż, krystalicznie czystej, turkusowej wody i tropikalnej roślinności na Grenadzie można zobaczyć również oryginalną architekturę, rzeźby i parki. Jedną z grenadyjskich wysp, Ronde Island, która do dziś pozostaje niezamieszkana, można kupić na własność.

Najważniejszym punktem wycieczki po Grenadzie powinna być oczywiście stolica wyspy, St. George’s. Na uwagę zasługują przede wszystkim Park Narodowy oraz Jezioro Grand Etang, ale również port zaliczany do najpiękniejszego na Karaibach. Warto udać się również do Fortu George oraz Fortu Frederick, aby zobaczyć budowle pochodzące z XVIII wieku. Powstały one w celu ochrony wyspy przed siłami powietrznymi wrogów, które mogłyby zbombardować miasta.

Na wyspie znajduje się fabryka rumu River Antoine Rum Destillery, która została założona w 1785 roku. Turyści mogą wybrać się na wycieczkę po budynku, a także zdecydować się na degustację tradycyjnych trunków produkowanych na Grenadzie już od wielu lat.

Jednym z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejsc jest Grand Asne. To najpiękniejsza plaża całej Grenady, dlatego warto potraktować ją również jako obowiązkowy punkt zwiedzania wyspy. Przy okazji wizyty na głównej wyspie Grenady można skorzystać również z możliwości zwiedzania innych dużych miast. Większość hoteli oferuje specjalnie zorganizowane wycieczki, na przykład do Hillsborough znajdującego się na Carriacou. To zabytkowa miejscowość, w której turyści mogą podziwiać tradycyjną architekturę i budynki powstałe na początku osiedlania się ludności na wyspie.

Przyroda i krajobrazy Grenady – aktywny wypoczynek na wyspie

Niesamowita przyroda i oryginalne krajobrazy to głównie zasługa wulkanicznego pochodzenia wyspy. Grenada nie jest jednolita pod względem terytorium – znajdują się tu zarówno niziny, jak i ogromne masywy górskie w całości pokryte tropikalnymi lasami. Na szczególną uwagę zasługują również licznie występujące na Grenadzie jeziora i wodospady, które swoim pięknem zachwycają turystów z całego świata. Niektóre hotele na wyspie oferują specjalne wycieczki umożliwiające zobaczenie z bliska najciekawszych zakątków przyrodniczych.

Grenada jest prawdziwym rajem dla wielbicieli natury, którzy lubią spędzać czas na świeżym powietrzu w otoczeniu pięknej przyrody. Turyści mogą nie tylko odpocząć na plaży, opalać się i spacerować nad brzegiem oceanu, ale również zdecydować się na jedną z form aktywnego wypoczynku, która jednocześnie pozwoli na podziwianie pięknych widoków. Popularne są takie aktywności jak wędkowanie, jazda na rowerze, nurkowanie (a zarazem możliwość zobaczenia raf koralowych), przejażdżki konno oraz inne sporty wodne, m.in. surfing.

Grenada – klimat na wyspie

Na całym archipelagu wysp na Morzu Karaibskim panuje klimat tropikalny. Na przestrzeni całego roku temperatura zmienia się tylko o kilka stopni. Najniższa utrzymuje się w miesiącach zimowych, w ciągu dnia wynosi około 25℃. W tym okresie na wyspie panuje pora sucha z wiejącymi pasatami. Latem jest niezwykle gorąco i wilgotno, temperatura sięga zazwyczaj ponad 30℃. Deszcz pada od czerwca do listopada, zazwyczaj bardzo obficie, przy czym niezbyt długo.

Dzięki tropikalnemu klimatowi Grenada jest atrakcyjna dla turystów o każdej porze roku. Obcokrajowcy przyjeżdżają tu zarówno zimą, jak i latem, aby poznać nową kulturę i zwiedzić interesujące miejsca.

Zobacz wideo: Niezwykłe podróże Michała Cessanisa

Zobacz także:

Wysokie temperatury w całej Polsce. "Osoby, które źle reagują na upał nie powinny wychodzić na zewnątrz"

Na Szlaku Latarni Morskich. Które z nich warto zobaczyć?

Karsibór - polska wyspa, na którą przyjeżdżają turyści z całego świata. "Mamy tu najpiękniejszą tęczę na świecie"

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Stone RF

Pozostałe wiadomości